Samsung QB43C Digital signage flat panel 109.2 cm (43") LCD Wi-Fi 350 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Tizen 7.0 16/7
£504.90
£420.75
Samsung QB43C, Digital signage flat panel, 109.2 cm (43"), LCD, 3840 x 2160 pixels, Wi-Fi, 16/7
More Information
Description
Samsung QB43C. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 109.2 cm (43"), Display technology: LCD, Display resolution: 3840 x 2160 pixels, Display brightness: 350 cd/m², HD type: 4K Ultra HD. Wi-Fi. Operating hours (hours/days): 16/7. Operating system installed: Tizen 7.0. Product colour: Black
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Panel type | VA |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LCD |
| Colour gamut | 72% |
| Display diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.245 x 0.245 mm |
| Display diagonal (metric) | 108 cm |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Horizontal scan range | 30 - 81 kHz |
| Haze rate | 2% |
| RGB colour space | NTSC |
| Pixel frequency (max) | 594 MHz |
| Ports & interfaces | |
| Remote (IR) input | 1 |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Infrared data port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB ports quantity | 2 |
| HDMI input ports quantity | 3 |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Bezel width (top) | 1.15 cm |
| Bezel width (side) | 1.15 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.15 cm |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Certification | Class B 60950-1, 62368-1 |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Screen shape | Flat |
| Bezel colour | Charcoal Black |
| Performance | |
| Purpose | Universal |
| Operating hours (hours/days) | 16/7 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Power | |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 121 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 74 kWh |
| Computer system | |
| Computer system | Yes |
| Computer system type | System on Chip (SoC) |
| Operating system installed | Tizen 7.0 |
| Built-in processor | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Display width | 969.5 mm |
| Display depth | 28.5 mm |
| Display height | 557.8 mm |
| Display weight | 8.8 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1093 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 667 mm |
| Package weight | 11.3 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Certificates | |
| Certification | Class B 60950-1, 62368-1 |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel type | VA |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RS-232 output ports | 1 |
| RS-232 input ports | 1 |
| Audio out (mini jack) | 1 |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Thin Client | |
| Operating system installed | Tizen 7.0 |
| Other features | |
| Panel type | VA |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RS-232 output ports | 1 |
| RS-232 input ports | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Flash memory | 8000 MB |
| Display technology | LCD |
| Bluetooth | Yes |
| Bezel width (top) | 1.15 cm |
| Bezel width (side) | 1.15 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.15 cm |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Optional features | WMN-B50SC STN-L4355C |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
iiyama LH4364UHS-B1AG Signage Display Digital sign...
Shop NowSamsung 65" Crystal UHD 4K Signage QE65T
Shop NowSamsung BE50C-H Digital signage flat panel 127 cm ...
Shop NowHisense 55" E5QTUK QLED FHD Smart TV with Freely
Shop NowHisense 43" E5QTUK QLED FHD Smart TV with Freely
Shop NowHisense 32" E5QTUK QLED FHD Smart TV with Freely
Shop NowSony FW-43EZ20L Signage Display Digital signage fl...
Shop NowSharp ME432 Digital signage flat panel 109.2 cm (4...
Shop Nowiiyama LH3275HS-B1AG Signage Display Digital signa...
Shop Nowiiyama LH4365UHSB-B1 Signage Display Kiosk design ...
Shop NowAG Neovo NSD-4303 Digital signage flat panel 108 c...
Shop NowLG 50UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop Nowiiyama LH5064UHS-B1AG Signage Display Digital sign...
Shop NowLG 43UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowElo Touch Solutions 1504L Digital signage flat pan...
Shop Nowiiyama LH4375UHS-B2AG Signage Display Digital sign...
Shop NowViewsonic 55" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowViewsonic 50" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowViewsonic 43" 4K Professional Commercial Display w...
Shop NowSharp MultiSync E509 Digital signage flat panel 12...
Shop Nowiiyama TW3226AS-B3P Signage Display Kiosk design 8...
Shop NowLG 43UH5Q Digital signage flat panel 109.2 cm (43"...
Shop NowLG 43UL3Q-E Signage Display Digital signage flat p...
Shop Nowiiyama ProLite S2425AS-B1P Digital signage flat pa...
Shop Nowiiyama TW2424AS-B3P Signage Display Interactive fl...
Shop NowHikvision DS-D6050UN-DP Signage Display Digital si...
Shop NowLG 55UL3J-E Digital signage flat panel 139.7 cm (5...
Shop NowElo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15") LCD 225 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 1302L 33.8 cm (13.3") LCD/TFT ...
Shop NowElo Touch Solutions 1302L 33.8 cm (13.3") LCD/TFT ...
Shop NowElo Touch Solutions 2295L 54.6 cm (21.5") LED 400 ...
Shop NowElo Touch Solutions 2294L 54.6 cm (21.5") LCD/TFT ...
Shop NowSamsung 55" Crystal UHD 4K Signage QE55T
Shop NowElo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.8") LCD 240 ...
Shop NowElo Touch Solutions 1790L 43.2 cm (17") LCD/TFT 22...
Shop NowElo Touch Solutions 2494L 60.5 cm (23.8") LCD 225 ...
Shop NowElo Touch Solutions 1990L 48.3 cm (19") LED 225 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.5") LCD 225 ...
Shop NowElo Touch Solutions E351600 Signage Display 54.6 c...
Shop NowElo Touch Solutions 1790L 43.2 cm (17") LCD/TFT 20...
Shop NowViewsonic 43" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop Nowiiyama LH5560UHS-B2AG Signage Display Digital A-bo...
Shop NowSharp MultiSync E559 Digital signage flat panel 13...
Shop Nowiiyama LH4360UHS-B2AG Signage Display Digital A-bo...
Shop Nowiiyama LH5041UHS-B2AG Signage Display Digital sign...
Shop NowElo Touch Solutions 2702L 68.6 cm (27") LCD 300 cd...
Shop Nowiiyama LH5060UHS-B1AG Signage Display Digital A-bo...
Shop NowElo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.8") LCD 250 ...
Shop NowSamsung 50" Crystal UHD 4K Signage QE50T
Shop NowElo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15") LCD 240 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 200 cd...
Shop NowLG 55UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowElo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.5") LED 225 ...
Shop NowElo Touch Solutions 1517L 38.1 cm (15") LED 240 cd...
Shop Nowiiyama LH4341UHS-B2 Signage Display 108 cm (42.5")...
Shop NowSamsung 43" Crystal UHD 4K Signage QE43T
Shop NowSamsung BE55FX-H BIZ TV Digital signage flat panel...
Shop NowElo Touch Solutions 2202L 54.6 cm (21.5") LCD 250 ...
Shop NowLG 32SM5J Signage Display Digital signage flat pan...
Shop NowElo Touch Solutions 1902L 48.3 cm (19") LCD 235 cd...
Shop NowElo Touch Solutions E155645 Signage Display 39.6 c...
Shop NowSamsung QM32C Digital signage flat panel 81.3 cm (...
Shop NowSamsung QM43C Digital signage flat panel 109.2 cm ...
Shop NowSamsung QB24C Digital signage flat panel 61 cm (24...
Shop NowSamsung QB50C Digital signage flat panel 127 cm (5...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Samsung QB43C Digital signage flat pan...
£504.90
£420.75
|
New
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&...
£548.69
£457.24
|
Elo Touch Solutions 1517L 38.1 cm (15&...
£556.01
£463.34
|
Recommended
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19....
£489.59
£407.99
|
Hot Product
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19....
£506.53
£422.11
|
Popular
Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15&...
£467.82
£389.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LH43QBCEBGCXEN
|
E877820
|
E144246
|
E328883
|
E331214
|
E326154
|
| Manufacturer |
Samsung
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
| Display resolution |
N/A
|
1280 x 1024 pixels
|
1024 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1024 x 768 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
3
|
N/A
|
N/A
|
1
|
1
|
1
|
| Product design |
Digital signage flat panel
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Display technology |
LCD
|
LCD
|
LED
|
LCD
|
LED
|
LCD
|
| HD type |
4K Ultra HD
|
N/A
|
N/A
|
Full HD
|
N/A
|
N/A
|