3M Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, PF238W9B
£86.60
£72.17
Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, PF238W9B
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- A reversible solution, 3MTM Privacy Filters offer a glossy option and a matte option that help reduce glare and fingerprints.
- 100% hand inspected for quality assurance.
More Information
| SKU | 7100036576 |
|---|---|
| EAN | 5704174547877 |
| Manufacturer | 3M |
| Availability | Y |
Description
Achieve world-class privacy with 3M™ Privacy Filters, the leading name in screen solutions. Offers exceptional clarity and security while protecting screens from hazards without affecting performance. Make 3M your first line of defense against visual hackers, damage, glare, and more—at home, in the office, and everywhere you work.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Anti-reflective | Yes |
| Touchscreen compatible | No |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Durable screen protection | Yes |
| Country of origin | United States |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Screen format | Widescreen |
| Scratch-resistant | Yes |
| Display types supported | LCD/CRT |
| Display filter features | Anti-glare |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Compatibility | Dell E2420H; HP EliteDisplay E240; Sceptre E248W-19203R; ACER R240HY bidx; Dell SE2422HX; Dell P2417H |
| Special features | Compatible For Device With Raized Bezel |
| Protection features | Scratch-resistant |
| Blue light filter | Yes |
| Technical details | |
| Products per pallet | 575 pc(s) |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Scratch-resistant | Yes |
| Filter colour | Black |
| Display types supported | LCD/CRT |
| Display filter features | Anti-glare |
| Maximum screen size | 60.5 cm (23.8") |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Suitable for | Monitor |
| Anti-reflective | Yes |
| Screen size HxW | 528 x 297 mm |
| Display diagonal (metric) | 60.4 cm |
| Pallet net width | 106.7 cm |
| Pallet net weight | 152.6 kg |
| Pallet net height | 111 cm |
| Pallet net length | 121.9 cm |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Maximum screen size | 60.5 cm (23.8") |
| Suitable for | Monitor |
| Screen size HxW | 528 x 297 mm |
| Display diagonal (metric) | 60.4 cm |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 60.5 cm (23.8") |
| Compatibility | Dell E2420H; HP EliteDisplay E240; Sceptre E248W-19203R; ACER R240HY bidx; Dell SE2422HX; Dell P2417H |
| Screen size HxW | 528 x 297 mm |
| Display diagonal (metric) | 60.4 cm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height (imperial) | 29.7 cm (11.7") |
| Width (imperial) | 52.7 cm (20.8") |
| Width | 528 mm |
| Weight | 265 g |
| Height | 297 mm |
| Package height | 368 mm |
| Package depth | 4 mm |
| Package width | 552 mm |
| Package weight | 392 g |
| Packaging data | |
| Package height | 368 mm |
| Package depth | 4 mm |
| Package width | 552 mm |
| Package weight | 392 g |
| Display | |
| Compatibility | Dell E2420H; HP EliteDisplay E240; Sceptre E248W-19203R; ACER R240HY bidx; Dell SE2422HX; Dell P2417H |
| Other features | |
| Products per pallet | 575 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Anti-reflective | Yes |
| Special features | Compatible For Device With Raized Bezel |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 106.7 cm |
| Pallet gross length | 121.9 cm |
| Pallet gross height | 111 cm |
| Pallet gross weight | 297.6 kg |
| Products per pallet | 575 pc(s) |
| Shipping (inner) case width | 37.9 cm |
| Shipping (inner) case length | 56.4 cm |
| Shipping (inner) case height | 4.8 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 2.45 kg |
| Products per shipping (inner) case | 5 pc(s) |
| Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC) | 50051128830838 |
| Shipping (inner) case net weight | 1.33 kg |
| Pallet net width | 106.7 cm |
| Pallet net weight | 152.6 kg |
| Pallet net height | 111 cm |
| Pallet net length | 121.9 cm |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DICOTA D50060-2MG display privacy filter 61 cm (24...
Shop NoweSTUFF GLBB34798334 display privacy filter 86.4 cm...
Shop NoweSTUFF GLBMA27606341 display privacy filter 68.6 c...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.6in Monitor, 16:9, PF236W...
Shop NoweSTUFF GLBG23528297 display privacy filter 60.5 cm...
Shop NowStarTech.com Privacy Screen For Dell P3424WE Curve...
Shop Now3M Privacy Filter for 34in Monitor, 21:9, PF340W2B
Shop NoweSTUFF GLBB31698393 display privacy filter 80 cm (...
Shop Now3M T Privacy Filter for 25in Full Screen Monitor w...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor w...
Shop NowDICOTA D50063-2MG display privacy filter 61 cm (24...
Shop NowKensington EQ Privacy Screen Filter for 27'' Monit...
Shop Now3M T Privacy Filter for 23in Full Screen Monitor w...
Shop NoweSTUFF GLBB25536339 display privacy filter 63.5 cm...
Shop NoweSTUFF GLBB27598337 display privacy filter 68.6 cm...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 34 inch Ul...
Shop NoweSTUFF GLBMA23536301 display privacy filter 60.5 c...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowTargus ASF215W9EU display privacy filters Frameles...
Shop NowDICOTA D50057-2MG display privacy filter 60.5 cm (...
Shop NowTargus ASF27W9EU display privacy filters 68.6 cm (...
Shop NowTargus ASF23W9EU display privacy filter 58.4 cm (2...
Shop NowDICOTA D50069-2MG display privacy filter 68.6 cm (...
Shop NowTargus ASF24W9EU display privacy filter 61 cm (24"...
Shop Now3M PF340W2E display privacy filter 86.4 cm (34") M...
Shop Now3M Privacy Filter for 24in Monitor, 16:9, PF240W9B
Shop Now3M PF238W9B display privacy filter 60.5 cm (23.8")...
Shop Now3M Privacy Filter for 32in Monitor, 16:9, PF320W9B
Shop NowFellowes PrivaScreen 68.6 cm (27") Monitor Framele...
Shop NowFellowes 23" Widescreen-PrivaScreen Privacy Filter
Shop NowTargus ASF24WEU display privacy filters 61 cm (24"...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC...
Shop NowTargus ASF238W9EU display privacy filters 60.5 cm ...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowLenovo 0A61769 display privacy filter 35.6 cm (14"...
Shop Now3M T Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
3M Privacy Filter for 23.8in Monitor,...
£86.60
£72.17
|
Recommended
Targus ASF23W9EU display privacy filte...
£92.24
£76.87
|
Bestseller
Targus ASF24W9EU display privacy filte...
£96.10
£80.08
|
New
Targus ASF24WEU display privacy filter...
£96.10
£80.08
|
Targus ASF27W9EU display privacy filte...
£120.11
£100.09
|
Popular
Lenovo 0A61769 display privacy filter...
£81.18
£67.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7100036576
|
ASF23W9EU
|
ASF24W9EU
|
ASF24WEU
|
ASF27W9EU
|
0A61769
|
| Manufacturer |
3M
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Lenovo
|
| Suitable for |
Monitor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Notebook
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|