Kioxia EXCERIA PLUS G3 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
£39.83
£33.19
128 GB, 210/90MB/s, V30, U3
More Information
| SKU | LMPL3M128GG2 |
|---|---|
| EAN | 4582761160507 |
| Manufacturer | KIOXIA |
| Availability | Y |
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Read speed | 210 MB/s |
| Write speed | 90 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | MicroSDXC |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Application performance class | A2 |
| Design | |
| Product colour | Pink |
| Protection features | Shockproof, Waterproof |
| Features | |
| Product colour | Pink |
| Protection features | Shockproof, Waterproof |
| Technical details | |
| Product colour | Pink |
| Internal memory type | UHS-I |
| Supported file systems | exFAT |
| Protection features | Shockproof, Waterproof |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Country of origin | Japan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Capacity | 128 GB |
| Compliance certificates | CE, RCM, RoHS, UKCA |
| Power | |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.3 g |
| Width | 11 mm |
| Depth | 15 mm |
| Height | 1 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 76 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 4.3 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package weight | 7.8 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Japan |
| Other features | |
| Supported file systems | exFAT |
| Country of origin | Japan |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Compliance certificates | CE, RCM, RoHS, UKCA |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Integral 128GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7...
Shop NowSanDisk Extreme PLUS 256 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowKingston Technology 32GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowIntegral 64GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7 ...
Shop NowVerbatim Pro 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSDXVT-032G-GNCI2 memory card 32 GB SDHC ...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowLexar 633x 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 64 GB MicroSDXC...
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC
Shop NowSanDisk SDSQUNR-128G-GN3MN memory card 128 GB Micr...
Shop NowIntegral 4GB MICRO SD INDUSTRIAL -40+85 PSEUDO SLC
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk High Endurance 256 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowSanDisk SDSQXAV-256G-GN6XN memory card 256 GB Micr...
Shop NowLexar High-Performance 800xPRO 128 GB SDXC UHS-I C...
Shop NowSanDisk Express 128 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowLexar Professional SILVER PLUS microSDXC UHS-I Car...
Shop NowKioxia EXCERIA PLUS G2
Shop NowApacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memory card 64 G...
Shop NowLexar BLUE PLUS 128 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowHypertec HYCFM0104G-IND memory card 4 GB CompactFl...
Shop NowSanDisk Extreme 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowHama 256GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowKingston Technology 32GB Canvas React Plus SDHC UH...
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory C...
Shop NowVerbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowTranscend SD Card SDHC 300S 4GB
Shop NowIntegral 256GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V...
Shop NowSanDisk Max Endurance 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowKingston Technology High Endurance 128 GB MicroSD ...
Shop NowSanDisk SDSQXAO-128G-GNCZN memory card 128 GB Micr...
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk High Endurance 128 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory Ca...
Shop NowSanDisk High Endurance 32 GB MicroSDHC UHS-I Class...
Shop NowIntegral 256GB MICRO SD CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V3...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 64 GB SDXC Class 10
Shop NowSanDisk SDSDXW2-064G-GNCIN 32 GB SDHC Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 32GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowSanDisk Ultra 128 GB UHS-I Class 10 MicroSDXC Memo...
Shop NowKingston Technology 16GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowKingston Technology 512GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Kioxia EXCERIA PLUS G3 128 GB MicroSDX...
£39.83
£33.19
|
Hypertec HYCFM0104G-IND memory card 4...
£59.40
£49.50
|
Popular
Lexar LSD256CBEU633 memory card 256 GB...
£37.99
£31.66
|
New
Verbatim Pro 64 GB MicroSDXC UHS Class...
£36.90
£30.75
|
Recommended
Apacer microSDXC UHS-I U1 Class10 memo...
£39.54
£32.95
|
Bestseller
SanDisk Extreme Pro 32 GB MicroSDHC UH...
£38.94
£32.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LMPL3M128GG2
|
HYCFM0104G-IND
|
LSD256CBEU633
|
47042
|
AP64GMCSX10U5-R
|
SDSQXCG-032G-GN6MA
|
| Manufacturer |
KIOXIA
|
Hypertec
|
Lexar
|
Verbatim
|
Apacer
|
Sandisk
|
| Flash card type |
MicroSDXC
|
CompactFlash
|
SDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDHC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
4GB to 5GB
|
256GB and more
|
64GB to 128GB
|
64GB to 128GB
|
32GB to 48GB
|