DICOTA D50069-2MG display privacy filter 68.6 cm (27") Monitor Frameless display privacy filter
£110.10
£91.75
Privacy Filter 2-way magnetic Universal (16:9) 27
- Immediate adhesion to thin magnetic tape by simply applying
- Protects the screen from two sides (left/right)
- Limits the viewing angle to ±30°
- Reduces blue light by 43%
- Works with touchscreen monitors
- Colours remain true to original
- Reduces annoying reflections and fingerprints
- High resistance to scratches
- Matt and glossy side for optimum visibility
- Spontaneous removal or attachment thanks to magnetic system
More Information
| SKU | D50069-2MG |
|---|---|
| EAN | 7640494877738 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | Y |
Description
The DICOTA 2-Way privacy filter is ideal for working in public environments such as libraries, open-plan offices, airports and trains. It protects personal and confidential data by darkening the right and left side of the screen from an angle of +/- 30 degrees. The filter is easy to attach and remove thanks to integrated magnets. The enclosed self-adhesive magnetic strips allow it to be used on all frame surfaces. The filter also offers protection against scratches, reduces fingerprints and prevents reflections.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Privacy |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Suitable for | Monitor |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Suitable for | Monitor |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Privacy |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Limits viewing angle | 30° |
| Reduces blue light up to | 43% |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Weight & dimensions | |
| Width | 598 mm |
| Weight | 10 g |
| Height | 342 mm |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
eSTUFF GLBB34798334 display privacy filter 86.4 cm...
Shop Now3M Privacy Filter for 34in Full Screen Monitor, 21...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor w...
Shop Now3M T Privacy Filter for 23in Full Screen Monitor w...
Shop NoweSTUFF GLBB40929392 display privacy filter 101.6 c...
Shop NoweSTUFF GLBB31698393 display privacy filter 80 cm (...
Shop NoweSTUFF GLBMA27606341 display privacy filter 68.6 c...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.6in Monitor, 16:9, PF236W...
Shop Now3M Privacy Filter for 34in Monitor, 21:9, PF340W2B
Shop Now3M PFMDE001 display privacy filters Frameless disp...
Shop NoweSTUFF GLBG23528297 display privacy filter 60.5 cm...
Shop NowStarTech.com Privacy Screen For Dell P3424WE Curve...
Shop NowDICOTA D50063-2MG display privacy filter 61 cm (24...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 34 inch Ul...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowDICOTA D50057-2MG display privacy filter 60.5 cm (...
Shop NowTargus ASF23W9EU display privacy filter 58.4 cm (2...
Shop Now3M PF340W2E display privacy filter 86.4 cm (34") M...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop Now3M Privacy Filter for 24in Monitor, 16:9, PF240W9B
Shop Now3M PF238W9B display privacy filter 60.5 cm (23.8")...
Shop Now3M Privacy Filter for 32in Monitor, 16:9, PF320W9B
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, PF238W...
Shop NowFellowes PrivaScreen 68.6 cm (27") Monitor Framele...
Shop NowTargus ASF24WEU display privacy filters 61 cm (24"...
Shop NowTargus ASF24W9EU display privacy filter 61 cm (24"...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC...
Shop NowTargus ASF238W9EU display privacy filters 60.5 cm ...
Shop Now3M T Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
DICOTA D50069-2MG display privacy filt...
£110.10
£91.75
|
Targus ASF23W9EU display privacy filte...
£92.24
£76.87
|
Bestseller
Targus ASF24W9EU display privacy filte...
£96.10
£80.08
|
Popular
Targus ASF24WEU display privacy filter...
£96.10
£80.08
|
Hot Product
Fellowes PrivaScreen 68.6 cm (27"...
£90.43
£75.36
|
New
Targus ASF238W9EU display privacy filt...
£92.24
£76.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D50069-2MG
|
ASF23W9EU
|
ASF24W9EU
|
ASF24WEU
|
4815001
|
ASF238W9EU
|
| Manufacturer |
Dicota
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Fellowes
|
Targus
|
| Suitable for |
Monitor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Monitor
|
N/A
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
N/A
|