Lindy 100W 4-Port USB Type A & C GaN Charger
£50.51
£42.09
100W 4-Port USB Type A & C GaN Charger
- Charges and powers multiple devices simultaneously via multiple USB Type C and USB Type A ports
- 100W Power Delivery via the USB Type C ports provide fast charging for smartphones, tablets, laptops and other mobile devices
- Compact design for maximum mobility
- Built-in safety features such as overvoltage and overcurrent protection
More Information
Description
The Lindy 100W 4-Port USB Desktop GaN Fast Charger is able to charge up to 4 devices simultaneously. 100W Power Delivery is supported by the 2 USB Type C ports while the 2 USB Type A ports provide fast charging with up to 18W.
Featuring 2 USB Type C female ports and 2 USB Type A female ports this charger is ideal for use with most popular smartphones and iOS devices. Supporting power delivery of 100W and PPS (Programmable Power Supply) allowing for real-time adjustment of voltage and current levels during the charging process, ensuring your device receives the precise power it needs.
The charger communicates dynamically with your device, negotiating the best charging conditions. This ensures safety, longevity, and optimal performance during each charge. Protect your device's battery with PPS fine-grained control, preventing overcharging and overheating. Enhance your battery's lifespan for long-lasting performance.
For safe charging the device includes overcharge, overcurrent, overtemperature and short circuit protection. Whether you're charging smartphones, tablets, laptops, or other gadgets, our USB Power Supply is designed to meet the diverse charging needs of your electronic devices.
Featuring 2 USB Type C female ports and 2 USB Type A female ports this charger is ideal for use with most popular smartphones and iOS devices. Supporting power delivery of 100W and PPS (Programmable Power Supply) allowing for real-time adjustment of voltage and current levels during the charging process, ensuring your device receives the precise power it needs.
The charger communicates dynamically with your device, negotiating the best charging conditions. This ensures safety, longevity, and optimal performance during each charge. Protect your device's battery with PPS fine-grained control, preventing overcharging and overheating. Enhance your battery's lifespan for long-lasting performance.
For safe charging the device includes overcharge, overcurrent, overtemperature and short circuit protection. Whether you're charging smartphones, tablets, laptops, or other gadgets, our USB Power Supply is designed to meet the diverse charging needs of your electronic devices.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Overheating, Short circuit |
| Certification | UKCA, CE, RoHS, REACH, ErP |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Adaptive Fast Charging, Power Delivery |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating principle | Contact |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Sockets quantity | 2 |
| Socket type | Type C (Europlug) |
| Number of outputs | 4 outputs |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 4 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Cable length | 1.5 m |
| Gallium nitride (GaN) transistors | Yes |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Connector material | Copper |
| Power | |
| Power plug type | Type C |
| Input current | 1.5 A |
| Maximum power | 100 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter output current | 3 A |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| AC adapter power | 100 W |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 2 A |
| Output current (12V) | 1.5 A |
| Port 1 output power | 45 W |
| Port 2 output power | 45 W |
| Output voltage accuracy (±) | 5% |
| Power consumption (no load) | 0.1 W |
| Efficiency at low load (10%) | Yes |
| Port 3 output power | 60 W |
| Port 4 output power | 65 W |
| Technical details | |
| Package type | Carton |
| Cables included | AC |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Overheating, Short circuit |
| Manual | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, UKCA |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Cable length | 1.5 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 210 g |
| Package weight | 364 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Carton |
| Cables included | AC |
| Package weight | 364 g |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Package type | Carton |
| Certificates | |
| Certification | UKCA, CE, RoHS, REACH, ErP |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, UKCA |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Other features | |
| Manual | Yes |
| Package type | Carton |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Verbatim UTA-05 65W GaN III Universal Travel Adapt...
Shop NowDELL 450-18940 mobile device charger Indoor Black
Shop NowDELL 450-11272 Indoor Black mobile device charger
Shop NowVerbatim UTA-10 140W GaN III Universal Travel Adap...
Shop NowNewland NLS-CD9050-03X mobile device charger Mobil...
Shop NowHYPER HyperJuice 100W USB-C GaN Travel Charger - B...
Shop NowHYPER HyperJuice 100W USB-C GaN Travel Charger - W...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Smartphone White AC Wireles...
Shop NowPort Designs 900097B-UK mobile device charger Smar...
Shop NowVerbatim UTA-06 100W GaN III Universal Travel Adap...
Shop Nowj5create JUP1565DC 67W GaN PD USB-C® Mini Charger...
Shop NowBelkin WCC002VFWH mobile device charger Laptop, Sm...
Shop NoweSTUFF ES635200 mobile device charger Laptop Black...
Shop Nowj5create 102W GaN PD USB-C 2-Port Charger with Cha...
Shop Nowj5create 65W GaN USB-C 3-Port Traveler Charger wit...
Shop NowBelkin BPZ003bt1MBK-B6 Universal Black AC Fast cha...
Shop NowMobilis Charger 100W 2USB C 1USBA GaN cable 100W L...
Shop NowVerbatim GNC-200 GaN Charger 200W with 2 x USB-C P...
Shop NowVerbatim GNC-240 GaN Charger 240W with 1 x USB-C 1...
Shop NoweSTUFF ES638310 mobile device charger Smartphone A...
Shop NowApple MGDM4ZM/A mobile device charger Headphones, ...
Shop NowVerbatim Charge 'n' Travel 70W 2C retractable Univ...
Shop NowDigitus USB GaN Charger 100W, 2x USB-C, 1x USB-A
Shop NowBelkin WCH016hqWH Universal White AC Fast charging...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Universal White AC Fast cha...
Shop NowVerbatim GaN Charger 65W 2 Port retractable cable ...
Shop NowUgreen 2-in-1 Qi2 Magnetic Foldable Charging Stati...
Shop NowCoreParts MBXAP-AC0042 mobile device charger Smart...
Shop NowDELL 450-16903 mobile device charger Black Indoor
Shop NowStarTech.com 140W USB-C Wall Charger, 3x USB-C/1x ...
Shop NowHYPER HJ1001BKWWGL mobile device charger Gaming co...
Shop NowHYPER HJ1001WHWWGL mobile device charger Gaming co...
Shop NowBelkin WIZ028MYWH mobile device charger White
Shop NowBelkin WIB007MYBK mobile device charger Headphones...
Shop NowAnker Prime Laptop, Portable gaming console, Smart...
Shop NowOur Pure Planet 10,000mAh Magnetic Wireless Power ...
Shop NowSamsung 45W Super Fast Charger 2.0
Shop NowHoneywell 50138169-001 mobile device charger Bar c...
Shop NowZebra CUP-RFD90-TC5X-1R mobile device charger Bar ...
Shop NowHP M95377-001 mobile device charger Laptop Black A...
Shop NowCoreParts MBXUSBC-DC0005 mobile device charger Bla...
Shop NowBelkin WIC004BTBK mobile device charger Smartphone...
Shop NowZebra CBL-RFD49-USB1-01 mobile device charger RFID...
Shop NowALOGIC 4X100 White Indoor
Shop Nowi-tec USB 3.0 Charging HUB 13port + Power Adapter ...
Shop Nowi-tec USB 3.0 Charging HUB 16port + Power Adapter ...
Shop NowMicrosoft Surface 65W Power Supply Laptop, Tablet ...
Shop NowHoneywell 50121667-001 mobile device charger Bar c...
Shop NowMicrosoft LAC-00002 mobile device charger Tablet B...
Shop NowZebra CBL-MC33-USBCHG-01 mobile device charger PDA...
Shop NowPanasonic FZ-AAE184EE mobile device charger Black ...
Shop NowBixolon PQD-R210/STD mobile device charger Portabl...
Shop NowZebra VCA400-02R mobile device charger Universal G...
Shop NowSocket Mobile AC4054-1381 mobile device charger Bl...
Shop NowZebra P1031359 mobile device charger Mobile comput...
Shop NowSatechi ST-UC100WSM Laptop, Smartphone AC Fast cha...
Shop Now2-Power CUSB5011B mobile device charger Grey
Shop NowDICOTA D31983 mobile device charger Laptop White A...
Shop NowOur Pure Planet 15W Dual Wireless Charging Pad
Shop Nowj5create JUP43130F-FN 130W GaN USB-C® 4-Port Char...
Shop NowRAM Mounts RAM-GDS-CHARGE-V9U mobile device charge...
Shop NowSandberg Car Charger 3in1 130W USB-C PD
Shop NowOtterBox Standard UK Wall Charger 100W - 2X USB-C ...
Shop NowUnitech 5000-900098G mobile device charger Mobile ...
Shop NowCoreParts MBXUSBC-AC0020 mobile device charger Bla...
Shop NowDICOTA D31893 mobile device charger Laptop, Smartp...
Shop NowVerbatim GNC-140 GaN Charger 140W with 2 x USB-C P...
Shop NowZebra CUP-RFD90-TC2X-1R mobile device charger Bar ...
Shop NowZebra CUP-RFD90-TC7X-1R mobile device charger Bar ...
Shop NowApple MagSafe Charger (1 m)
Shop Nowj5create JUP1565DCF3A-FN 67W GaN PD USB-C® Mini C...
Shop NowLogiLink PA0122 mobile device charger Universal Bl...
Shop NowYealink WHC60-Wireless Charger for WH66/WH67
Shop NowHoneywell 3011-8248-001 mobile device charger Mobi...
Shop NowDELL P450-12058 Laptop Black AC Indoor
Shop NowDELL 492-BBIP mobile device charger Laptop Black A...
Shop NowApple MW2K3B/A mobile device charger Universal Whi...
Shop NowDELL 450-ABFQ mobile device charger Laptop Black A...
Shop NowZebra KIT-PWR-12V50W mobile device charger Bar cod...
Shop NowApple 96W USB-C Power Adapter
Shop NowApple 70W USB-C Power Adapter
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Lindy 100W 4-Port USB Type A & C G...
£50.51
£42.09
|
Hot Product
Zebra P1031359 mobile device charger M...
£47.68
£39.73
|
Bestseller
DELL 450-16903 mobile device charger B...
£54.78
£45.65
|
Socket Mobile AC4054-1381 mobile devic...
£68.53
£57.11
|
Popular
DELL 492-BBIP mobile device charger La...
£53.96
£44.97
|
New
Zebra VCA400-02R mobile device charger...
£68.14
£56.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
73441
|
P1031359
|
450-16903
|
AC4054-1381
|
492-BBIP
|
VCA400-02R
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Zebra
|
DELL
|
Socket Mobile
|
DELL
|
Zebra
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Auto
|