Integral 256GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-120 W-30 MBS
£39.70
£33.08
256GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-120 W-30 MBS
- USB 3.1 Gen 1 SuperSpeed performance
- Read speed up to 170 MB/s*, and a Write speed up to 90 MB/s*
- PC and Mac compatible
- 2 year warranty
More Information
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Blue,Silver |
| Capacity | 256 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | INFD256GBCOU3.0 |
| EAN | 5055288443129 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Courier USB 3.1 Gen 1 Flash Drive combines a greatvalue price with a SuperSpeed data transfer rate. Now you can backup, transfer and access your digital content faster than ever.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 120 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 256 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Write speed | 30 MB/s |
| Read speed | 120 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Design | |
| Key ring | No |
| Form factor | Cap |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 70 mm |
| Package width | 23 mm |
| Package height | 9.9 mm |
| Package weight | 18 g |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | No |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 70 mm |
| Package width | 23 mm |
| Package height | 9.9 mm |
| Package weight | 18 g |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lexar JumpDrive P30 USB flash drive 128 GB USB Typ...
Shop NowDataLocker DL GO 16GB Password-Protected, Encrypte...
Shop NowDataLocker DL GO 4GB Password-Protected, Encrypted...
Shop NowLexar JumpDrive M900 USB flash drive 256 GB USB Ty...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB SE9 G3 - Da...
Shop NowKingston Technology IronKey 64GB IKLP50 AES USB, w...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB Micro 200MB...
Shop NowKingston Technology IronKey 32GB IKLP50 AES USB, w...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB 220MB/s Met...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB Kyson USB F...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB microDuo 3C...
Shop NowSanDisk Cruzer Glide, 32GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra Eco USB flash drive 256 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowSanDisk SDCZ480-256G-G46 USB flash drive 256 GB US...
Shop NowiStorage datAshur BT 16 GB | Encrypted Secure Flas...
Shop NowiStorage datAshur BT 32 GB | Encrypted Secure Flas...
Shop NowADATA UV128 USB flash drive 256 GB USB Type-A 3.2 ...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 256GB USB flash dr...
Shop NowiStorage datAshur BT 64 GB | Encrypted Secure Flas...
Shop NowSanDisk iXpand USB flash drive 64 GB USB Type-C / ...
Shop NowEmtec D280 Dual USB flash drive 128 GB USB Type-A ...
Shop NowIntegral 256GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C META...
Shop NowVerbatim Plectra USB-C Flash Drive Black 256GB
Shop NowVerbatim Plectra USB-C Flash Drive White 256GB
Shop NowIntegral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB-C 3.2 GEN1 DR...
Shop NowIntegral 32GB HARDWARE ENCRYPTED USB-C 3.2 GEN1 DR...
Shop NowSanDisk Phone Drive USB flash drive 64 GB USB Type...
Shop NowSanDisk SDCZ48-128G-GTV46 USB flash drive 128 GB U...
Shop NowVerbatim Secure Pro - USB 3.0 Drive 64 GB - Silver
Shop NowSanDisk Cruzer Glide USB flash drive 256 GB USB Ty...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowIntegral 16GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowIntegral 32GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowIntegral 8GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowHypertec 64GB USB3.0 EnCryptPLUS HyperDrive FIPS 1...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB flash drive 32 GB ...
Shop NowSanDisk 00183588 USB flash drive 128 GB USB Type-A...
Shop NowKioxia TransMemory U365 USB flash drive 256 GB USB...
Shop NowTeam Group C175 USB flash drive 256 GB USB Type-A ...
Shop NowIntegral 256GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-110 ...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 256GB USB flash dr...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 32 GB USB Type-A...
Shop NowIntegral COURIER
Shop NowIntegral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowSamsung MUF-256BE USB flash drive 256 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk Extreme Go USB flash drive 64 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk 00183581 USB flash drive 128 GB USB Type-A...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 3x 32GB USB flash drive USB T...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 256 GB USB Type-...
Shop NowIntegral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SEC...
Shop NowSanDisk Drive USB Ganda Ultra Tipe-C 256 GB USB fl...
Shop NowVerbatim V3 - USB 3.0 Drive 256 GB - Black
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 256 GB USB Type-A 3....
Shop NowSanDisk 173338 USB flash drive 64 GB USB Type-A / ...
Shop NowSanDisk Extreme Pro USB flash drive 128 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 256GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowSanDisk Ultra Luxe USB flash drive 256 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 128 ...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 256 GB USB Typ...
Shop NowDELL AB135396 USB flash drive 128 GB USB Type-A / ...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 256 ...
Shop NowPNY FD256ESTEEL31G-EF USB flash drive 256 GB 3.2 G...
Shop NowSanDisk ULTRA FLAIR USB flash drive 128 GB USB Typ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Integral 256GB USB3.0 DRIVE COURIER BL...
£39.70
£33.08
|
Integral 64GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3...
£57.42
£47.85
|
Popular
Verbatim V3 - USB 3.0 Drive 256 GB - B...
£36.90
£30.75
|
New
Verbatim Secure Pro - USB 3.0 Drive 64...
£43.48
£36.23
|
Hot Product
SanDisk Ultra USB flash drive 256 GB U...
£42.71
£35.59
|
Bestseller
SanDisk ULTRA FLAIR USB flash drive 12...
£23.57
£19.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD256GBCOU3.0
|
INFD64GCOU3.0-197
|
49168
|
98666
|
SDCZ48-256G-U46
|
SDCZ73-128G-G46
|
| Manufacturer |
Integral
|
Integral
|
Verbatim
|
Verbatim
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Form factor |
cap
|
cap
|
slide
|
cap
|
slide
|
capless
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Device interface |
N/A
|
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Capacity |
256GB and more
|
64GB to 100GB
|
256GB and more
|
64GB to 100GB
|
256GB and more
|
N/A
|