Integral 256GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL UP TO R-150 W-30 MBS
£36.71
£30.59
256GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL UP TO R-150 W-30 MBS
- Transfer data and media files between PCs, Macs, smartphones and tablet PCs
- Dual connectors - USB Type C and full-size USB 3.1 (Type A)
- Type C interface designed for Android smartphones and tablets and Apple MacBooks
- PC, Mac, Android Smartphoines and tablets compatible
- 2 year warranty
More Information
| Form factor | Capless |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Capacity | 256 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | INFD256GB360CDL3.0 |
| EAN | 5055288450370 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Ultimate compatibility between smartphones, tablets, PCs and Macs. Dual interface; USB Type-A connector for all current USB 3.1, USB 3.0 and 2.0 ports and USB Type-C connector.
The Integral 360-C Dual USB-C Flash Drive provides ultimate compatibility between smartphones, tablets, PCs and Macs. The Fusion Dual USB-C Flash Drive also offers a handy dual interface; USB Type-A connector for all current USB 3.1, USB 3.0 and 2.0 ports found in millions of devices, alongside the new future-proof USB Type-C connector, for a wide range of modern Android devices and latest Macbooks.
The Integral 360-C Dual USB-C Flash Drive provides ultimate compatibility between smartphones, tablets, PCs and Macs. The Fusion Dual USB-C Flash Drive also offers a handy dual interface; USB Type-A connector for all current USB 3.1, USB 3.0 and 2.0 ports found in millions of devices, alongside the new future-proof USB Type-C connector, for a wide range of modern Android devices and latest Macbooks.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 110 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A / USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 256 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 110 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1, 10 and 11 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Compatible products | PC, Mac, Android Smartphoines and tablets compatible |
| Design | |
| Key ring | No |
| Product colour | Silver |
| Certification | CE, REACH, UKCA |
| Form factor | Capless |
| Housing material | Metal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.2 mm |
| Weight | 8 g |
| Height | 37 mm |
| Depth | 7.2 mm |
| Package depth | 119 mm |
| Package width | 9 mm |
| Package height | 119 mm |
| Package weight | 17 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 119 mm |
| Package width | 9 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 119 mm |
| Package weight | 17 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | No |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1, 10 and 11 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Certification | CE, REACH, UKCA |
| Housing material | Metal |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Other features | |
| Compatible products | PC, Mac, Android Smartphoines and tablets compatible |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1, 10 and 11 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lexar JumpDrive M900 USB flash drive 256 GB USB Ty...
Shop NowDataLocker DL GO 4GB Password-Protected, Encrypted...
Shop NowLexar JumpDrive P30 USB flash drive 128 GB USB Typ...
Shop NowKingston Technology IronKey 64GB IKLP50 AES USB, w...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB SE9 G3 - Da...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB Micro 200MB...
Shop NowKingston Technology IronKey 32GB IKLP50 AES USB, w...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB Kyson USB F...
Shop NowADATA UV128 USB flash drive 256 GB USB Type-A 3.2 ...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowVerbatim Secure Pro - USB 3.0 Drive 64 GB - Silver
Shop NowMyMedia MyAlu USB 3.2 Gen 1 USB flash drive 64 GB ...
Shop NowiStorage datAshur BT 32 GB | Encrypted Secure Flas...
Shop NowiStorage datAshur BT 16 GB | Encrypted Secure Flas...
Shop NowSanDisk Ultra Eco USB flash drive 256 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB flash drive 32 GB ...
Shop NowSanDisk Cruzer Glide, 32GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 256GB USB flash dr...
Shop NowSanDisk Phone Drive USB flash drive 64 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Cruzer Glide USB flash drive 256 GB USB Ty...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowIntegral 32GB HARDWARE ENCRYPTED USB-C 3.2 GEN1 DR...
Shop NowVerbatim Plectra USB-C Flash Drive White 256GB
Shop NowVerbatim Plectra USB-C Flash Drive Black 256GB
Shop NowIntegral 8GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowHypertec 64GB USB3.0 EnCryptPLUS HyperDrive FIPS 1...
Shop NowSanDisk iXpand USB flash drive 64 GB USB Type-C / ...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 256GB USB flash dr...
Shop NowSanDisk 00183588 USB flash drive 128 GB USB Type-A...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 32 GB USB Type-A...
Shop NowIntegral 256GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-110 ...
Shop NowTeam Group C175 USB flash drive 256 GB USB Type-A ...
Shop NowKioxia TransMemory U365 USB flash drive 256 GB USB...
Shop NowSamsung MUF-256BE USB flash drive 256 GB USB Type-...
Shop NowIntegral COURIER
Shop NowSamsung MUF-64BE USB flash drive 64 GB USB Type-A ...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 256 GB USB Type-A 3....
Shop NowSanDisk Extreme Pro USB flash drive 128 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Drive USB Ganda Ultra Tipe-C 256 GB USB fl...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 256 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk 00183581 USB flash drive 128 GB USB Type-A...
Shop NowIntegral 256GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-1...
Shop NowSanDisk Ultra Luxe USB flash drive 256 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 3x 32GB USB flash drive USB T...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 32 G...
Shop NowSanDisk 173338 USB flash drive 64 GB USB Type-A / ...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 64 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 256 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 256 ...
Shop NowIntegral 256GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowDELL AB135396 USB flash drive 128 GB USB Type-A / ...
Shop NowPNY FD256ESTEEL31G-EF USB flash drive 256 GB 3.2 G...
Shop NowSanDisk ULTRA FLAIR USB flash drive 128 GB USB Typ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Integral 256GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL...
£36.71
£30.59
|
New
Verbatim Secure Pro - USB 3.0 Drive 64...
£43.48
£36.23
|
Popular
SanDisk Ultra USB flash drive 256 GB U...
£42.77
£35.64
|
Bestseller
SanDisk ULTRA FLAIR USB flash drive 12...
£40.25
£33.54
|
Hot Product
SanDisk Ultra Flair USB flash drive 64...
£31.62
£26.35
|
SanDisk Cruzer Glide USB flash drive 2...
£44.77
£37.31
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD256GB360CDL3.0
|
98666
|
SDCZ48-256G-U46
|
SDCZ73-128G-G46
|
SDCZ73-064G-G46
|
SDCZ60-256G-B35
|
| Manufacturer |
Integral
|
Verbatim
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Form factor |
capless
|
cap
|
slide
|
capless
|
capless
|
slide
|
| Product colour |
Silver
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Device interface |
USB Type-A / USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
| Capacity |
256GB and more
|
64GB to 100GB
|
256GB and more
|
N/A
|
N/A
|
256GB and more
|