Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17") LCD 200 cd/m² Black Touchscreen
£542.03
£451.69
1717L - 17.0" 1280 x 1024 TFT, 800:1, AccuTouch, Serial/USB, Bezel, Antiglare
More Information
| Display Technology | LCD |
|---|---|
| Display brightness | 200cd/m² |
| SKU | E877820 |
| EAN | 0834619001314 |
| Manufacturer | Elo Touch Solutions |
| Availability | Y |
Description
The 1717L touchmonitor is built to withstand the rigors of continuous public use with a rugged "built for touch" design. Its stylish, thin and modern look is coupled with a retail-focused feature set and is an attractive solution for commercial touchmonitor needs. It is well suited for high use public venues where point-of-sale, point-of-information, point-of-service, shelf-level and countertop interactive digital signage and loyalty systems systems are found.
The 1717L is offered with AccuTouch five-wire resistive technology, IntelliTouch surface acoustic wave, or iTouch pure glass surface acoustic wave technology. AccuTouch is widely used in retail and hospitality environments based on its proven ability to survive splashing liquids, food and grease. IntelliTouch and iTouch pure glass surface acoustic wave technology delivers the ultimate in optical quality for dry retail and hospitality applications.
The optional 3-track magnetic stripe reader (MSR), programmable to either HID or Keyboard Emulation, is easily installed by the user, providing an elegant, integrated solution and eliminating the need for external brackets or attachments.
The 1717L touchmonitor is environmentally friendly, lightweight and uses less power with state-of-the-art LED backlights in the display panel.
The 1717L is offered with AccuTouch five-wire resistive technology, IntelliTouch surface acoustic wave, or iTouch pure glass surface acoustic wave technology. AccuTouch is widely used in retail and hospitality environments based on its proven ability to survive splashing liquids, food and grease. IntelliTouch and iTouch pure glass surface acoustic wave technology delivers the ultimate in optical quality for dry retail and hospitality applications.
The optional 3-track magnetic stripe reader (MSR), programmable to either HID or Keyboard Emulation, is easily installed by the user, providing an elegant, integrated solution and eliminating the need for external brackets or attachments.
The 1717L touchmonitor is environmentally friendly, lightweight and uses less power with state-of-the-art LED backlights in the display panel.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Touchscreen | Yes |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 43.2 cm (17") |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Display brightness | 200 cd/m² |
| Response time | 5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Native aspect ratio | 5:4 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Screen shape | Flat |
| Wall mountable | Yes |
| Performance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Weight (with stand) | 5.4 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 511 mm |
| Package depth | 233 mm |
| Package height | 510 mm |
| Package weight | 8.3 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Wall mountable | Yes |
| Technical details | |
| Power supply type | AC |
| Depth (without stand) | 361 mm |
| Height (without stand) | 215 mm |
| Weight (with stand) | 5.4 kg |
| Other features | |
| Power supply type | AC |
| Depth (without stand) | 361 mm |
| Height (without stand) | 215 mm |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Display technology | LCD |
| Aspect ratio | 5:4 |
| Weight (with stand) | 5.4 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Sharp MultiSync E509 Digital signage flat panel 12...
Shop NowNEC MultiSync M321 Digital signage flat panel 81.3...
Shop NowSamsung BE43C-H Digital signage flat panel 109.2 c...
Shop NowSamsung 43" Crystal UHD 4K Signage QE43T
Shop NowSamsung 50" Crystal UHD 4K Signage QE50T
Shop NowSamsung QB43C Digital signage flat panel 109.2 cm ...
Shop NowSamsung QB50C Digital signage flat panel 127 cm (5...
Shop NowSamsung QB55C Digital signage flat panel 139.7 cm ...
Shop NowSamsung QM32C Digital signage flat panel 81.3 cm (...
Shop NowSamsung QM50C Digital signage flat panel 127 cm (5...
Shop NowSamsung QM43C Digital signage flat panel 109.2 cm ...
Shop Nowiiyama LH5065UHSB-B1AG Signage Display Digital sig...
Shop NowHisense 55" E5QTUK QLED FHD Smart TV with Freely
Shop NowHisense 32" E5QTUK QLED FHD Smart TV with Freely
Shop NowElo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19.5") LED 225 ...
Shop NowAG Neovo NSD-4303 Digital signage flat panel 108 c...
Shop NowElo Touch Solutions 1504L Digital signage flat pan...
Shop NowViewsonic 55" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowViewsonic 50" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowViewsonic 43" 4K Professional Commercial Display w...
Shop NowViewsonic 43" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowLG 43UH5Q Digital signage flat panel 109.2 cm (43"...
Shop Nowiiyama TW2424AS-B3P Signage Display Interactive fl...
Shop NowLG 50PK640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowLG 55PK640S Signage Display Interactive table 139....
Shop NowHikvision DS-D6050UN-DP Signage Display Digital si...
Shop NowElo Touch Solutions 2295L 54.6 cm (21.5") LED 400 ...
Shop NowElo Touch Solutions 1517L 38.1 cm (15") LED 240 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15") LCD 240 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 1790L 43.2 cm (17") LCD/TFT 22...
Shop NowElo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15") LCD 225 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 2294L 54.6 cm (21.5") LCD/TFT ...
Shop NowElo Touch Solutions 1990L 48.3 cm (19") LED 225 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.8") LCD 240 ...
Shop NowElo Touch Solutions 1302L 33.8 cm (13.3") LCD/TFT ...
Shop NowElo Touch Solutions 2495L 60.5 cm (23.8") LCD 540 ...
Shop NowElo Touch Solutions 2494L 60.5 cm (23.8") LCD 225 ...
Shop Nowiiyama LH5041UHS-B2AG Signage Display Digital sign...
Shop NowElo Touch Solutions 2402L 60.5 cm (23.8") LCD 250 ...
Shop Nowiiyama LH5060UHS-B1AG Signage Display Digital A-bo...
Shop NowSamsung BE55FX-H BIZ TV Digital signage flat panel...
Shop NowElo Touch Solutions E351600 Signage Display 54.6 c...
Shop NowElo Touch Solutions 2702L 68.6 cm (27") LCD 300 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 2702L 68.6 cm (27") LCD 300 cd...
Shop Nowiiyama LH4375UHS-B2AG Signage Display Digital sign...
Shop Nowiiyama LH5564UHS-B1AG Signage Display Digital sign...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Digital signage fla...
Shop Nowiiyama LH5541UHS-B2 Signage Display Kiosk design 1...
Shop NowLG 65PK640S Signage Display Interactive table 165....
Shop Nowiiyama LH4360UHS-B2AG Signage Display Digital A-bo...
Shop NowLG 43UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowLG 55UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowLG 50UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Elo Touch Solutions 1717L 43.2 cm (17&...
£542.03
£451.69
|
Hot Product
Elo Touch Solutions 1517L 38.1 cm (15&...
£549.29
£457.74
|
Bestseller
Elo Touch Solutions 2094L 49.5 cm (19....
£506.99
£422.49
|
Popular
Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15&...
£468.18
£390.15
|
Recommended
Elo Touch Solutions 1790L 43.2 cm (17&...
£505.70
£421.42
|
Elo Touch Solutions 1590L 38.1 cm (15&...
£474.22
£395.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
E877820
|
E144246
|
E331214
|
E326154
|
E326942
|
E334335
|
| Manufacturer |
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
| Display resolution |
1280 x 1024 pixels
|
1024 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1024 x 768 pixels
|
1280 x 1024 pixels
|
1024 x 768 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
N/A
|
1
|
1
|
1
|
1
|
| Display technology |
LCD
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD/TFT
|
LCD
|