Verbatim GNC-200 GaN Charger 200W with 2 x USB-C PD 100W / 1 x USB-C PD 65W / 1 x USB QC 3.0 (EU/UK/US)
£56.58
£47.15
GNC-200 GaN Wall Charger 200W with 2 x USB-C PD 100W / 1 x USB-C PD 65W / 1 x USB QC 3.0 (EU/UK/US)
- 4-Port 200W PD 3.0 & QC 3.0 GaN Wall Charger
- Integrated GaN technology provides a high-power, efficient charge combined with slim and compact design
- Best travel companion thanks to foldable US prongs and replaceable EU and UK plugs
- Supports charging of up to 4 devices simultaneously with a maximum total output of 200W
- Supports super fast charging with USB Power Delivery 3.0, PPS and Quick Charge 3.0
- Equipped with 2 x USB-C® PD 3.0 up to 100W, 1 x USB-C PD 3.0 up to 65W, and 1 x USB-A QC 3.0 up to 60W
- Features four safety protection systems, including over-current protection, over-voltage protection, short circuit protection, and over-temperature protection
- The charger is made of high-quality and flame resistant materials, making it a safe, fast, and portable charging solution for compatible devices
- Comes in a plastic free packaging
More Information
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | 32204 |
| EAN | 0023942322047 |
| Manufacturer | Verbatim |
| Availability | Y |
Description
200W 4-in-1 Charging
Verbatim’s 200W GaN Wall Charger combines two USB-C PD 100W ports, one USB-C PD 65W port and one USB-A QC 3.0 port in a sleek, palm sized design. Ideal for the office, home or travelling to power your laptop, tablet, smartphone, gaming devices, and more.
With its foldable US prongs and replaceable EU and UK plugs, it’s the ultimate travel companion.
Safe and Reliable
The GaN charger is made with high-quality, flame-resistant materials and features four safety protection systems, including over-current protection, over-voltage protection, short circuit protection, and over-temperature protection to ensure your safety while charging.
Verbatim’s 200W GaN Wall Charger combines two USB-C PD 100W ports, one USB-C PD 65W port and one USB-A QC 3.0 port in a sleek, palm sized design. Ideal for the office, home or travelling to power your laptop, tablet, smartphone, gaming devices, and more.
With its foldable US prongs and replaceable EU and UK plugs, it’s the ultimate travel companion.
Safe and Reliable
The GaN charger is made with high-quality, flame-resistant materials and features four safety protection systems, including over-current protection, over-voltage protection, short circuit protection, and over-temperature protection to ensure your safety while charging.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Overheating, Short circuit |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0 |
| USB Type-C ports quantity | 3 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 200 W |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Design | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Gallium nitride (GaN) transistors | Yes |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Power | |
| Port 2 output current | 5 A |
| Port 1 output current | 5 A |
| Input current | 2.5 A |
| Maximum power | 200 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum output voltage | 21 V |
| Minimum output voltage | 3.3 V |
| Port 3 output current | 5 A |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 3 A |
| Output current (12V) | 3 A |
| Port 1 output power | 100 W |
| Port 2 output power | 100 W |
| Port 3 output power | 65 W |
| Compatible power plug types | EU, UK, US |
| Port 4 output power | 60 W |
| Output current (15V) | 3 A |
| Output current (20V) | 5 A |
| Port 4 output current | 5 A |
| Technical details | |
| Package type | Hanging box |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Overheating, Short circuit |
| AC adapter included | Yes |
| Country of origin | China |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 36 mm |
| Depth | 83.5 mm |
| Height | 64.8 mm |
| Weight | 314 g |
| Package width | 47 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 131.5 mm |
| Package weight | 430 g |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 47 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 131.5 mm |
| Package weight | 430 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Package type | Hanging box |
| Features | |
| Compatible power plug types | EU, UK, US |
| Colour | |
| Product colour | Black, Grey |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Products per shipping (inner) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 280 mm |
| Master (outer) case length | 305 mm |
| Master (outer) case height | 302 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9.4 kg |
| Shipping (inner) case width | 25.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 28.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 13.1 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 4.5 kg |
| Customs product code (TARIC) | 85366990 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Package type | Hanging box |
| AC adapter included | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microsoft Surface 65W Power Supply Laptop, Tablet ...
Shop NowMicrosoft Surface 65W Power Supply, EU Laptop, Tab...
Shop NowBelkin BPZ003bt1MBK-B6 Universal Black AC Fast cha...
Shop NowSandberg Car Charger 3in1 130W USB-C PD
Shop NowRAM Mounts RAM-GDS-CHARGE-V9U mobile device charge...
Shop Nowj5create JUP43130F-FN 130W GaN USB-C® 4-Port Char...
Shop NowOur Pure Planet 15W Dual Wireless Charging Pad
Shop NowDICOTA D31983 mobile device charger Laptop White A...
Shop Now2-Power CUSB5011B mobile device charger Grey
Shop NowStarTech.com 140W USB-C Wall Charger, 3x USB-C/1x ...
Shop NowHYPER HJ1001BKWWGL mobile device charger Gaming co...
Shop NowOtterBox Standard UK Wall Charger 100W - 2X USB-C ...
Shop NowMicrosoft Surface 65W Power Supply Laptop, Tablet ...
Shop NowVerbatim GNC-140 GaN Charger 140W with 2 x USB-C P...
Shop NowVerbatim GNC-240 GaN Charger 240W with 1 x USB-C 1...
Shop NowMobilis Charger 100W 2USB C 1USBA GaN cable 100W L...
Shop NowSatechi ST-UC100WSM Laptop, Smartphone AC Fast cha...
Shop Nowj5create 102W GaN PD USB-C 2-Port Charger with Cha...
Shop NoweSTUFF ES635200 mobile device charger Laptop Black...
Shop NowVerbatim UTA-06 100W GaN III Universal Travel Adap...
Shop NowNewland NLS-CD9050-03X mobile device charger Mobil...
Shop NowHYPER HJ1001WHWWGL mobile device charger Gaming co...
Shop NowVerbatim UTA-10 140W GaN III Universal Travel Adap...
Shop NowDELL 450-11743 mobile device charger Indoor Black
Shop NowLindy 100W 4-Port USB Type A & C GaN Charger
Shop NowDELL 450-15538 mobile device charger Laptop Black ...
Shop NowDELL 450-18940 mobile device charger Indoor Black
Shop Nowj5create JUP1565DC 67W GaN PD USB-C® Mini Charger...
Shop NowSamsung 45W Super Fast Charger 2.0
Shop NowBelkin WIZ028MYWH mobile device charger White
Shop NowOur Pure Planet 10,000mAh Magnetic Wireless Power ...
Shop NowAnker Prime Laptop, Portable gaming console, Smart...
Shop NowHoneywell 50121667-001 mobile device charger Bar c...
Shop NowZebra P1031359 mobile device charger Mobile comput...
Shop NowDELL 450-16903 mobile device charger Black Indoor
Shop NowSocket Mobile AC4054-1381 mobile device charger Bl...
Shop NowVerbatim Charge 'n' Travel 70W 2C retractable Univ...
Shop NowDigitus USB GaN Charger 100W, 2x USB-C, 1x USB-A
Shop NowZebra VCA400-02R mobile device charger Universal G...
Shop NowBixolon PQD-R210/STD mobile device charger Portabl...
Shop NowPanasonic FZ-AAE184EE mobile device charger Black ...
Shop NowBelkin WCH016hqWH Universal White AC Fast charging...
Shop NowZebra CRD-TC2X-BS1CO-01 mobile device charger PDA ...
Shop NowZebra CRD-MPM-1SCHGEU1-01 mobile device charger Po...
Shop NowZebra CRD1S-RFD2000-1R mobile device charger Bar c...
Shop NowZebra CBL-MC33-USBCHG-01 mobile device charger PDA...
Shop NowHP M95377-001 mobile device charger Laptop Black A...
Shop NowUnitech 5000-900098G mobile device charger Mobile ...
Shop NowCoreParts MBXUSBC-AC0020 mobile device charger Bla...
Shop NowZebra 3PTY-RAM-HOL-ZE17-2U mobile device charger M...
Shop NowDICOTA D31893 mobile device charger Laptop, Smartp...
Shop NowZebra CUP-RFD90-TC2X-1R mobile device charger Bar ...
Shop NowZebra CUP-RFD90-TC7X-1R mobile device charger Bar ...
Shop NowZebra CUP-RFD90-TC5X-1R mobile device charger Bar ...
Shop NowHoneywell 50138169-001 mobile device charger Bar c...
Shop NoweSTUFF ES638310 mobile device charger Smartphone A...
Shop NowHoneywell MB1-SCN10 mobile device charger Mobile c...
Shop NowZebra CBL-RFD49-USB1-01 mobile device charger RFID...
Shop NowBelkin WCH010myWH Laptop, Smartphone, Smartwatch, ...
Shop NowALOGIC 4X100 White Indoor
Shop Nowi-tec USB 3.0 Charging HUB 16port + Power Adapter ...
Shop NowApple MagSafe Charger (1 m)
Shop NowYealink WHC60-Wireless Charger for WH66/WH67
Shop NowHoneywell 3011-8248-001 mobile device charger Mobi...
Shop NowDELL P450-12058 Laptop Black AC Indoor
Shop NowDELL 450-11857 mobile device charger Laptop Black ...
Shop NowMicrosoft Surface 65W Power Supply Laptop, Tablet,...
Shop NowZebra AK18913-003 mobile device charger Mobile com...
Shop NowSamsung 65W Trio Universal Power Adapter Black Ind...
Shop NowMicrosoft Q5N-00003 mobile device charger Black In...
Shop NowMicrosoft Q5N-00006 mobile device charger Tablet B...
Shop NowMicrosoft Q5N-00002 mobile device charger Tablet B...
Shop NowApple MW2K3B/A mobile device charger Universal Whi...
Shop NowDELL 492-BBIP mobile device charger Laptop Black A...
Shop NowApple 96W USB-C Power Adapter
Shop NowZebra KIT-PWR-12V50W mobile device charger Bar cod...
Shop NowApple 70W USB-C Power Adapter
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Verbatim GNC-200 GaN Charger 200W with...
£56.58
£47.15
|
Recommended
Zebra AK18913-003 mobile device charge...
£77.18
£64.32
|
Hot Product
Zebra P1031359 mobile device charger M...
£47.51
£39.59
|
Bestseller
DELL 450-16903 mobile device charger B...
£56.10
£46.75
|
New
Socket Mobile AC4054-1381 mobile devic...
£68.53
£57.11
|
Popular
DELL 492-BBIP mobile device charger La...
£53.96
£44.97
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
32204
|
AK18913-003
|
P1031359
|
450-16903
|
AC4054-1381
|
492-BBIP
|
| Manufacturer |
Verbatim
|
Zebra
|
Zebra
|
DELL
|
Socket Mobile
|
DELL
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|