Integral 128GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL UP TO R-150 W-30 MBS
£22.27
£18.56
128GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL UP TO R-150 W-30 MBS
- Transfer data and media files between PCs, Macs, smartphones and tablet PCs
- Dual connectors - USB Type C and full-size USB 3.1 (Type A)
- Type C interface designed for Android smartphones and tablets and Apple MacBooks
- PC and Mac compatible
- 2 year warranty
More Information
| Form factor | Capless |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Capacity | 128 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | INFD128GB360CDL3.0 |
| EAN | 5055288447790 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Ultimate compatibility between smartphones, tablets, PCs and Macs. Dual interface; USB Type-A connector for all current USB 3.1, USB 3.0 and 2.0 ports and USB Type-C connector.
The Integral 360-C Dual USB-C Flash Drive provides ultimate compatibility between smartphones, tablets, PCs and Macs. The Fusion Dual USB-C Flash Drive also offers a handy dual interface; USB Type-A connector for all current USB 3.1, USB 3.0 and 2.0 ports found in millions of devices, alongside the new future-proof USB Type-C connector, for a wide range of modern Android devices and latest Macbooks.
The Integral 360-C Dual USB-C Flash Drive provides ultimate compatibility between smartphones, tablets, PCs and Macs. The Fusion Dual USB-C Flash Drive also offers a handy dual interface; USB Type-A connector for all current USB 3.1, USB 3.0 and 2.0 ports found in millions of devices, alongside the new future-proof USB Type-C connector, for a wide range of modern Android devices and latest Macbooks.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 110 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A / USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 128 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 110 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1, 10 and 11 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Design | |
| Key ring | No |
| Product colour | Silver |
| Certification | CE, REACH |
| Form factor | Capless |
| Housing material | Metal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.2 mm |
| Weight | 8 g |
| Height | 37 mm |
| Depth | 7.2 mm |
| Package depth | 119 mm |
| Package width | 9 mm |
| Package height | 119 mm |
| Package weight | 17 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 119 mm |
| Package width | 9 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 119 mm |
| Package weight | 17 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | No |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1, 10 and 11 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Certification | CE, REACH |
| Housing material | Metal |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1, 10 and 11 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 103 mm |
| Master (outer) case length | 520 mm |
| Master (outer) case height | 144 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Integral Neon-C 128GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1...
Shop NowIntegral Neon-C 128GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB SE9 G3 - Dar...
Shop NowIntegral Neon-C 128GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1...
Shop NowIntegral Neon-C 128GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1...
Shop NowIntegral Neon-C 128GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1...
Shop NowLexar JumpDrive M900 USB flash drive 128 GB USB Ty...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB Micro 200MB...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB 220MB/s Met...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB microDuo 3C...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB USB3.2 Gen1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB microDuo 3C ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB Kyson USB F...
Shop NowKingston Technology DataTraveler Exodia - USB 3.2 ...
Shop NowCoreParts MMUSB-UNI-ADAPTER USB flash drive White
Shop NowADATA UV320 USB flash drive 128 GB USB Type-A 3.2 ...
Shop NowADATA UV320 USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2 G...
Shop NowADATA UV128 USB flash drive 256 GB USB Type-A 3.2 ...
Shop NowCoreParts MMUSB3.0-64GB-1 USB flash drive USB Type...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE NEON BLUE UP TO R-120 ...
Shop NowSanDisk Ultra Eco USB flash drive 128 GB USB Type-...
Shop NowTeam Group C175 USB flash drive 64 GB USB Type-A 3...
Shop NowTeam Group C175 USB flash drive 16 GB USB Type-A 3...
Shop NowIntegral 32GB 3PK USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO ...
Shop NowMyMedia MyAlu USB 3.2 Gen 1 USB flash drive 64 GB ...
Shop NowIntegral 4GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowSanDisk ULTRA USB USB flash drive 32 GB USB Type-A...
Shop NowSanDisk Extreme Go USB flash drive 64 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowHypertec 4GB USB2.0 EnCryptPLUS HyperDrive AES-256...
Shop NowLexar JumpDrive S80 USB flash drive 256 GB USB Typ...
Shop NowHypertec 128GB USB3.0 Standard HyperDrive
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-120...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 128GB USB flash dr...
Shop NowADATA 64GB DashDrive UV150 USB flash drive USB Typ...
Shop NowTeam Group C141 USB flash drive 64 GB USB Type-A 2...
Shop NowTeam Group C145 USB flash drive 32 GB USB Type-A 3...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-1...
Shop NowTeam Group C145 USB flash drive 64 GB USB Type-A 3...
Shop NowPNY Attaché 4 2.0 32GB USB flash drive USB Type-A...
Shop NowMyMedia MyUSB Drive USB flash drive 32 GB USB Type...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB-C 3.2 GEN1 DR...
Shop NowTeam Group X1 USB 3.2 Gen1 USB flash drive 128 GB ...
Shop NowVerbatim Plectra USB-C Flash Drive Black 64GB
Shop NowEmtec D280 Dual USB flash drive 64 GB USB Type-A /...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-1...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive USB Type-C USB flash driv...
Shop NowApacer AH115 16GB USB flash drive USB Type-A 2.0 S...
Shop NowApacer AH156 64GB USB flash drive USB Type-A 3.2 G...
Shop NowIntegral 4GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowSanDisk SDCZ75-128G-G46 USB flash drive 128 GB USB...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 16GB USB flash drive USB Type...
Shop NowSanDisk Ultra 32GB USB 3.0 USB flash drive USB Typ...
Shop NowHypertec 16GB USB3.0 EnCryptPLUS HyperDrive FIPS 1...
Shop NowHypertec 32GB USB3.0 EnCryptPLUS HyperDrive FIPS 1...
Shop NowHypertec 8GB USB3.0 EnCryptPLUS HyperDrive FIPS 19...
Shop NowVerbatim Dual - USB 3.0 Drive 64 GB - USB-C / USB-...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 128GB USB flash dr...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive USB flash drive 128 GB US...
Shop NowIntegral 8GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowADATA AUV210-64G-RGD USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowADATA AUV210-32G-RGD USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowVerbatim PinStripe 3.0 - USB 3.0 Drive 128GB - ...
Shop NowIntegral NEON 3.0
Shop NowIntegral NEON 3.0
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowIntegral COURIER
Shop NowPhilips FM16FD160B USB flash drive 16 GB USB Type-...
Shop NowVerbatim Metal Executive 32 GB - USB 3.0 Drive –...
Shop NowTeam Group C145 USB flash drive 16 GB USB Type-A 3...
Shop NowSanDisk Cruzer Glide USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 128 ...
Shop NowPNY FD256ESTEEL31G-EF USB flash drive 256 GB 3.2 G...
Shop NowIntegral 8GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 3x 32GB USB flash drive USB T...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 128 GB USB Ty...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 32 GB USB Type-A...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 128 GB USB Type-...
Shop NowIntegral NEON 3.0
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 128 GB USB Type-A 3....
Shop NowIntegral 256GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-110 ...
Shop NowPNY FD64GESTEEL31G-EF USB flash drive 64 GB 3.2 Ge...
Shop NowKioxia TransMemory U202 USB flash drive 32 GB USB ...
Shop NowDELL AB135396 USB flash drive 128 GB USB Type-A / ...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 64 G...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowKioxia TransMemory U301 USB flash drive 128 GB USB...
Shop NowADATA DashDrive UV128 128GB USB flash drive USB Ty...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowKioxia TransMemory U202 USB flash drive 128 GB USB...
Shop NowKioxia TransMemory U301 USB flash drive 64 GB USB ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Integral 128GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL...
£22.27
£18.56
|
Hypertec 4GB USB2.0 EnCryptPLUS HyperD...
£23.86
£19.88
|
Popular
SanDisk Cruzer Glide USB flash drive 3...
£28.37
£23.64
|
Bestseller
SanDisk Ultra USB flash drive 64 GB US...
£27.05
£22.54
|
New
ADATA 64GB DashDrive UV150 USB flash d...
£17.82
£14.85
|
Hot Product
ADATA DashDrive UV128 128GB USB flash...
£23.04
£19.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD128GB360CDL3.0
|
HYFLUSB044GB-BE
|
SDCZ60-032G-B35
|
SDCZ48-064G-U46
|
AUV150-64G-RBK
|
AUV128-128G-RBE
|
| Manufacturer |
Integral
|
Hypertec
|
Sandisk
|
Sandisk
|
ADATA
|
ADATA
|
| Form factor |
capless
|
cap
|
slide
|
slide
|
cap
|
slide
|
| Product colour |
Silver
|
Silver
|
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
| Device interface |
USB Type-A / USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
4GB to 6GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
128GB to 256GB
|