Integral 32GB HARDWARE ENCRYPTED USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 USB3.0) SECURE DUAL PASSWORD ADMIN/USER 256BIT AES CRYPTO-C FIPS 197
£34.98
£29.15
32GB HARDWARE ENCRYPTED USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 USB3.0) SECURE DUAL PASSWORD ADMIN/USER 256BIT AES CRYPTO-C FIPS 197
- Dual Password - An Administrator can set up an optional master password on the drive. A User then sets a password as normal. If the user forgets their password the encrypted USB drive can be accessed with the master password. Admins always retain control of the drive.
- FIPS 197 Certified – U.S. Government-approved security standard, trusted across Legal, Finance, Government, and Healthcare sectors.
- Brute-Force Password Attack Protection – Data is automatically erased after 6 consecutive failed access attempts, ensuring maximum security. The encryption key is securely destroyed, and the crypto drive is reset to prevent unauthorized access.
- Enhanced Type-C connector for greater compatibility, featuring a capless design with a 360-degree rotating casing for quick access, enhanced durability, and effortless one-handed operation.
- Auto-Lock – Encrypts and locks the drive automatically when unplugged or when the device enters screen saver mode.
- Secure Entry – Requires a high-strength 8-16 character alphanumeric password for access. Includes an optional password hint that cannot match the password.
- SuperSpeed USB 3.0 – Fast, secure file transfers with plug-and-play support for PC & Mac. No installation or license required.
- Mandatory AES 256-bit Hardware Encryption – Provides superior protection over software encryption, ensuring all data on the drive is fully secure.
- Two year warranty
More Information
| SKU | INFD32GCRDLC3-197 |
|---|---|
| EAN | 5055288451421 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
Description
Crypto-C Dual Encrypted USB offers FIPS 197 certification and 256-bit hardware encryption for secure, portable data storage. With a capless 360-degree rotating design and fast Type-C connectivity, it's ideal for businesses needing reliable protection against unauthorised access.
The Integral Crypto-C Dual FIPS 197 Encrypted USB 3.2 flash drive features a capless 360-degree rotating casing, ensuring easy access and safeguarding the connector. Equipped with a Type-C connector, it delivers fast and reliable connections with modern devices. Ideal for businesses or individuals handling sensitive data, it offers robust protection through military-grade 256-bit hardware encryption. The dual password system allows IT departments to manage user access, enhancing security. With SuperSpeed data transfer, your data remains secure and portable. Compatible with macOS and major desktop and laptop brands such as Dell, Toshiba, Apple MacBook and iMac, ASUS, Acer, Samsung, HP, and more.
The Integral Crypto-C Dual FIPS 197 Encrypted USB 3.2 flash drive features a capless 360-degree rotating casing, ensuring easy access and safeguarding the connector. Equipped with a Type-C connector, it delivers fast and reliable connections with modern devices. Ideal for businesses or individuals handling sensitive data, it offers robust protection through military-grade 256-bit hardware encryption. The dual password system allows IT departments to manage user access, enhancing security. With SuperSpeed data transfer, your data remains secure and portable. Compatible with macOS and major desktop and laptop brands such as Dell, Toshiba, Apple MacBook and iMac, ASUS, Acer, Samsung, HP, and more.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Write speed | 110 MB/s |
| Read speed | 160 MB/s |
| Form factor | Swivel |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 32 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Write speed | 110 MB/s |
| Read speed | 160 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows and Mac |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 197 |
| Hardware encryption | Yes |
| Design | |
| Key ring | No |
| Product colour | Black, Silver |
| Certification | FIPS 197, CE, FCC, UKCA, RoHS |
| Form factor | Swivel |
| Housing material | Plastic |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 197 |
| Hardware encryption | Yes |
| Time-out function | Yes |
| Lock-out function | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 18.6 mm |
| Weight | 17 g |
| Height | 49.8 mm |
| Depth | 9.85 mm |
| Package depth | 72 mm |
| Package width | 60 mm |
| Package height | 12 mm |
| Package weight | 18 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 72 mm |
| Package width | 60 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 12 mm |
| Package weight | 18 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | No |
| Product colour | Black, Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows and Mac |
| Certification | FIPS 197, CE, FCC, UKCA, RoHS |
| Housing material | Plastic |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Non-operating shock | 1000 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Compatible operating systems | Windows and Mac |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DataLocker DL GO 4GB Password-Protected, Encrypted...
Shop NowLexar JumpDrive P30 USB flash drive 128 GB USB Typ...
Shop NowLexar JumpDrive M900 USB flash drive 256 GB USB Ty...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB SE9 G3 - Dar...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB Micro 200MB...
Shop NowKingston Technology IronKey 32GB IKLP50 AES USB, w...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB Max 1000R/9...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB 220MB/s Met...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB Kyson USB F...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB microDuo 3C...
Shop NowADATA UV128 USB flash drive 256 GB USB Type-A 3.2 ...
Shop NowTeam Group X1 USB 3.2 Gen1 USB flash drive 128 GB ...
Shop NowiStorage datAshur BT 32 GB | Encrypted Secure Flas...
Shop NowiStorage datAshur BT 16 GB | Encrypted Secure Flas...
Shop NowSanDisk Cruzer Glide, 32GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowMyMedia MyAlu USB 3.2 Gen 1 USB flash drive 64 GB ...
Shop NowSanDisk Ultra Eco USB flash drive 256 GB USB Type-...
Shop NowVerbatim Secure Pro - USB 3.0 Drive 64 GB - Silver
Shop NowVerbatim Store 'n' Go USB flash drive 64 GB USB Ty...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 256GB USB flash dr...
Shop NowSanDisk SDCZ75-256G-G46 USB flash drive 256 GB USB...
Shop NowIntegral 256GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-110 ...
Shop NowSanDisk iXpand USB flash drive 64 GB USB Type-C / ...
Shop NowEmtec D280 Dual USB flash drive 64 GB USB Type-A /...
Shop NowSanDisk Phone Drive USB flash drive 64 GB USB Type...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowSanDisk Cruzer Glide USB flash drive 256 GB USB Ty...
Shop NowSanDisk Ultra Dual m3.0 USB flash drive 256 GB USB...
Shop NowSanDisk SDIX60N-128G-GN6NE USB flash drive 128 GB ...
Shop NowSanDisk Ultra 32GB USB 3.0 USB flash drive USB Typ...
Shop NowIntegral 8GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowHypertec 64GB USB3.0 EnCryptPLUS HyperDrive FIPS 1...
Shop NowHypertec 32GB USB3.0 EnCryptPLUS HyperDrive FIPS 1...
Shop NowApacer AH156 64GB USB flash drive USB Type-A 3.2 G...
Shop NowIntegral 4GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowIntegral COURIER
Shop NowIntegral 4GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowSanDisk Ultra Luxe USB flash drive 256 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive USB Type-C USB flash driv...
Shop NowSanDisk Ultra Luxe USB flash drive 128 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive USB Type-C USB flash driv...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB flash drive 256 GB...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 256 ...
Shop NowSanDisk Extreme Pro USB flash drive 128 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 256 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 3x 32GB USB flash drive USB T...
Shop NowIntegral 256GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C META...
Shop NowPNY FD256ESTEEL31G-EF USB flash drive 256 GB 3.2 G...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 256 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 256GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-1...
Shop NowSanDisk ULTRA FLAIR USB flash drive 128 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 256 GB USB Type-A 3....
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 128 GB USB Type-A 3....
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Integral 32GB HARDWARE ENCRYPTED USB-C...
£34.98
£29.15
|
Bestseller
SanDisk Ultra USB flash drive 128 GB U...
£22.94
£19.12
|
New
Verbatim Secure Pro - USB 3.0 Drive 64...
£43.48
£36.23
|
Hot Product
SanDisk Ultra USB flash drive 256 GB U...
£42.41
£35.34
|
Popular
SanDisk ULTRA FLAIR USB flash drive 12...
£24.02
£20.02
|
Recommended
SanDisk Cruzer Glide USB flash drive 2...
£43.12
£35.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD32GCRDLC3-197
|
SDCZ48-128G-U46
|
98666
|
SDCZ48-256G-U46
|
SDCZ73-128G-G46
|
SDCZ60-256G-B35
|
| Manufacturer |
Integral
|
Sandisk
|
Verbatim
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Form factor |
swivel
|
slide
|
cap
|
slide
|
capless
|
slide
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Device interface |
USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
| Capacity |
32GB to 50GB
|
128GB to 256GB
|
64GB to 100GB
|
256GB and more
|
N/A
|
256GB and more
|