Logitech Mouse M100
£17.16
£14.30
M100 Corded Mouse
More Information
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 910-006764 |
| EAN | 5099206106062 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Product colour | White |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Weight | 90 g |
| Product colour | White |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Packaging content | Mouse User Documentation |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
| Power source | Cable |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 90 g |
| Width | 62 mm |
| Depth | 113 mm |
| Height | 38 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 121.4 g |
| Package width | 41.3 mm |
| Package depth | 85.7 mm |
| Package height | 132.7 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Batteries included | No |
| Wrist rest | Yes |
| Packaging content | |
| Batteries included | No |
| Wrist rest | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 180 mm |
| Master (outer) case length | 214 mm |
| Master (outer) case height | 280 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.6 kg |
| Other features | |
| Packaging content | Mouse User Documentation |
| Weight | 90 g |
| Minimum system requirements | USB-A Cord Required: available USB port Windows 7, 8, 10 or later Mac OS 10.5 or later Chrome OS, Certified Works With Chromebook Linux Kernel 2.6+ This product has been certified by Logitech to meet Google's compatibility standards. Google is not responsible for the operation of this product or its compliance with safety requirements. Chromebook and the "Works With Chromebook" badge are trademarks of Google LLC. |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
VIDA PRECISION GAMING USB RGB mouse Ambidextrous U...
Shop NowDICOTA D31980 mouse Travel Ambidextrous Bluetooth ...
Shop NowUrban Factory CYCLEE: WIRELESS 2.4GHZ MOUSE WITH U...
Shop NowLogitech 910-006867 mouse Office Ambidextrous RF W...
Shop NowAdesso iMouse M6C-TAA mouse Office Ambidextrous US...
Shop NowLogitech M110 Silent
Shop NowTargus AMU81AMGL mouse Ambidextrous USB Type-A Opt...
Shop NowManhattan Performance III Wireless Mouse, Black, 1...
Shop NowDICOTA SILENT V2 mouse Office RF Wireless
Shop NowHama MW-400 V2 mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowLogitech M190 Full-size wireless mouse
Shop NowTechair XM301Bv2 Essential USB Mouse
Shop NowUrban Factory ONLEE COLOR: BLUETOOTH 5.0 MOUSE - 1...
Shop NowLogiLink ID0158 mouse Office Right-hand USB Type-A...
Shop NowLogiLink ID0137 mouse Gaming Ambidextrous USB Type...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowDICOTA D32045 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowDICOTA D32044 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowLogitech 910-007461 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowGenius Computer Technology NX-7000 mouse Office Am...
Shop NowCHERRY GENTIX CORDED MOUSE, Black, USB
Shop NowV7 Optical LED USB Mouse - black
Shop NowLogiLink ID0031 mouse RF Wireless Optical 800 DPI
Shop NowAdesso iMouse A30B mouse Universal Ambidextrous RF...
Shop NowManhattan MW6020 Wireless Mouse, Black, Adjustable...
Shop NowLogitech B170 Wireless Mouse
Shop NowTargus AMU75EU mouse Travel Ambidextrous USB Type-...
Shop NowLogitech B120 Optical Combo Mouse
Shop NowHP 285 Silent Wireless Mouse
Shop NowSandberg Saver USB Mouse
Shop NowTrust TM-101 mouse Home Ambidextrous USB Type-A Op...
Shop NowHP 235 Slim Wireless Mouse
Shop NowLogitech 910-007460 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Light Grey...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowLogitech Wireless Mouse M235
Shop NowCHERRY MC 2000 Corded Mouse with Tilt Wheel, Pale ...
Shop NowLogitech M170 Wireless Mouse
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Black, PS2...
Shop NowHP 435 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowLogitech M110 Silent
Shop NowLogitech M330 SILENT PLUS
Shop NowDELL WM126 mouse Office RF Wireless Optical
Shop NowHP 128 Laser Wired Mouse
Shop NowKensington Wired ValuMouse
Shop NowLenovo 4Y50R20863 mouse Office Ambidextrous USB Ty...
Shop NowHP Wired Desktop 320M Mouse
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black - (RTL BOX)
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Logitech Mouse M100
£17.16
£14.30
|
Hot Product
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.71
£8.09
|
Bestseller
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.71
£8.09
|
Popular
Targus AMU75EU mouse Travel Ambidextro...
£10.32
£8.60
|
New
Logitech B120 Optical Combo Mouse
£9.37
£7.81
|
CHERRY GENTIX CORDED MOUSE, Black, USB
£10.15
£8.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
910-006764
|
M-5450
|
M-5400
|
AMU75EU
|
910-003360
|
JM-0300-2
|
| Manufacturer |
Logitech
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Targus
|
Logitech
|
CHERRY
|
| Buttons quantity |
3
|
3
|
3
|
N/A
|
3
|
3
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Blue Trace
|
Optical
|
Optical
|
| Purpose |
office
|
office
|
office
|
Travel
|
office
|
office
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|