iiyama LH8664UHS-B3AG Signage Display Digital signage flat panel 2.17 m (85.6") Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black Built-in processor Android 24/7
More Information
Reasons To Buy
Android OS
Thanks to Android OS, you can easily customize the display to your needs by installing applications directly to it.
iiSignage²
iiSignage² is our digital signage content management platform to easily show and control your content and to manage your displays in a secure way. The Content Management System (CMS) gives you total control of your messaging and advertising remotely and safely.
iiControl - Device Management System
iiControl provides organizations with a convenient and fast unified management solution for terminal equipment, builds an efficient and real-time equipment management system, helps digitize the campus/office estate environment and makes device management ultra convenient. iiControl DMS is committed to maintaining compliance with GDPR.
Signal FailOver
FailOver is a feature which automatically detects input sources. When there is no signal on the default input it will automatically switch to the next available input. FailOver allows customers to prioritize a number of inputs (incl. Browser, Media Player and Custom) and ensures your content is always actively displayed, assuring active content at all times.
Description
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Panel type | IPS |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Active display area (W x H) | 1895 x 1066 mm |
| Display diagonal | 2.17 m (85.6") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.493 x 0.493 mm |
| Display diagonal (metric) | 217.4 cm |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Horizontal scan range | 28 - 160 kHz |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Haze rate | 25% |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Remote (IR) output | 1 |
| Remote (IR) input | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| RS-232C | Yes |
| Infrared data port | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB version | 2.0 |
| USB ports quantity | 2 |
| HDMI input ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 15 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 32 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Bezel width (top) | 2.2 cm |
| Bezel width (side) | 2.15 cm |
| Bezel width (bottom) | 2.2 cm |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 800 x 600 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Bezel colour | Black |
| Performance | |
| Purpose | Corporate |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| On Screen Display (OSD) languages | Traditional Chinese, Czech, Danish, German, English, Spanish, Finnish, French, Italian, Japanese, Norwegian, Dutch, Polish, Russian, Swedish |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Power | |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 277 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 277 kWh |
| Computer system | |
| Processor cores | 4 |
| Processor model | MT9679 |
| Operating system installed | Android |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Built-in processor | Yes |
| On-board graphics card model | Mali-G52 MC1 |
| Processor architecture | ARM Cortex-A73 |
| Operating system version | 14 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1937.8 mm |
| Depth | 79.6 mm |
| Height | 1108.8 mm |
| Weight | 47.9 kg |
| Display width | 1937.8 mm |
| Display depth | 79.6 mm |
| Display height | 1108.8 mm |
| Display weight | 47.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 2095 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 1215 mm |
| Package weight | 62.2 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, RS-232 |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, RS-232 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Power supply type | Internal |
| Panel type | IPS |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Playback media | Yes |
| User controls | network (network status, WiFi, ethernet, hotspot), picture (brightness, contrast, sharpness, black level, tint, colour, noise reduction, gamma selection, colour temp., colour control, over scan, picture reset), audio (balance, treble, bass, volume, audio out, max. volume, min. volume, mute, audio out sync, speaker setting, audio reset), OSD settings (OSD timeout, OSD H position, OSD V position, OSD transparency, information OSD), General (logo and animation, wallpaper, no signal image, schedule, off timer), screen (zoom mode, custom zoom, system rotation, screen reset), device (power on status, RS232 routing, IR control, physical button, power saving, panel saving, monitor information, other), channel (boot on source, rename input channel, auto source switching, signal lost detection, HDMI version), system (language, system update, setting reset, factory reset, Android setting), admin (menu lock, meeting room, HDMI CEC, screen Share, Miracast standby, log export) |
| Sustainability certificates | EPEAT, ErP |
| Compliance certificates | CB, CE, EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE |
| Network | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Thin Client | |
| Processor model | MT9679 |
| Operating system installed | Android |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Other features | |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Power supply type | Internal |
| Panel type | IPS |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Bezel width (top) | 2.2 cm |
| Bezel width (side) | 2.15 cm |
| Bezel width (bottom) | 2.2 cm |
| Quick start guide | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Samsung QE75T Digital signage flat panel 190.5 cm ...
Shop NowHikvision Ultra Series DS-D5C65RB/A Interactive fl...
Shop NowSamsung OM55B Digital signage flat panel 139.7 cm ...
Shop NowSamsung QE85T Digital signage flat panel 2.16 m (8...
Shop NowSamsung OH24B Digital signage flat panel 61 cm (24...
Shop NowSamsung QM85C Digital signage flat panel 2.16 m (8...
Shop NowSamsung QM75C Digital signage flat panel 190.5 cm ...
Shop NowViewsonic 75" 4K Professional Commercial Display w...
Shop NowViewsonic 86" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop Nowiiyama T6529AS-B1AG Signage Display Kiosk design 1...
Shop Nowiiyama T5529AS-B1AG Signage Display Kiosk design 1...
Shop Nowiiyama TE8613A-B2AG Signage Display Kiosk design 2...
Shop Nowiiyama TN7505A-B1AG Signage Display Interactive fl...
Shop Nowiiyama TN6505A-B1AG Signage Display Interactive fl...
Shop Nowiiyama TF5539AS-B1AG Signage Display Kiosk design ...
Shop Nowiiyama LH7565UHSB-B1 Signage Display Kiosk design ...
Shop Nowiiyama TN8605A-B1AG Signage Display Interactive fl...
Shop NowHisense 86" E5QTUK QLED FHD Smart TV with Freely
Shop NowHisense 75DM66D Signage Display 190.5 cm (75") LED...
Shop NowSony FW-75BZ35L Signage Display Digital signage fl...
Shop Nowiiyama TE6513A-B2AG Signage Display Interactive fl...
Shop NowPromethean ActivPanel 10 Interactive flat panel 19...
Shop Nowiiyama TE5513A-B2AG Signage Display Interactive fl...
Shop Nowiiyama TE7513A-B2AG Signage Display Interactive fl...
Shop NowLG 49XE4F Signage Display Digital signage flat pan...
Shop NowLG 55VH7J Signage Display Panorama design 139.7 cm...
Shop NowLG 86UL3Q-E Signage Display Digital signage flat p...
Shop Nowiiyama TE6515A-B1AG Signage Display Interactive fl...
Shop NowLG 86UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowHisense 75MR6DE-E Signage Display Digital signage ...
Shop NowElo Touch Solutions ELO, MTO, NCNR, 4363L 43-INCH ...
Shop Nowiiyama LH7564UHS-B1AG Signage Display Digital sign...
Shop NowLG 86UH5N-M Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowLG 75UH5N-M Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowLG 49XS4P-B.AEK Signage Display Digital signage fl...
Shop NowSony FW-85BZ30L Signage Display Digital signage fl...
Shop NowPromethean APLE-75-EU-1 Signage Display Interactiv...
Shop NowPromethean ActivPanel 10 Interactive flat panel 19...
Shop NowPromethean APLE-65-EU-1 Signage Display Interactiv...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
iiyama LH8664UHS-B3AG Signage Display...
£1,693.56
£1,411.30
|
Popular
LG 49XE4F Signage Display Digital sign...
£2,509.46
£2,091.22
|
New
Samsung QE75T Digital signage flat pan...
£1,453.33
£1,211.11
|
Elo Touch Solutions ELO, MTO, NCNR, 43...
£1,365.46
£1,137.88
|
Bestseller
Samsung OM55N-S Digital signage flat p...
£2,092.86
£1,744.05
|
Hot Product
LG 55VH7J Signage Display Panorama des...
£2,147.21
£1,789.34
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LH8664UHS-B3AG
|
49XE4F
|
LH75QETEPGCXEN
|
E344260
|
LH55OMNESGBXEN
|
55VH7J
|
| Manufacturer |
iiyama
|
LG
|
Samsung
|
Elo Touch Solutions
|
Samsung
|
LG
|
| Display resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
| Product design |
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
N/A
|
Digital signage flat panel
|
Panorama design
|
| Display technology |
N/A
|
N/A
|
LCD
|
LED
|
LCD
|
N/A
|
| HD type |
4K Ultra HD
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|