Lenovo NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell 16 GB GDDR7
£1,002.92
£835.77
NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell 16GB mini DP*4 GDDR7
- 16 GB GDDR7 GPU Memory with error-correcting code (ECC)
- Peak memory bandwidth up to 288GB/s;
- Four VESA mini-DisplayPort connectors;
- PCI Express Interface: PCIe 5.0 x 8;
- Total Board Power: 70W
More Information
| SKU | 4X61T95638 |
|---|---|
| EAN | 0195892141112 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
Description
The NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell 16GB mini DP*4 GDDR7 Graphics Card delivers next generation graphics, ray tracing neural shaders, and AI performance to enable the most intense graphics applications with improved streaming multi processor cores, fourth-generation ray tracing cores, and fifth-generation tensor cores; NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell supports 16 GB of GDDR7 memory. Designed to provide the fastest and most capable professional graphics card in its class, the NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell offers specialty features and is tuned for professional visualization workflows.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| CUDA cores | 4352 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | RTX PRO 2000 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Memory bandwidth (max) | 288 GB/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| Mini DisplayPorts quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Video | |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.7 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 4352 |
| Performance | |
| OpenCL version | 3.0 |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.7 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2 |
| Certification | BSMI, FCC, ICES-003, CE, UK DOC, VCCI, KCC(EMC), RCM EMC, CB, Morocco Doc |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 70 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 90 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Weight | 577 g |
| Height | 29.8 mm |
| Depth | 68.9 mm |
| Length | 169.6 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 320 mm |
| Package height | 85 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package weight | 813 g |
| Certificates | |
| Certification | BSMI, FCC, ICES-003, CE, UK DOC, VCCI, KCC(EMC), RCM EMC, CB, Morocco Doc |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ASUS ProArt -RTX5070TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 507...
Shop NowMSI VENTUS GeForce RTX5080 16G 3X OC NVIDIA GeForc...
Shop NowPowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT Spectral Wh...
Shop NowSapphire AMD RADEON AI PRO R9700 32 GB GDDR6
Shop NowAsrock Radeon AI PRO R9700 Creator AMD 32 GB GDDR6
Shop NowPNY GeForce RTX 5070 Ti NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5080 AERO OC SFF 16G Graphics...
Shop NowPNY GeForce RTX 5070 Ti OC NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowGIGABYTE AORUS GeForce RTX 5080 MASTER 16G Graphic...
Shop NowGIGABYTE AORUS GeForce RTX 5080 MASTER ICE 16G Gra...
Shop NowGIGABYTE Radeon AI PRO R9700 AI TOP 32G Graphics C...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC SFF 16G Grap...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti AERO OC 16G Graphics ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC ICE SFF 16G ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti GAMING OC 16G Graphic...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC V2 16G G...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5080-O16G-GAMING NVIDIA GeF...
Shop NowASUS ROG -STRIX-RTX5070TI-O16G-GAMING NVIDIA GeFor...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G Graphics C...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC SFF 16G ...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-BTF-WHITE NVIDI...
Shop NowASUS Prime -RTX5070TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5070...
Shop NowMSI GeForce RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC NVIDIA 16...
Shop NowASUS Prime -RTX5080-O16G NVIDIA GeForce RTX 5080 1...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMING AMD Radeo...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-GAMING NVIDIA G...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Lenovo NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell 1...
£1,002.92
£835.77
|
Hot Product
PNY VCNRTXA4500 NVIDIA RTX A4500 20 GB...
£1,038.92
£865.77
|
New
HP NVIDIA RTX PH x2xxx 4mDP Graphics
£938.53
£782.11
|
PNY GeForce RTX 5070 Ti OC NVIDIA 16 G...
£937.03
£780.86
|
Recommended
MSI VENTUS GeForce RTX5080 16G 3X OC N...
£1,393.78
£1,161.48
|
Bestseller
ASUS TUF Gaming TUF-RTX5080-O16G-GAMIN...
£1,499.80
£1,249.83
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4X61T95638
|
VCNRTXA4500-SB
|
8D6B8AA
|
VCG5070T16TFXPB1-O
|
V531-095R
|
90YV0M30-M0NA00
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
PNY
|
HP
|
PNY
|
MSI
|
ASUS
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express 5.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
256bit to 320bit
|
64bit to 128bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
| Graphics processor |
RTX PRO 2000
|
RTX A4500
|
RTX 2000 Ada
|
GeForce RTX 5070 Ti
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1
|
1
|
2
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
0
|
4
|
0
|
3
|
3
|
3
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|