Integral COURIER
£33.35
£27.79
32GB 5PK USB2.0 MEMORY FLASH DRIVE (MEMORY STICK) COURIER BLUE INTEGRAL
More Information
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Blue,Silver |
| Capacity | 32 GB |
| USB version | 2 |
| SKU | INFD32GBCOU-5 |
| EAN | 5055288443570 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Write speed | 3 MB/s |
| Read speed | 12 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 2 |
| Capacity | 32 GB |
| Write speed | 3 MB/s |
| Read speed | 12 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista/7/8/10, Mac OS X+, Linux |
| Design | |
| Product colour | Blue, Silver |
| Certification | CE, REACH |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22 mm |
| Weight | 35 g |
| Height | 70 mm |
| Depth | 10 mm |
| Package depth | 13 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 47 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 13 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 47 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 2 |
| Product colour | Blue, Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista/7/8/10, Mac OS X+, Linux |
| Certification | CE, REACH |
| Housing material | Plastic |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows Vista/7/8/10, Mac OS X+, Linux |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lexar JumpDrive P30 USB flash drive 128 GB USB Typ...
Shop NowLexar JumpDrive M900 USB flash drive 256 GB USB Ty...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB SE9 G3 - Da...
Shop NowKingston Technology IronKey 32GB IKLP50 AES USB, w...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB Micro 200MB...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB 220MB/s Met...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB Kyson USB F...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB microDuo 3C...
Shop NowHypertec 128GB USB3.0 Standard HyperDrive
Shop NowSanDisk Ultra Eco USB flash drive 256 GB USB Type-...
Shop NowMyMedia MyAlu USB 3.2 Gen 1 USB flash drive 64 GB ...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 256GB USB flash dr...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowSanDisk Cruzer Glide, 32GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowiStorage datAshur BT 16 GB | Encrypted Secure Flas...
Shop NowiStorage datAshur BT 32 GB | Encrypted Secure Flas...
Shop NowADATA UV128 USB flash drive 256 GB USB Type-A 3.2 ...
Shop NowSanDisk SDCZ75-128G-G46 USB flash drive 128 GB USB...
Shop NowSanDisk SDCZ480-256G-G46 USB flash drive 256 GB US...
Shop NowEmtec D280 Dual USB flash drive 64 GB USB Type-A /...
Shop NowEmtec D280 Dual USB flash drive 32 GB USB Type-A /...
Shop NowEmtec D280 Dual USB flash drive 128 GB USB Type-A ...
Shop NowIntegral 256GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C META...
Shop NowVerbatim Plectra USB-C Flash Drive Black 256GB
Shop NowVerbatim Plectra USB-C Flash Drive White 256GB
Shop NowVerbatim Plectra USB-C Flash Drive White 128GB
Shop NowIntegral 32GB HARDWARE ENCRYPTED USB-C 3.2 GEN1 DR...
Shop NowSanDisk SDCZ48-128G-GTV46 USB flash drive 128 GB U...
Shop NowSanDisk Cruzer Glide USB flash drive 256 GB USB Ty...
Shop NowIntegral 8GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowHypertec 64GB USB3.0 EnCryptPLUS HyperDrive FIPS 1...
Shop NowVerbatim Secure Pro - USB 3.0 Drive 64 GB - Silver
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB flash drive 32 GB ...
Shop NowApacer AH156 64GB USB flash drive USB Type-A 3.2 G...
Shop NowIntegral 256GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-1...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowIntegral 256GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-110 ...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 256GB USB flash dr...
Shop NowTeam Group X1 USB 3.2 Gen1 USB flash drive 128 GB ...
Shop NowTeam Group C175 USB flash drive 256 GB USB Type-A ...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 3x 32GB USB flash drive USB T...
Shop NowSanDisk 00183581 USB flash drive 128 GB USB Type-A...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 256 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk Drive USB Ganda Ultra Tipe-C 256 GB USB fl...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 32 G...
Shop NowSanDisk 173338 USB flash drive 64 GB USB Type-A / ...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive USB Type-C USB flash driv...
Shop NowSanDisk Ultra Luxe USB flash drive 64 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 256 GB USB Type-A 3....
Shop NowSanDisk Cruzer Glide USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowVerbatim V3 - USB 3.0 Drive 256 GB - Black
Shop NowIntegral 256GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 64 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 32 GB USB Type-A...
Shop NowSanDisk Ultra Luxe USB flash drive 256 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 32 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 256 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 128 ...
Shop NowDELL AB135396 USB flash drive 128 GB USB Type-A / ...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 32 GB USB Type...
Shop NowKioxia TransMemory U366 USB flash drive 64 GB USB ...
Shop NowPNY FD256ESTEEL31G-EF USB flash drive 256 GB 3.2 G...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 256 ...
Shop NowSanDisk ULTRA FLAIR USB flash drive 128 GB USB Typ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Integral COURIER
£33.35
£27.79
|
Recommended
SanDisk Cruzer Glide USB flash drive 3...
£28.37
£23.64
|
Hot Product
SanDisk Ultra USB flash drive 32 GB US...
£27.85
£23.21
|
Bestseller
SanDisk Ultra USB flash drive 64 GB US...
£14.82
£12.35
|
Popular
Verbatim V3 - USB 3.0 Drive 256 GB - B...
£36.90
£30.75
|
New
Verbatim Secure Pro - USB 3.0 Drive 64...
£43.48
£36.23
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD32GBCOU-5
|
SDCZ60-032G-B35
|
SDCZ48-032G-U46
|
SDCZ48-064G-U46
|
49168
|
98666
|
| Manufacturer |
Integral
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Form factor |
cap
|
slide
|
slide
|
slide
|
slide
|
cap
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
2.0
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Capacity |
32GB to 50GB
|
32GB to 50GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
256GB and more
|
64GB to 100GB
|