LogiLink CH0081 video cable adapter HDMI Type A (Standard) HDMI + USB Black
£3.98
£3.32
HDMI power adapter, USB-A/M to HDMI-A/M + HDMI-A/F, black, 0.5 m
- Comply with HDMI 1.3/1.4 High Speed with Ethernet
- Support of AOC fiber HDMI cable
- Solves also the issue of hot plug, EDID and HDCP errors caused when proper voltages are not provided by HDMITM ports
- Shielded
- Plastic housing
- Gold plated
More Information
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI + USB |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | CH0081 |
| EAN | 4052792057546 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
Product information "HDMI power inserter adapter" from LogiLink
The HDMI power inserter adapter is designed for HDMI cables to supply enough power for a stable operation of the connected device. Especially when the HDMI port cannot provide the full 5V power supply for the connected cable, it may not function properly. The adapter is therefore ideal for solving the problem of hot-plug, EDID and HDCP errors that occur when the HDMI ports do not supply the needed voltage.
Connector 1: HDMI (Type A) male
Connector 2: HDMI (type A) female with 0.5m USB power cable
Video resolution up to 4K/60 Hz
Compatible with HDMI 1.4 / 1.3
To draw 5V power from a USB-A port or 5V adapter
Designed for fiber HDMI cable, or to solve the issue of hot plug, EDID and HDCP errors caused when proper voltages are not provided by HDMI ports
The HDMI power inserter adapter is designed for HDMI cables to supply enough power for a stable operation of the connected device. Especially when the HDMI port cannot provide the full 5V power supply for the connected cable, it may not function properly. The adapter is therefore ideal for solving the problem of hot-plug, EDID and HDCP errors that occur when the HDMI ports do not supply the needed voltage.
Connector 1: HDMI (Type A) male
Connector 2: HDMI (type A) female with 0.5m USB power cable
Video resolution up to 4K/60 Hz
Compatible with HDMI 1.4 / 1.3
To draw 5V power from a USB-A port or 5V adapter
Designed for fiber HDMI cable, or to solve the issue of hot plug, EDID and HDCP errors caused when proper voltages are not provided by HDMI ports
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI + USB |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| HDCP | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Voltage rating | 5 V |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 39 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 39 g |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 210 mm |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case height | 320 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 3m, Male to Ma...
Shop NowLogiLink Scart - RCA, 2m SCART (21-pin) 3 x RCA Bl...
Shop NowCables Direct DisplayPort - DVI Black
Shop NowStarTech.com 15ft (4.6m) DisplayPort to VGA Cable ...
Shop NowLogiLink 2m HDMI/DVI-D Black
Shop NowDigitus HDMI Adapter Cable
Shop NowManhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1.8m, Male to ...
Shop Nowconnektgear 2m Mini DisplayPort to HDMI Connector ...
Shop NowManhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1m, Male to Ma...
Shop NowDigitus HDMI Adapter Cable
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005CAB video cable adapter ...
Shop NowDigitus DisplayPort adapter cable
Shop Nowconnektgear 1m DisplayPort to HDMI Connector Cable...
Shop NowCables Direct 77HDMI-VGA01 video cable adapter
Shop NowStarTech.com 6ft (1.8m) DisplayPort to DVI Cable, ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
LogiLink CH0081 video cable adapter HD...
£3.98
£3.32
|
Hot Product
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1....
£5.03
£4.19
|
Recommended
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 3m...
£3.77
£3.14
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) DisplayPort to...
£3.35
£2.79
|
StarTech.com 15ft (4.6m) DisplayPort t...
£5.15
£4.29
|
New
Cables Direct 1.8m HDMI-DVI-D 2 m Black
£3.80
£3.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CH0081
|
372503
|
372510
|
DP2DVI2MM6
|
DP2VGAMM15B
|
CDLDV-302
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
Manhattan
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
HDMI
|
| Connector 2 |
HDMI + USB
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
VGA (D-Sub)
|
DVI-D
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|