Integral 32GB 3PK USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-100 W-30 MBS
£23.10
£19.25
32GB 3PK USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-100 W-30 MBS
- USB 3.1 Gen 1 SuperSpeed performance
- Read speed up to 100 MB/s*, and a Write speed up to 30 MB/s*
- PC and Mac compatible
- 2 year warranty
More Information
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Blue,Silver |
| Capacity | 32 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | INFD32GBCOU3.0-3 |
| EAN | 5055288446182 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Courier USB 3.1 Gen 1 Flash Drive combines a greatvalue price with a SuperSpeed data transfer rate. Now you can backup, transfer and access your digital content faster than ever.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 120 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 32 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 120 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Design | |
| Key ring | No |
| Product colour | Blue, Silver |
| Certification | CE, REACH |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 23 mm |
| Weight | 27 g |
| Height | 70 mm |
| Depth | 10 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 12.5 mm |
| Package weight | 48 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 12.5 mm |
| Package weight | 48 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | No |
| Product colour | Blue, Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Certification | CE, REACH |
| Housing material | Plastic |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Integral Neon-C 128GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1...
Shop NowIntegral Neon-C 128GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1...
Shop NowIntegral Neon-C 128GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1...
Shop NowIntegral Neon-C 128GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB SE9 G3 - Dar...
Shop NowIntegral Neon-C 128GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB Micro 200MB...
Shop NowLexar JumpDrive M900 USB flash drive 128 GB USB Ty...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB microDuo 3C...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB 220MB/s Met...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB USB3.2 Gen1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB microDuo 3C ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler Exodia - USB 3.2 ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB Kyson USB F...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowIntegral 4GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowLexar JumpDrive S80 USB flash drive 256 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Cruzer Glide, 32GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowSanDisk Extreme Go USB flash drive 64 GB USB Type-...
Shop NowADATA UV128 USB flash drive 256 GB USB Type-A 3.2 ...
Shop NowCoreParts MMUSB-UNI-ADAPTER USB flash drive White
Shop NowHypertec 4GB USB2.0 EnCryptPLUS HyperDrive AES-256...
Shop NowSanDisk ULTRA USB USB flash drive 32 GB USB Type-A...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-120...
Shop NowHypertec 128GB USB3.0 Standard HyperDrive
Shop NowMyMedia MyAlu USB 3.2 Gen 1 USB flash drive 64 GB ...
Shop NowSanDisk Ultra Eco USB flash drive 128 GB USB Type-...
Shop NowCoreParts MMUSB3.0-64GB-1 USB flash drive USB Type...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 128GB USB flash dr...
Shop NowSanDisk SDCZ75-128G-G46 USB flash drive 128 GB USB...
Shop NowEmtec D280 Dual USB flash drive 64 GB USB Type-A /...
Shop NowVerbatim Plectra USB-C Flash Drive Black 64GB
Shop NowTeam Group X1 USB 3.2 Gen1 USB flash drive 128 GB ...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB-C 3.2 GEN1 DR...
Shop NowMyMedia MyUSB Drive USB flash drive 32 GB USB Type...
Shop NowTeam Group C175 USB flash drive 16 GB USB Type-A 3...
Shop NowTeam Group C141 USB flash drive 64 GB USB Type-A 2...
Shop NowTeam Group C145 USB flash drive 32 GB USB Type-A 3...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-1...
Shop NowTeam Group C145 USB flash drive 64 GB USB Type-A 3...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-1...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive USB Type-C USB flash driv...
Shop NowApacer AH156 64GB USB flash drive USB Type-A 3.2 G...
Shop NowIntegral 4GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 16GB USB flash drive USB Type...
Shop NowSanDisk Ultra 32GB USB 3.0 USB flash drive USB Typ...
Shop NowHypertec 16GB USB3.0 EnCryptPLUS HyperDrive FIPS 1...
Shop NowHypertec 32GB USB3.0 EnCryptPLUS HyperDrive FIPS 1...
Shop NowHypertec 8GB USB3.0 EnCryptPLUS HyperDrive FIPS 19...
Shop NowADATA UV320 USB flash drive 128 GB USB Type-A 3.2 ...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE NEON BLUE UP TO R-120 ...
Shop NowTeam Group C175 USB flash drive 64 GB USB Type-A 3...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowSanDisk Cruzer Glide USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowTeam Group C145 USB flash drive 16 GB USB Type-A 3...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive USB flash drive 128 GB US...
Shop NowVerbatim Metal Executive 32 GB - USB 3.0 Drive –...
Shop NowIntegral NEON 3.0
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 128GB USB flash dr...
Shop NowVerbatim PinStripe 3.0 - USB 3.0 Drive 128GB - ...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C META...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive USB Type-C USB flash driv...
Shop NowIntegral COURIER
Shop NowIntegral NEON 3.0
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 128 ...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 32 GB USB Type-A...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 3x 32GB USB flash drive USB T...
Shop NowPNY FD256ESTEEL31G-EF USB flash drive 256 GB 3.2 G...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 128 GB USB Ty...
Shop NowIntegral 256GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowPNY FD64GESTEEL31G-EF USB flash drive 64 GB 3.2 Ge...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 128 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 128 GB USB Type-A 3....
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-110 ...
Shop NowKioxia TransMemory U202 USB flash drive 32 GB USB ...
Shop NowIntegral NEON 3.0
Shop NowDELL AB135396 USB flash drive 128 GB USB Type-A / ...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowKioxia TransMemory U301 USB flash drive 128 GB USB...
Shop NowADATA DashDrive UV128 128GB USB flash drive USB Ty...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowKioxia TransMemory U301 USB flash drive 64 GB USB ...
Shop NowKioxia TransMemory U202 USB flash drive 128 GB USB...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Integral 32GB 3PK USB3.0 DRIVE COURIER...
£23.10
£19.25
|
Hypertec 4GB USB2.0 EnCryptPLUS HyperD...
£23.86
£19.88
|
Popular
SanDisk Cruzer Glide USB flash drive 3...
£28.37
£23.64
|
Bestseller
SanDisk Ultra USB flash drive 64 GB US...
£27.05
£22.54
|
Hot Product
ADATA DashDrive UV128 128GB USB flash...
£23.04
£19.20
|
Recommended
Team Group C141 USB flash drive 64 GB...
£19.22
£16.02
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD32GBCOU3.0-3
|
HYFLUSB044GB-BE
|
SDCZ60-032G-B35
|
SDCZ48-064G-U46
|
AUV128-128G-RBE
|
TC14164GG01
|
| Manufacturer |
Integral
|
Hypertec
|
Sandisk
|
Sandisk
|
ADATA
|
Team Group
|
| Form factor |
cap
|
cap
|
slide
|
slide
|
slide
|
slide
|
| Product colour |
N/A
|
Silver
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
| Capacity |
32GB to 50GB
|
4GB to 6GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
128GB to 256GB
|
N/A
|