eSTUFF GLBB31698393 display privacy filter 80 cm (31.5") Monitor Frameless display privacy filter
£120.12
£100.10
Privacy Filter 31.5" 16:9
- Reduces 51% (±5%) of blue light transmission (blue ray wave 440-460 nm)
- Reversible with glossy and matte viewing options
More Information
| Suitable for | Monitor |
|---|---|
| Maximum screen size | 31.5 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | GLBB31698393 |
| EAN | 5704174937418 |
| Manufacturer | eSTUFF |
| Availability | Y |
Description
eSTUFF Standard Privacy Filters – Everyday Protection for Your Screen and Your Privacy
Safeguard your sensitive information wherever you work – whether you're commuting, in a meeting, or at your desk. eSTUFF’s Standard Privacy Filters help protect login credentials, personal data, and confidential business information from unwanted glances.
Clear View for You, Privacy from the Sides
Enjoy sharp, clear screen visibility when viewing straight on, while the filter’s advanced “black-out” technology blocks side views beyond a 60-degree angle. It’s a simple yet powerful way to keep your screen private in public or shared spaces.
Added Screen Protection, Smooth Touch Experience
Beyond privacy, the filter acts as a protective layer for your screen, helping prevent scratches and surface damage. Its smooth finish ensures effortless swiping, tapping, and typing.
Safeguard your sensitive information wherever you work – whether you're commuting, in a meeting, or at your desk. eSTUFF’s Standard Privacy Filters help protect login credentials, personal data, and confidential business information from unwanted glances.
Clear View for You, Privacy from the Sides
Enjoy sharp, clear screen visibility when viewing straight on, while the filter’s advanced “black-out” technology blocks side views beyond a 60-degree angle. It’s a simple yet powerful way to keep your screen private in public or shared spaces.
Added Screen Protection, Smooth Touch Experience
Beyond privacy, the filter acts as a protective layer for your screen, helping prevent scratches and surface damage. Its smooth finish ensures effortless swiping, tapping, and typing.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | No |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Easy to clean | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Compatibility | Gearlab |
| Reduces blue light up to | 51% |
| Magnetic | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Technical details | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Filter colour | Black |
| Easy to clean | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare |
| Maximum screen size | 80 cm (31.5") |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Suitable for | Monitor |
| Display diagonal (metric) | 80.01 cm |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Filter colour | Black |
| Maximum screen size | 80 cm (31.5") |
| Suitable for | Monitor |
| Display diagonal (metric) | 80.01 cm |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Easy to clean | Yes |
| Maximum screen size | 80 cm (31.5") |
| Compatibility | Gearlab |
| Display diagonal (metric) | 80.01 cm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 698 mm |
| Weight | 310 g |
| Height | 393 mm |
| Package weight | 470 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 470 g |
| Display | |
| Compatibility | Gearlab |
| Other features | |
| Product colour | Black |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
3M Privacy Filter for 34in Full Screen Monitor, 21...
Shop NowStarTech.com Privacy Screen For Dell U3824DW Curve...
Shop NowDICOTA D50081-2MG display privacy filter 81.3 cm (...
Shop NowStarTech.com Privacy Screen For Dell P3424WE Curve...
Shop NoweSTUFF GLBG23528297 display privacy filter 60.5 cm...
Shop NoweSTUFF GLBB34798334 display privacy filter 86.4 cm...
Shop NoweSTUFF GLBB27608342 display privacy filter 68.6 cm...
Shop NoweSTUFF GLBB40929392 display privacy filter 101.6 c...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor w...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop Now3M PFMDE001 display privacy filters Frameless disp...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.6in Monitor, 16:9, PF236W...
Shop Now3M Privacy Filter for 34in Monitor, 21:9, PF340W2B
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 34 inch Ul...
Shop Now3M Privacy Filter for 24in Monitor, 16:9, PF240W9B
Shop NowTargus ASF24WEU display privacy filters 61 cm (24"...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, PF238W...
Shop NowDICOTA D50069-2MG display privacy filter 68.6 cm (...
Shop Now3M Privacy Filter for 32in Monitor, 16:9, PF320W9B
Shop Now3M PF238W9B display privacy filter 60.5 cm (23.8")...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop NowTargus ASF24W9EU display privacy filter 61 cm (24"...
Shop Now3M PF340W2E display privacy filter 86.4 cm (34") M...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop Now3M T Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
eSTUFF GLBB31698393 display privacy fi...
£120.12
£100.10
|
Bestseller
Targus ASF24W9EU display privacy filte...
£96.10
£80.08
|
Hot Product
Targus ASF24WEU display privacy filter...
£96.10
£80.08
|
Popular
3M Privacy Filter for 32in Monitor, 16...
£124.25
£103.54
|
New
3M PFMDE001 display privacy filters Fr...
£164.34
£136.95
|
Recommended
3M Privacy Filter for 34in Monitor, 21...
£131.62
£109.68
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GLBB31698393
|
ASF24W9EU
|
ASF24WEU
|
PF320W9B
|
PFMDE001
|
PF340W2B
|
| Manufacturer |
eSTUFF
|
Targus
|
Targus
|
3M
|
3M
|
3M
|
| Suitable for |
Monitor
|
N/A
|
N/A
|
Monitor
|
Monitor
|
Monitor
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|