Promethean APLE-75-EU-1 Signage Display Interactive flat panel 190.5 cm (75") LCD Wi-Fi 400 cd/m² 4K Ultra HD Black Touchscreen Built-in processor Android 14
£1,852.39
£1,543.66
75" 4K; UHD (3840 x 2160 @ 60 Hz), Direct LED Backlight, TFT LCD, 1.07 Billion (10-bit), 178°, 60 Hz, Anti-Glare, Android 14, ARM Mali-G52 MC3, ARM Mali-G52 MC3
More Information
| SKU | APLE-75-EU-1 |
|---|---|
| EAN | 8717472601896 |
| Manufacturer | Promethean |
| Availability | Y |
Description
Complete. Connected. Classroom ready.
Your school deserves the latest tech right here, right now, with essential apps built right in.
Meet your tech “must-haves”
EDLA-certified? Check. Android-powered? Check. Great value? Check! Get everything your school requires in one intuitive panel with a powerful built-in operating system.
Navigate with ease
Familiar and simple to use, with no time-consuming training required. Just start up and begin your day.
Built-in apps for big ideas
Keep using familiar tools without disruption, get immediate access to Google Play, and start with pre-installed Promethean and Google apps.
Your school deserves the latest tech right here, right now, with essential apps built right in.
Meet your tech “must-haves”
EDLA-certified? Check. Android-powered? Check. Great value? Check! Get everything your school requires in one intuitive panel with a powerful built-in operating system.
Navigate with ease
Familiar and simple to use, with no time-consuming training required. Just start up and begin your day.
Built-in apps for big ideas
Keep using familiar tools without disruption, get immediate access to Google Play, and start with pre-installed Promethean and Google apps.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Panel type | TFT |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Number of simultaneous touchpoints | 40 |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Touchscreen | Yes |
| Active display area (W x H) | 1653 x 931 mm |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 190.5 cm (75") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 6.5 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 5000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Touch response time | 6 ms |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| Glass thickness | 3 mm |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB port | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| PC Audio out | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| OPS module slot | Yes |
| HDMI input ports quantity | 2 |
| HDMI output ports quantity | 1 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 3 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Interactive flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 800 x 400 mm |
| Certification | CE, FCC, IC, UL, CUL, CB |
| VESA mounting | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Positioning accuracy | 1 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Universal |
| Ambient light sensor | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.3 |
| Pen type | Passive pen |
| Wi-Fi | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Computer system | |
| Operating system installed | Android 14 |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Display width | 1709 mm |
| Display depth | 1022 mm |
| Display height | 88 mm |
| Display weight | 43.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1873 mm |
| Package depth | 1134 mm |
| Package height | 202 mm |
| Package weight | 54.5 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, USB Type-A to USB Type-B, USB Type-C |
| Stylus pen | Yes |
| Number of stylus pens | 2 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, USB Type-A to USB Type-B, USB Type-C |
| Stylus pen | Yes |
| Number of stylus pens | 2 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 55 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, IC, UL, CUL, CB |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C |
| Panel type | TFT |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Number of simultaneous touchpoints | 40 |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Ambient light sensor | Yes |
| OPS slot | 1 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Network | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Thin Client | |
| Operating system installed | Android 14 |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Sensors | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Features | |
| Wall mountable | Yes |
| Other features | |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B, USB Type-C |
| Panel type | TFT |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Number of simultaneous touchpoints | 40 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| PC Audio out | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Display technology | LCD |
| Quick start guide | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Stylus pen | Yes |
| Number of stylus pens | 2 |
| OPS module slot | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hikvision Ultra Series DS-D5C65RB/A Interactive fl...
Shop NowSamsung OM55B Digital signage flat panel 139.7 cm ...
Shop NowSamsung QH75C Digital signage flat panel 190.5 cm ...
Shop NowSamsung QE85T Digital signage flat panel 2.16 m (8...
Shop NowSamsung QB85C Digital signage flat panel 2.16 m (8...
Shop NowSamsung OH24B Digital signage flat panel 61 cm (24...
Shop NowSamsung QM85C Digital signage flat panel 2.16 m (8...
Shop NowSony FW-75BZ35L Signage Display Digital signage fl...
Shop NowPromethean ActivPanel 10 Interactive flat panel 19...
Shop Nowiiyama TE6513A-B2AG Signage Display Interactive fl...
Shop NowHisense 86" E5QTUK QLED FHD Smart TV with Freely
Shop Nowiiyama TN8605A-B1AG Signage Display Interactive fl...
Shop Nowiiyama TF5539AS-B1AG Signage Display Kiosk design ...
Shop Nowiiyama TN7505A-B1AG Signage Display Interactive fl...
Shop Nowiiyama TE8613A-B2AG Signage Display Kiosk design 2...
Shop Nowiiyama LH8664UHS-B3AG Signage Display Digital sign...
Shop Nowiiyama T6529AS-B1AG Signage Display Kiosk design 1...
Shop NowViewsonic 86" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop NowViewsonic 75" 4K Professional Commercial Display w...
Shop NowLG 49XE4F Signage Display Digital signage flat pan...
Shop Nowiiyama TE7513A-B2AG Signage Display Interactive fl...
Shop NowLG 86UL3Q-E Signage Display Digital signage flat p...
Shop Nowiiyama TE6515A-B1AG Signage Display Interactive fl...
Shop NowLG 55XS4P Signage Display Digital signage flat pan...
Shop NowLG 86UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowLG 55VH7J Signage Display Panorama design 139.7 cm...
Shop NowHisense 75MR6DE-E Signage Display Digital signage ...
Shop NowLG 86UH5N-M Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowLG 75UH5N-M Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowLG 49XS4P-B.AEK Signage Display Digital signage fl...
Shop NowSony FW-85BZ30L Signage Display Digital signage fl...
Shop NowPromethean ActivPanel 10 Interactive flat panel 19...
Shop NowPromethean APLE-65-EU-1 Signage Display Interactiv...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Promethean APLE-75-EU-1 Signage Displa...
£1,852.39
£1,543.66
|
Popular
LG 49XE4F Signage Display Digital sign...
£2,509.46
£2,091.22
|
Bestseller
Samsung OM55N-S Digital signage flat p...
£2,092.86
£1,744.05
|
LG 55VH7J Signage Display Panorama des...
£2,147.21
£1,789.34
|
Recommended
Samsung OM55B Digital signage flat pan...
£1,835.46
£1,529.55
|
New
Samsung QE85T Digital signage flat pan...
£1,980.00
£1,650.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
APLE-75-EU-1
|
49XE4F
|
LH55OMNESGBXEN
|
55VH7J
|
LH55OMBEBGBXEN
|
LH85QETELGCXEN
|
| Manufacturer |
Promethean
|
LG
|
Samsung
|
LG
|
Samsung
|
Samsung
|
| Display resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| HDMI ports quantity |
4
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
| Product design |
Interactive flat panel
|
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
Panorama design
|
Digital signage flat panel
|
Digital signage flat panel
|
| Display technology |
LCD
|
N/A
|
LCD
|
N/A
|
LCD
|
LCD
|
| HD type |
4K Ultra HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|
4K Ultra HD
|