Sharp MultiSync M432 Digital signage flat panel 108 cm (42.5") LCD 550 cd/m² 4K Ultra HD Black
£978.12
£815.10
42.5", IPS, 3840 x 2160, 550 cd/m², 8000:1, 0.245 x 0.245, 1.073M, 178°/178°
- Seamless meeting workflows – a single USB-C cable transmits video, data, and power for instant, clutter-free meeting setups. As the established standard for modern collaboration spaces, USB-C supports frictionless BYOD experiences.
- Unhindered readability – a high-haze panel reduces glare from windows and ambient light, keeping signage content and presentations clear for uninterrupted viewing in any environment
- Security assured – 802.1x support over LAN enables high-level security for corporate networks, giving peace of mind for IT teams and enterprise environments.
- Enhanced imaging precision – when brand consistency and corporate identity are important, NEC’s SpectraView Engine provides full control over colour, gamma, and uniformity for accurate and impactful content.
- Broad AV compatibility – fully interoperable with leading meeting room platforms including Crestron (XiO Cloud), Cisco Webex, Q-Sys, and Microsoft Teams, ensuring effortless integration and future-proof scalability.
More Information
Description
Built to perform, designed to last
The versatile solution for professional display applications, the Sharp MultiSync® M2 Series (32" up to 98") is purpose-built for demanding signage and meeting room environments. With native USB-C connectivity and broad compatibility with platforms such as Crestron, Cisco Webex, and Microsoft Teams, it enables seamless BYOD collaboration and future-ready integration, while 802.1x LAN support ensures enterprise-grade network security. Featuring class-leading 550 cd/m² brightness, a high-haze panel to minimise glare, and NEC’s trusted SpectraView Engine, the M2 Series delivers outstanding visual performance with unmatched colour precision.
As part of the new Sharp-branded display family, the MultiSync® M2 Series builds on NEC’s legacy of quality and reliability to drive greater efficiency and long-term value. Its proven modular design supports custom computing options (Raspberry Pi or Intel® SDM) and flexible connectivity (e.g. AV-over-IP), ensuring lasting versatility, performance, and sustainability.
The versatile solution for professional display applications, the Sharp MultiSync® M2 Series (32" up to 98") is purpose-built for demanding signage and meeting room environments. With native USB-C connectivity and broad compatibility with platforms such as Crestron, Cisco Webex, and Microsoft Teams, it enables seamless BYOD collaboration and future-ready integration, while 802.1x LAN support ensures enterprise-grade network security. Featuring class-leading 550 cd/m² brightness, a high-haze panel to minimise glare, and NEC’s trusted SpectraView Engine, the M2 Series delivers outstanding visual performance with unmatched colour precision.
As part of the new Sharp-branded display family, the MultiSync® M2 Series builds on NEC’s legacy of quality and reliability to drive greater efficiency and long-term value. Its proven modular design supports custom computing options (Raspberry Pi or Intel® SDM) and flexible connectivity (e.g. AV-over-IP), ensuring lasting versatility, performance, and sustainability.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Panel type | IPS |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Touchscreen | No |
| Active display area (W x H) | 941.2 x 529.4 mm |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 108 cm (42.5") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 550 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 8000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.245 x 0.245 mm |
| Display diagonal (metric) | 108 cm |
| Vertical scan range | 23 - 76 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Horizontal scan range | 15 - 135 kHz |
| Haze rate | 25% |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| DisplayPorts out | 1 |
| USB port | Yes |
| DisplayPorts in | 1 |
| Wi-Fi | No |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| DVI port | No |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB ports quantity | 4 |
| HDMI input ports quantity | 2 |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Bezel width (top) | 9.9 mm |
| Bezel width (side) | 9.9 mm |
| Bezel width (bottom) | 1.39 cm |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Performance | |
| Purpose | Universal |
| Wi-Fi | No |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 75 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 66 kWh |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Display width | 965 mm |
| Display depth | 66.5 mm |
| Display height | 557.2 mm |
| Display weight | 13.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1070 mm |
| Package depth | 161 mm |
| Package height | 675 mm |
| Package weight | 18 kg |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Panel type | IPS |
| DisplayPorts out | 1 |
| DisplayPorts in | 1 |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Other features | |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Panel type | IPS |
| DisplayPorts out | 1 |
| DisplayPorts in | 1 |
| Wi-Fi | No |
| Display technology | LCD |
| Bezel width (top) | 9.9 mm |
| Bezel width (side) | 9.9 mm |
| Bezel width (bottom) | 1.39 cm |
| Input voltage | 100 - 240 V |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Viewsonic 75" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowHisense 65DM66D Signage Display 165.1 cm (65") LED...
Shop Nowiiyama LH5065UHSB-B1AG Signage Display Digital sig...
Shop NowElo Touch Solutions 4304L Interactive flat panel 1...
Shop NowElo Touch Solutions TouchPro PCAP Kiosk design 80 ...
Shop NowDELL P5525QC Digital signage flat panel 138.8 cm (...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Slate Digital signa...
Shop NowSamsung EM32DX Digital signage flat panel 80 cm (3...
Shop NowSharp MultiSync M552 Digital signage flat panel 13...
Shop NowViewsonic 55" 4K Professional Commercial Display w...
Shop Nowiiyama LH6565UHSB-B1 Signage Display Kiosk design ...
Shop NowViewsonic 75“ 4K OS-Free Commercial Display
Shop NowViewsonic 65" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Steel Digital signa...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Steel Digital signa...
Shop NowElo Touch Solutions elo
Shop NowHisense 65" Touchscreen
Shop NowSharp ME552 Digital signage flat panel 139.7 cm (5...
Shop NowLG 75PK640S Signage Display Interactive table 190....
Shop NowHikvision DS-D6055UN-DP Signage Display Digital si...
Shop NowSamsung QH50C Digital signage flat panel 127 cm (5...
Shop NowSamsung QE75T Digital signage flat panel 190.5 cm ...
Shop NowElo Touch Solutions 2203LM 54.6 cm (21.5") LCD 225...
Shop NowElo Touch Solutions 2703LM 68.6 cm (27") LCD 270 c...
Shop NowElo Touch Solutions 2403LM 60.5 cm (23.8") LCD 225...
Shop NowElo Touch Solutions 3263L 80 cm (31.5") LED 500 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 4363L 108 cm (42.5") LED 450 c...
Shop NowElo Touch Solutions ELO, MTO, NCNR, 4363L 43-INCH ...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 4 Slate Interactive f...
Shop NowSamsung OM46B Digital signage flat panel 116.8 cm ...
Shop NowHisense 75DM66D Signage Display 190.5 cm (75") LED...
Shop NowSamsung QH65C Digital signage flat panel 165.1 cm ...
Shop NowLG 75UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowSamsung QH55C Digital signage flat panel 139.7 cm ...
Shop Nowiiyama LH6560UHS-B2AG Signage Display Digital A-bo...
Shop NowSamsung 55" Crystal UHD 4K Signage QE55T
Shop NowSamsung QB65C Digital signage flat panel 165.1 cm ...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Digital signage fla...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Digital signage fla...
Shop NowSamsung QM55C Digital signage flat panel 139.7 cm ...
Shop NowSamsung QM50C Digital signage flat panel 127 cm (5...
Shop NowSamsung QM65C Digital signage flat panel 165.1 cm ...
Shop NowSamsung QM75C Digital signage flat panel 190.5 cm ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Sharp MultiSync M432 Digital signage f...
£978.12
£815.10
|
Bestseller
Samsung 55" Crystal UHD 4K Signag...
£859.18
£715.98
|
Hot Product
Samsung QE75T Digital signage flat pan...
£1,460.57
£1,217.14
|
Popular
Elo Touch Solutions 1903LM 48.3 cm (19...
£860.32
£716.93
|
Elo Touch Solutions 2203LM 54.6 cm (21...
£834.86
£695.72
|
Elo Touch Solutions 2703LM 68.6 cm (27...
£958.26
£798.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
60006053
|
LH55QETELGCXEN
|
LH75QETEPGCXEN
|
E658586
|
E658992
|
E659793
|
| Manufacturer |
Sharp
|
Samsung
|
Samsung
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
| Display resolution |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1280 x 1024 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
White
|
White
|
White
|
| HDMI ports quantity |
3
|
2
|
2
|
1
|
1
|
1
|
| Product design |
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Display technology |
LCD
|
N/A
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| HD type |
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|
SVGA
|
Full HD
|
Full HD
|