3M PF238W9B display privacy filter 60.5 cm (23.8") Monitor Frameless display privacy filter
£86.60
£72.17
3M™ Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, PF238W9B
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Reversible between a glossy side and glare-reducing matte
- Matte surface helps reduce glare and fingerprints
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
- Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust
- Easy to attach, remove and clean
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- Compatible with most touchscreen displays
- 100% hand inspected for quality assurance
More Information
| Suitable for | Monitor |
|---|---|
| Maximum screen size | 23.8 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | PF238W9B |
| EAN | 0051128830833 |
| Manufacturer | 3M |
| Availability | Y |
Description
3M™ Privacy Filters provide world-class "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle, while creating an excellent viewing experience from straight on views. Reversible between a glossy side and a glare-reducing matte side that helps reduce reflections and hide fingerprints, so you can enjoy pristine image clarity.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Scratch-resistant | Yes |
| Filter colour | Black |
| Easy to clean | Yes |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Maximum screen size | 60.5 cm (23.8") |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Suitable for | Monitor |
| Widescreen | Yes |
| Pallet net width | 106.7 cm |
| Pallet net weight | 152.6 kg |
| Pallet net height | 111 cm |
| Pallet net length | 121.9 cm |
| Products per pallet (EU) | 575 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 297.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Maximum screen size | 60.5 cm (23.8") |
| Suitable for | Monitor |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Easy to remove | Yes |
| Durable screen protection | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Widescreen | Yes |
| Blue light filter | Yes |
| Ergonomics | |
| Easy to clean | Yes |
| Maximum screen size | 60.5 cm (23.8") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 528 mm |
| Weight | 265.35153645 g |
| Height | 297 mm |
| Package height | 368.3 mm |
| Package depth | 3.43 mm |
| Package width | 552.5 mm |
| Package weight | 392.35740005 g |
| Packaging data | |
| Package height | 368.3 mm |
| Package depth | 3.43 mm |
| Package width | 552.5 mm |
| Package weight | 392.35740005 g |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 37.9 cm |
| Shipping (inner) case length | 56.4 cm |
| Shipping (inner) case height | 4.76 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 2.45 kg |
| Products per shipping (inner) case | 5 pc(s) |
| Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC) | 51128830833 |
| Shipping (inner) case net weight | 1.33 kg |
| Pallet net width | 106.7 cm |
| Pallet net weight | 152.6 kg |
| Pallet net height | 111 cm |
| Pallet net length | 121.9 cm |
| Products per pallet (EU) | 575 pc(s) |
| Pallet weight (EU) | 297.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
3M T Privacy Filter for 25in Full Screen Monitor w...
Shop NowKensington EQ Privacy Screen Filter for 27'' Monit...
Shop NowDICOTA D50063-2MG display privacy filter 61 cm (24...
Shop NowDICOTA D50060-2MG display privacy filter 61 cm (24...
Shop NowStarTech.com Privacy Screen For Dell P3424WE Curve...
Shop NoweSTUFF GLBG23528297 display privacy filter 60.5 cm...
Shop NoweSTUFF GLBB34798334 display privacy filter 86.4 cm...
Shop NoweSTUFF GLBMA27606341 display privacy filter 68.6 c...
Shop NoweSTUFF GLBB31698393 display privacy filter 80 cm (...
Shop NoweSTUFF GLBB25536339 display privacy filter 63.5 cm...
Shop Now3M T Privacy Filter for 23in Full Screen Monitor w...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor w...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.6in Monitor, 16:9, PF236W...
Shop Now3M Privacy Filter for 34in Monitor, 21:9, PF340W2B
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 34 inch Ul...
Shop NowTargus ASF27W9EU display privacy filters 68.6 cm (...
Shop NowTargus ASF23W9EU display privacy filter 58.4 cm (2...
Shop NoweSTUFF GLBMA23536301 display privacy filter 60.5 c...
Shop NowDICOTA D50057-2MG display privacy filter 60.5 cm (...
Shop NoweSTUFF GLBB27598337 display privacy filter 68.6 cm...
Shop NowTargus ASF215W9EU display privacy filters Frameles...
Shop NowDICOTA D50069-2MG display privacy filter 68.6 cm (...
Shop NowFellowes 23" Widescreen-PrivaScreen Privacy Filter
Shop NowFellowes PrivaScreen 68.6 cm (27") Monitor Framele...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, PF238W...
Shop Now3M Privacy Filter for 32in Monitor, 16:9, PF320W9B
Shop Now3M Privacy Filter for 24in Monitor, 16:9, PF240W9B
Shop Now3M PF340W2E display privacy filter 86.4 cm (34") M...
Shop NowTargus ASF24WEU display privacy filters 61 cm (24"...
Shop NowTargus ASF24W9EU display privacy filter 61 cm (24"...
Shop NowTargus ASF238W9EU display privacy filters 60.5 cm ...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC...
Shop NowLenovo 0A61769 display privacy filter 35.6 cm (14"...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop Now3M T Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
3M PF238W9B display privacy filter 60....
£86.60
£72.17
|
Recommended
Targus ASF23W9EU display privacy filte...
£92.24
£76.87
|
Bestseller
Targus ASF24W9EU display privacy filte...
£96.10
£80.08
|
New
Targus ASF24WEU display privacy filter...
£96.10
£80.08
|
Targus ASF27W9EU display privacy filte...
£120.11
£100.09
|
Popular
Lenovo 0A61769 display privacy filter...
£81.18
£67.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PF238W9B
|
ASF23W9EU
|
ASF24W9EU
|
ASF24WEU
|
ASF27W9EU
|
0A61769
|
| Manufacturer |
3M
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Lenovo
|
| Suitable for |
Monitor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Notebook
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|