Verbatim Plectra USB-C Flash Drive Black 64GB
£23.10
£19.25
Plectra USB-C Flash Drive Black 64GB
More Information
| Form factor | Capless |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Capacity | 64 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 30224 |
| EAN | 4048805302246 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | Y |
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 25 MB/s |
| Read speed | 100 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Mac compatibility | Yes |
| Capacity | 64 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Write speed | 25 MB/s |
| Read speed | 100 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Capless |
| Housing material | Plastic, Zinc |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 20.5 mm |
| Weight | 8.5 g |
| Height | 8.2 mm |
| Depth | 49 mm |
| Package depth | 119 mm |
| Package width | 80 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 180 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 119 mm |
| Package width | 80 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 180 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Housing material | Plastic, Zinc |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 65% |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Integral Neon-C 128GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1...
Shop NowIntegral Neon-C 128GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1...
Shop NowIntegral Neon-C 128GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1...
Shop NowIntegral Neon-C 128GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB SE9 G3 - Dar...
Shop NowIntegral Neon-C 128GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB Micro 200MB...
Shop NowLexar JumpDrive M900 USB flash drive 128 GB USB Ty...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB 220MB/s Met...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB microDuo 3C...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB USB3.2 Gen1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB Kyson USB F...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB microDuo 3C ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler Exodia - USB 3.2 ...
Shop NowOrigin Storage Origin 64GB USB-A flash drive 3.2 G...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-120...
Shop NowHypertec 4GB USB2.0 EnCryptPLUS HyperDrive AES-256...
Shop NowADATA UV128 USB flash drive 256 GB USB Type-A 3.2 ...
Shop NowIntegral 32GB 3PK USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO ...
Shop NowSanDisk Cruzer Glide, 32GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowLexar JumpDrive S80 USB flash drive 256 GB USB Typ...
Shop NowHypertec 128GB USB3.0 Standard HyperDrive
Shop NowMyMedia MyAlu USB 3.2 Gen 1 USB flash drive 64 GB ...
Shop NowOrigin Storage Origin 32GB USB-A flash drive 3.2 G...
Shop NowOrigin Storage Origin 32GB USB-A flash drive 3.2 G...
Shop NowSanDisk Ultra Eco USB flash drive 128 GB USB Type-...
Shop NowCoreParts MMUSB3.0-64GB-1 USB flash drive USB Type...
Shop NowOrigin Storage Origin 64GB USB-A flash drive 3.2 G...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 128GB USB flash dr...
Shop NowSanDisk SDCZ75-128G-G46 USB flash drive 128 GB USB...
Shop NowCoreParts MMUSB-UNI-ADAPTER USB flash drive White
Shop NowOrigin Storage Origin 32GB USB-A flash drive 3.2 G...
Shop NowTeam Group X1 USB 3.2 Gen1 USB flash drive 128 GB ...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB-C 3.2 GEN1 DR...
Shop NowMyMedia MyUSB Drive USB flash drive 32 GB USB Type...
Shop NowOrigin Storage Origin 64GB USB-A flash drive 3.2 G...
Shop NowOrigin Storage Origin 32GB USB-A flash drive 3.2 G...
Shop NowOrigin Storage Origin 64GB USB-A flash drive 3.2 G...
Shop NowOrigin Storage Origin 32GB USB-A flash drive 3.2 G...
Shop NowIntegral 4GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowADATA UV320 USB flash drive 128 GB USB Type-A 3.2 ...
Shop NowHypertec 8GB USB3.0 EnCryptPLUS HyperDrive FIPS 19...
Shop NowHypertec 32GB USB3.0 EnCryptPLUS HyperDrive FIPS 1...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE NEON BLUE UP TO R-120 ...
Shop NowHypertec 16GB USB3.0 EnCryptPLUS HyperDrive FIPS 1...
Shop NowTeam Group C175 USB flash drive 64 GB USB Type-A 3...
Shop NowTeam Group C175 USB flash drive 16 GB USB Type-A 3...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 16GB USB flash drive USB Type...
Shop NowIntegral 4GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowSanDisk ULTRA USB USB flash drive 32 GB USB Type-A...
Shop NowApacer AH156 64GB USB flash drive USB Type-A 3.2 G...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive USB Type-C USB flash driv...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-1...
Shop NowTeam Group C145 USB flash drive 64 GB USB Type-A 3...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-1...
Shop NowTeam Group C145 USB flash drive 32 GB USB Type-A 3...
Shop NowTeam Group C141 USB flash drive 64 GB USB Type-A 2...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB flash drive 32 GB ...
Shop NowSanDisk Cruzer Glide USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 128GB USB flash dr...
Shop NowVerbatim PinStripe 3.0 - USB 3.0 Drive 128GB - ...
Shop NowIntegral NEON 3.0
Shop NowTeam Group C145 USB flash drive 16 GB USB Type-A 3...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C META...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive USB flash drive 128 GB US...
Shop NowKioxia TransMemory U366 USB flash drive 64 GB USB ...
Shop NowIntegral NEON 3.0
Shop NowIntegral COURIER
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 128 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 128 ...
Shop NowPNY FD256ESTEEL31G-EF USB flash drive 256 GB 3.2 G...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 64 GB USB Type...
Shop NowKioxia TransMemory U202 USB flash drive 32 GB USB ...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-110 ...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 32 GB USB Type-A...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 3x 32GB USB flash drive USB T...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 128 GB USB Ty...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowIntegral 256GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 128 GB USB Type-A 3....
Shop NowPNY FD64GESTEEL31G-EF USB flash drive 64 GB 3.2 Ge...
Shop NowSanDisk ULTRA FLAIR USB flash drive 16 GB USB Type...
Shop NowDELL AB135396 USB flash drive 128 GB USB Type-A / ...
Shop NowIntegral NEON 3.0
Shop NowKioxia TransMemory U301 USB flash drive 128 GB USB...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowSanDisk ULTRA FLAIR USB flash drive 128 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 64 G...
Shop NowADATA DashDrive UV128 128GB USB flash drive USB Ty...
Shop NowKioxia TransMemory U301 USB flash drive 64 GB USB ...
Shop NowKioxia TransMemory U202 USB flash drive 128 GB USB...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Verbatim Plectra USB-C Flash Drive Bla...
£23.10
£19.25
|
Hypertec 4GB USB2.0 EnCryptPLUS HyperD...
£23.86
£19.88
|
Popular
SanDisk Cruzer Glide USB flash drive 3...
£12.23
£10.19
|
Bestseller
SanDisk Ultra USB flash drive 64 GB US...
£27.05
£22.54
|
Hot Product
ADATA DashDrive UV128 128GB USB flash...
£10.32
£8.60
|
Recommended
Team Group C141 USB flash drive 64 GB...
£19.22
£16.02
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
30224
|
HYFLUSB044GB-BE
|
SDCZ60-032G-B35
|
SDCZ48-064G-U46
|
AUV128-128G-RBE
|
TC14164GG01
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Hypertec
|
Sandisk
|
Sandisk
|
ADATA
|
Team Group
|
| Form factor |
capless
|
cap
|
slide
|
slide
|
slide
|
slide
|
| Product colour |
Black
|
Silver
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Device interface |
USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
4GB to 6GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
128GB to 256GB
|
N/A
|