Promethean APLE-75-EU-1 Signage Display Interactive flat panel 190.5 cm (75") LCD Wi-Fi 400 cd/m² 4K Ultra HD Black Touchscreen Built-in processor Android 14
75" 4K; UHD (3840 x 2160 @ 60 Hz), Direct LED Backlight, TFT LCD, 1.07 Billion (10-bit), 178°, 60 Hz, Anti-Glare, Android 14, ARM Mali-G52 MC3, ARM Mali-G52 MC3
More Information
More Information
SKU APLE-75-EU-1
EAN 8717472601896
Manufacturer Promethean
Availability Y
Description
Complete. Connected. Classroom ready.
Your school deserves the latest tech right here, right now, with essential apps built right in.
Meet your tech “must-haves”
Navigate with ease
Built-in apps for big ideas
Specifications
Display
LED backlightYes
Panel typeTFT
Display number of colours1.07 billion colours
Number of simultaneous touchpoints40
LED backlighting typeDirect-LED
TouchscreenYes
Active display area (W x H)1653 x 931 mm
Display technologyLCD
Display diagonal190.5 cm (75")
Display resolution3840 x 2160 pixels
Display brightness400 cd/m²
HD type4K Ultra HD
Response time6.5 ms
Contrast ratio (typical)1200:1
Contrast ratio (dynamic)5000:1
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Native aspect ratio16:9
Anti-glare screenYes
Touch response time6 ms
Native refresh rate60 Hz
Glass thickness3 mm
Ports & interfaces
USB connector typeUSB Type-A, USB Type-B, USB Type-C
DisplayPort version1.4
USB portYes
HDMI version2.1
Wi-Fi standardsWi-Fi 6 (802.11ax)
Wi-FiYes
PC Audio outYes
DisplayPorts quantity1
Ethernet LANYes
HDMI ports quantity4
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
DVI portNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
RS-232 interfaceYes
USB version2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
OPS module slotYes
HDMI input ports quantity2
HDMI output ports quantity1
USB 2.0 Type-B ports quantity3
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity5
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity3
USB Power Delivery (USB PD)Yes
USB Power Delivery up to65 W
Audio
Number of built-in speakers2
RMS rated power20 W
Built-in speaker(s)Yes
Design
Product designInteractive flat panel
Placement supportedIndoor
Product colourBlack
Panel mounting interface800 x 400 mm
CertificationCE, FCC, IC, UL, CUL, CB
VESA mountingYes
Anti-glare screenYes
Positioning accuracy1 mm
Wall mountableYes
Performance
PurposeUniversal
Ambient light sensorYes
HDCPYes
HDCP version1.4/2.3
Pen typePassive pen
Wi-FiYes
Windows operating systems supportedYes
Mac operating systems supportedYes
Linux operating systems supportedYes
Power
Power consumption (standby)0.5 W
AC input voltage100 - 240 V
Computer system
Operating system installedAndroid 14
Internal memory8 GB
Internal storage capacity64 GB
Built-in processorYes
Weight & dimensions
Display width1709 mm
Display depth1022 mm
Display height88 mm
Display weight43.4 kg
Packaging data
Package width1873 mm
Package depth1134 mm
Package height202 mm
Package weight54.5 kg
Quick start guideYes
Batteries includedYes
Remote control includedYes
Cables includedAC, HDMI, USB Type-A to USB Type-B, USB Type-C
Stylus penYes
Number of stylus pens2
Packaging content
Quick start guideYes
Batteries includedYes
Remote control includedYes
Stylus penYes
Number of stylus pens2
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-15 - 55 °C
Storage relative humidity (H-H)20 - 90%