Microconnect HDMI High Speed cable, 15m, White
£41.20
£34.33
HDMI 1.4 Cable, 15m
- 4K@30Hz (3840*2160p), including 3D video
- Gold-Plated Connectors
- Transfer rate : 10.2 Gbit/s
- HDCP 2.2
- Support ARC (Audio Return Channel)
- Support HDR (High Dynamic Range)
- Support CEC (Consumer Electronics Control)
- Integrated Ethernet channel which saves additional network or audio cables
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | HDM191915V1.4W |
| EAN | 5711045413223 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | Y |
Description
HDMI (High Definition Multimedia Interface) is one of the most used and acknowledged connections when transferring video and audio digitally from a source to a video display device or other compatible devices. This HDMI 1.4 cable is a High Performance and High Speed cable. It supports transfers up to 10.2 Gbps. It supports resolutions up to 4K@30Hz with HDCP 2.2, CEC, ARC and 3D.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Product colour | White |
| Cable length | 15 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| AWG wire size | 26 |
| HDMI version | 1.4 |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HDCP | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connector gender | Male/Male |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1.02 kg |
| Weight | 700 g |
| Package width | 340 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 97 mm |
| Cable diameter | 8 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Vivolink PRO HDMI W/USB 2.0 A/B (AMP)
Shop NowLindy 2m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowLogiLink CH0067 HDMI cable 15 m HDMI Type A (Stand...
Shop NowVivolink PRO HDMI LSZH
Shop NowLindy 2m Ultra High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowLindy 1m Ultra High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowLindy 3m Ultra High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowLogiLink CHA0010 HDMI cable 10 m HDMI Type A (Stan...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable, with amp...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable with Ethe...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable with Ethe...
Shop NowCables Direct 99HDHS-120WHT HDMI cable 20 m HDMI T...
Shop NowVivolink PRO HDMI W/USB 2.0 A/B (AMP)
Shop NowCables Direct HDMI-EXT10M HDMI cable 10 m HDMI Typ...
Shop NowCables Direct CDLHD8K-10SLV HDMI cable 10 m HDMI T...
Shop NowCables Direct CDLHD8K-10K HDMI cable 10 m HDMI Typ...
Shop NowVision TC 10MHDMI8K HDMI cable 10 m HDMI Type A (S...
Shop NowVision TC 15MHDMI8K HDMI cable 15 m HDMI Type A (S...
Shop NowMicroconnect ECO-MC-HDM191910V2.0 HDMI cable 10 m ...
Shop NowStarTech.com HDMI2-CABLE-GRIP-15M HDMI cable HDMI ...
Shop NowCables Direct HDMI - HDMI M/M 20m HDMI cable HDMI ...
Shop NowMicroconnect HDMI High Speed cable, 15m
Shop NowDigitus HDMI Repeater
Shop NowCables Direct 99HDHS-115 HDMI cable 15 m HDMI Type...
Shop NowVivolink PRO HDMI ARMOURED CABLE
Shop NowVivolink PRO HDMI ARMOURED CABLE
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable with Ethe...
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable White 7.5m Ultra Flexible
Shop NowLogiLink HDMI, 15m HDMI cable HDMI Type A (Standar...
Shop NowLogiLink HDMI/HDMI, 20m HDMI cable HDMI Type A (St...
Shop NowDigitus HDMI High Speed with Ethernet Connection C...
Shop NowLogiLink CHB1115 HDMI cable 15 m HDMI Type A (Stan...
Shop NowVision Techconnect HDMI Booster Module HDMI cable ...
Shop NowMicroconnect MC-HDM191920V2.0 HDMI cable 20 m HDMI...
Shop NowLindy Ultra High Speed HDMI Slim Cable 1m
Shop NowVision TC 10MHDMI8K/BL HDMI cable 10 m HDMI Type A...
Shop NowStarTech.com 5m (16ft) Certified Ultra High Speed ...
Shop NowLindy 1m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable White 10m Ultra Flexible
Shop NowLindy 3m CROMO Slim Active High Speed HDMI 2.0 A/D...
Shop NowLindy 4.5m CROMO Slim High Speed HDMI Cable with E...
Shop NowLindy 4.5m CROMO Slim Active High Speed HDMI 2.0 A...
Shop NowVivolink PROHDMIFUHD5 HDMI cable 5 m HDMI Type A (...
Shop NowLindy 10m Standard HDMI Cable, Cromo Line
Shop NowLindy 5m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowVivolink PRO HDMI CABLE METAL HEAD HDMI 2.0 4K
Shop NowVivolink PRO HDMI CABLE METAL HEAD HDMI 2.0 4K
Shop NowStarTech.com High Speed HDMI Cable M/M - 4K @ 30Hz...
Shop NowVivolink PROHDMIFUHD7.5 HDMI cable 7.5 m HDMI Type...
Shop NowVivolink PRO HDMI LSZH
Shop NowStarTech.com 16ft (5m) HDMI 2.1 Cable 8K - Certifi...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable, with amp...
Shop NowCisco HDMI Presentation Cable, 5 Feet, 90-Day Stan...
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable 10m Ultra Flexible HDMI 2....
Shop NowKramer Electronics HDMI/HDMI, 4.6m HDMI cable HDMI...
Shop NowLindy 3m CROMO Slim High Speed HDMI Cable with Eth...
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable 7.5m Ultra Flexible HDMI 2...
Shop NowLindy 7.5m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowDigitus HDMI AOC Hybrid Fiber Optic Cable, UHD 4K,...
Shop NowLindy 10m Standard HDMI Cable, Anthra Line
Shop NowKramer Electronics HDMI 15ft HDMI cable 4.6 m HDMI...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Microconnect HDMI High Speed cable, 15...
£41.20
£34.33
|
Popular
Cables Direct HDMI - HDMI M/M 20m HDMI...
£39.78
£33.15
|
New
Cables Direct 99HDHS-120WHT HDMI cable...
£40.81
£34.01
|
Recommended
Microconnect HDMI High Speed cable, 15m
£33.68
£28.07
|
Hot Product
Kramer Electronics HDMI/HDMI, 4.6m HDM...
£36.67
£30.56
|
Bestseller
Kramer Electronics HDMI 15ft HDMI cabl...
£34.46
£28.72
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HDM191915V1.4W
|
99HDHS-120
|
99HDHS-120WHT
|
HDM191915V1.4FC
|
C-HM/HM/PRO-15
|
C-MHM/MHM-15
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Microconnect
|
Kramer Electronics
|
Kramer Electronics
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|