SKU AP10-A75-EU-1
EAN 5715063797044
Manufacturer Promethean
Availability Y
Description
Don’t conform. ActivPanel 10 fits your world.
A customized solution meets you exactly where you are.
Goodbye, cookie-cutter tech. Hello, custom fit.
User-friendly, made friendlier
The ActivPanel 10 experience supports the most creative, productive you.
Promethean ActivSuite
An industry-leading display1
High tech, low footprint
Picture-in-picture
Meet your new experience
Book an ActivPanel 10 and Promethean ActivSuite demo to learn more!
Specifications
Display
LED backlightYes
Panel typeTFT
Display number of colours1.07 billion colours
Number of simultaneous touchpoints40
LED backlighting typeDirect-LED
TouchscreenYes
Active display area (W x H)1653 x 931 mm
Display technologyLCD
Display diagonal190.5 cm (75")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness500 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time8 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Contrast ratio (dynamic)5000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Native aspect ratio16:9
Anti-glare screenYes
Touch response time3 ms
Native refresh rate60 Hz
Glass thickness3.2 mm
Ports & interfaces
USB connector typeUSB Type-A, USB Type-B, USB Type-C
DisplayPort version1.4
USB portYes
HDMI version2.1
PC Audio outYes
DisplayPorts quantity1
Digital audio optical out1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity2
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
RS-232 interfaceYes
USB version2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
OPS module slotYes
HDMI input ports quantity2
HDMI output ports quantity1
USB 2.0 Type-B ports quantity3
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity2
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to100 W
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Product designInteractive flat panel
Placement supportedIndoor
Product colourBlack
Panel mounting interface800 x 400 mm
CertificationCE, FCC, IC, UL, CUL, CB, RCM
VESA mountingYes
Anti-glare screenYes
Positioning accuracy1 mm
Wall mountableYes
Performance
PurposeUniversal
Ambient light sensorYes
Picture-in-PictureYes
Pen typePassive pen
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Power
Power consumption (standby)0.5 W
AC input voltage100 - 240 V
Computer system
Weight & dimensions
Display width1705 mm
Display depth107 mm
Display height1056 mm
Display weight50.7 kg
Packaging data
Package width1860 mm
Package depth185 mm
Package height1155 mm
Package weight6.1 kg
Quick start guideYes
Batteries includedYes
Remote control includedYes
Cables includedAC, HDMI, USB Type-A to USB Type-B, USB Type-C
Stylus penYes
Number of stylus pens2
Packaging content
Quick start guideYes
Batteries includedYes
Remote control includedYes
Stylus penYes
Number of stylus pens2
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-15 - 55 °C
Storage relative humidity (H-H)20 - 90%