Ubiquiti Adapter UniFi UACC-Adapter-RJ45-USBC-10GE Ethernet 10000 Mbit/s
£153.78
£128.15
10G Ethernet Adapter, RJ45/USB Type-C, polycarbonate, aluminum alloy, 107 x 56 x 22 mm, 160g
More Information
| SKU | UACC-ADAPTER-RJ45-USBC-10GE |
|---|---|
| EAN | 0810084699607 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | Y |
Description
Plug-and-play, Ethernet adapter with USB-C for seamless 10GbE network connectivity.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| USB ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | USB Type-C |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connector form factor | Straight |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Grey |
| Plug and Play | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), UKCA |
| Network | |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Design | |
| Product colour | Black, Grey |
| Plug and Play | Yes |
| Internal | No |
| LED indicators | Activity, Link |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Indication | |
|---|---|
| LED indicators | Activity, Link |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 107 mm |
| Depth | 56 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 160 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other features | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Citizen IF5-ES04 network card Internal Ethernet 10...
Shop NowSynology E10G30-T1 network card Internal Ethernet ...
Shop NowHPE Broadcom BCM57412 Ethernet 10Gb 2-port SFP+ In...
Shop NowHPE Ethernet 10Gb 2-port 530T Internal 20000 Mbit/...
Shop NowLenovo 4XC1Q24435 network card Internal WWAN
Shop NowDigitus 10Gbps Dual Port Ethernet Server adapter
Shop NowLenovo 4XC1D69578 network card Internal WWAN 450 M...
Shop NowHPE Broadcom BCM57412 Ethernet 10Gb 2-port SFP+ Ad...
Shop NowDigitus Single Port 10G SFP PCIe Network Card
Shop NowAllied Telesis 2914SP Internal Fiber 1000 Mbit/s
Shop NowBroadcom BCM957412A4120AC network card Internal 10...
Shop NowStarTech.com 4-Port Gigabit Ethernet Network Card ...
Shop NowOWC Thunderbolt 4 Ethernet 10000 Mbit/s
Shop NowAllied Telesis AT-2711FX/SC 100 Mbit/s
Shop NowIntel X710DA2BLK network card Internal Fiber 10000...
Shop NowAllied Telesis 2914SX/LC Internal Fiber 1000 Mbit/...
Shop NowIntel X710DA2 network card Internal Fiber 10000 Mb...
Shop NowIntel E10G42BTDABLK network card Internal Fiber 10...
Shop NowIntel I350T4V2BLK network card Internal Ethernet 1...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Ubiquiti Adapter UniFi UACC-Adapter-RJ...
£153.78
£128.15
|
Bestseller
Intel I350T4V2BLK network card Interna...
£140.22
£116.85
|
Hot Product
Intel X710DA2 network card Internal Fi...
£202.62
£168.85
|
Popular
Intel X710DA2BLK network card Internal...
£201.30
£167.75
|
New
Allied Telesis AT-2711FX/SC 100 Mbit/s
£134.45
£112.04
|
Recommended
StarTech.com 4-Port Gigabit Ethernet N...
£180.08
£150.07
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UACC-ADAPTER-RJ45-USBC-10GE
|
I350T4V2BLK
|
X710DA2
|
X710DA2BLK
|
AT-2711FX/SC-901
|
ST4000SPEXI
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
Allied Telesis
|
StarTech.com
|
| Interface |
Ethernet
|
Ethernet
|
Fiber
|
Fiber
|
N/A
|
Ethernet
|
| Internal |
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
100 Mbit/s
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Host interface |
USB Type-C
|
PCI Express
|
PCI Express
|
PCI Express
|
PCI
|
PCI Express
|