j5create JUP1565DC 67W GaN PD USB-C® Mini Charger with 6 Types of DC Connector-UK, Black
£53.29
£44.41
67W GaN PD USB-C Mini Charger with 6 Types of DC Connector-UK
- USB-C® charger provides up to 67W of power, enough power to adequately charge a laptop
- Overcharging, overcurrent, overheating, and surge protection to ensure safe charging
- Built-in advanced GaN-powered chip allows for faster charging than other standard power supplies
- Suitable for mobile phones, tablets, consoles, and notebooks
- JUP1565DCF includes 6 types of DC jack adapters that can be used as a power adapter for charging various types of computers such as LenovoTM, DellTM, HP®, Acer®, ASUS®, and Toshiba® laptops
More Information
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | JUP1565DCF-FN |
| EAN | 4712795089240 |
| Manufacturer | j5create |
| Availability | Y |
Description
Perfect for a variety of devices, this USB-C® charger can provide up to 67W of power and comes equipped with 6 detachable DC converters, allowing you to change the power connector if needed. The detachable DC connectors are fit to charge older laptops, such as Lenovo™, Dell™, HP®, Acer®, ASUS®, and Toshiba® laptops.
The charger is built with an advanced GaN-powered chip, this high-speed, high-efficiency, compact charger charges faster than other standard power supplies.
The charger also supports surge, overcharging, overcurrent, and overheating protection to prevent damage to connected devices and ensure safe charging.
The charger is built with an advanced GaN-powered chip, this high-speed, high-efficiency, compact charger charges faster than other standard power supplies.
The charger also supports surge, overcharging, overcurrent, and overheating protection to prevent damage to connected devices and ensure safe charging.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating principle | Contact |
| USB Power Delivery up to | 67 W |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Gallium nitride (GaN) transistors | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Power | |
| Maximum power | 67 W |
| Technical details | |
| Package type | Box |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Country of origin | China |
| Packaging content | 1 - 67W GaN PD USB-C® Mini Charger with 6 Types of DC Connector (JUP1565DCE) 6 - USB-C® to DC Jack connector (6 Types) 1 - Quick Installation Guide (QIG) |
| Master (outer) case net weight | 5 kg |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 24712795089244 |
| Shipping (inner) case net weight | 2.1 kg |
| Sustainability compliance | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 89.7 mm |
| Depth | 50.6 mm |
| Height | 31.2 mm |
| Weight | 170.5 g |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 254 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Included power plug types | UK |
| Package type | Box |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 254 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Packaging content | |
| Included power plug types | UK |
| Packaging content | 1 - 67W GaN PD USB-C® Mini Charger with 6 Types of DC Connector (JUP1565DCE) 6 - USB-C® to DC Jack connector (6 Types) 1 - Quick Installation Guide (QIG) |
| Package type | Box |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 16 pc(s) |
| Products per shipping (inner) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case width | 230 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 180 mm |
| Shipping (inner) case width | 19.8 cm |
| Shipping (inner) case length | 21.6 cm |
| Shipping (inner) case height | 16.5 cm |
| Master (outer) case net weight | 5 kg |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 24712795089244 |
| Shipping (inner) case net weight | 2.1 kg |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Packaging content | 1 - 67W GaN PD USB-C® Mini Charger with 6 Types of DC Connector (JUP1565DCE) 6 - USB-C® to DC Jack connector (6 Types) 1 - Quick Installation Guide (QIG) |
| Package type | Box |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
eSTUFF ES635200 mobile device charger Laptop, Smar...
Shop NowNewland NLS-CD9050-03X mobile device charger Mobil...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Smartphone Silver, White US...
Shop NowHYPER HyperJuice 100W USB-C GaN Travel Charger - B...
Shop NowHYPER HyperJuice 70W USB-C GaN Travel Charger - Wh...
Shop NowHYPER HyperJuice 70W USB-C GaN Travel Charger - Bl...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Smartphone White AC Wireles...
Shop NowVerbatim UTA-06 100W GaN III Universal Travel Adap...
Shop NowBelkin WCC002VFWH mobile device charger Laptop, Sm...
Shop NowVerbatim UTA-10 140W GaN III Universal Travel Adap...
Shop Nowj5create 102W GaN PD USB-C 2-Port Charger with Cha...
Shop NowBelkin BPZ003bt1MBK-B6 Universal Black AC Fast cha...
Shop NowNewland NLS-MCD9350-01 mobile device charger
Shop NowVerbatim GNC-200 GaN Charger 200W with 2 x USB-C P...
Shop NowVerbatim GNC-240 GaN Charger 240W with 1 x USB-C 1...
Shop NowVerbatim GNC-140 GaN Charger 140W with 2 x USB-C P...
Shop NowOtterBox Standard UK Wall Charger 100W - 2X USB-C ...
Shop NowNewland NLS-CD1051-V2 mobile device charger Mobile...
Shop NowUgreen Nexode Pro Universal Grey, Silver AC Fast c...
Shop NowDigitus USB GaN Charger 100W, 2x USB-C, 1x USB-A
Shop NowBelkin WCH016hqWH Universal White AC Fast charging...
Shop NowUgreen 2-in-1 Qi2 Magnetic Foldable Charging Stati...
Shop NowCoreParts MBXAP-AC0042 mobile device charger Smart...
Shop NoweSTUFF ES638310 mobile device charger
Shop Nowj5create Qi2 3-in-1 Magnetic Travel Wireless Charg...
Shop NowLindy 100W 4-Port USB Type A & C GaN Charger
Shop NowZebra P1031359 mobile device charger Mobile comput...
Shop NowBelkin WIZ028MYBK mobile device charger Black
Shop NowBelkin WIZ028MYWH mobile device charger White
Shop NowBelkin WIB007MYBK mobile device charger Headphones...
Shop NowAnker Prime Laptop, Portable gaming console, Smart...
Shop Nowj5create JUP1565DC 67W GaN PD USB-C® Mini Charger...
Shop NowDELL 450-18940 mobile device charger Indoor Black
Shop NowDELL 450-15538 mobile device charger Laptop Black ...
Shop NowDELL 450-11743 mobile device charger Indoor Black
Shop Nowj5create JUP1565DCE3A-EN 67W GaN PD USB-C® Mini C...
Shop NowDELL 450-16903 mobile device charger Black Indoor
Shop NowSocket Mobile AC4054-1381 mobile device charger Bl...
Shop NowZebra VCA400-02R mobile device charger Universal G...
Shop NowBixolon PQD-R210/STD mobile device charger Portabl...
Shop NowPanasonic FZ-AAE184EE mobile device charger Black ...
Shop NowZebra CRD-TC2X-BS1CO-01 mobile device charger PDA ...
Shop NowZebra CRD-MPM-1SCHGEU1-01 mobile device charger Po...
Shop NowZebra CBL-MC33-USBCHG-01 mobile device charger PDA...
Shop NowHoneywell 50121667-001 mobile device charger Bar c...
Shop NowHoneywell 50138169-001 mobile device charger Bar c...
Shop NowALOGIC 4X100 White Indoor
Shop NowBelkin WCH010myWH Laptop, Smartphone, Smartwatch, ...
Shop NowZebra CBL-RFD49-USB1-01 mobile device charger RFID...
Shop NowBelkin WIC004BTBK mobile device charger Smartphone...
Shop NowCoreParts MBXUSBC-DC0005 mobile device charger Uni...
Shop NowZebra CUP-RFD90-TC5X-1R mobile device charger Bar ...
Shop Now2-Power CUSB5011B mobile device charger Grey
Shop NowDICOTA D31983 mobile device charger Laptop White A...
Shop NowBrodit 941025 mobile device charger Mobile phone, ...
Shop NowOur Pure Planet 15W Dual Wireless Charging Pad
Shop Nowj5create JUP43130F-FN 130W GaN USB-C® 4-Port Char...
Shop NowRAM Mounts RAM-GDS-CHARGE-V9U mobile device charge...
Shop NowSandberg Car Charger 3in1 130W USB-C PD
Shop NowSatechi ST-UC100WSM Laptop, Smartphone AC Fast cha...
Shop NowCoreParts MBXUSBC-AC0020 mobile device charger Bla...
Shop NowDICOTA D31893 mobile device charger Laptop, Smartp...
Shop NowZebra CUP-RFD90-TC2X-1R mobile device charger Bar ...
Shop NowZebra CUP-RFD90-TC7X-1R mobile device charger Bar ...
Shop NowHP M95377-001 mobile device charger Laptop Black A...
Shop NowDELL 450-11857 mobile device charger Laptop Black ...
Shop NowZebra AK18913-003 mobile device charger Mobile com...
Shop NowApple MW2K3B/A mobile device charger Universal Whi...
Shop NowHoneywell 3011-8248-001 mobile device charger Mobi...
Shop NowDELL 450-18652 mobile device charger Laptop Black ...
Shop NowDELL 492-BBIP mobile device charger Laptop Black A...
Shop NowLenovo 40AK0065WW mobile device charger Laptop Bla...
Shop NowApple 70W USB-C Power Adapter
Shop NowZebra KIT-PWR-12V50W mobile device charger Bar cod...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
j5create JUP1565DC 67W GaN PD USB-C® M...
£53.29
£44.41
|
Hot Product
Zebra AK18913-003 mobile device charge...
£77.53
£64.61
|
New
Zebra P1031359 mobile device charger M...
£47.72
£39.77
|
Bestseller
DELL 450-16903 mobile device charger B...
£56.10
£46.75
|
Socket Mobile AC4054-1381 mobile devic...
£68.15
£56.79
|
Popular
DELL 492-BBIP mobile device charger La...
£53.96
£44.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
JUP1565DCF-FN
|
AK18913-003
|
P1031359
|
450-16903
|
AC4054-1381
|
492-BBIP
|
| Manufacturer |
j5create
|
Zebra
|
Zebra
|
DELL
|
Socket Mobile
|
DELL
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|