DELL Pro Mouse - MS300
More Information
Reasons To Buy

Productivity at your fingertips
Enhance your all-day productivity with this RF 2.4GHz wireless mouse. With the programmable middle click button, you can gain quick access to your frequently used applications, folders and functions.

Easy management
Easily navigate across monitors of varying resolutions at home or in the office. Dell Peripheral Manager (DPeM) software enables you to manage your input devices and adjust to your preferred preset DPIs at 1000, 1600, 2400, or 4000.
With DPeM, you can customize shortcut buttons, pair devices, adjust DPI, check battery and connectivity status, and update to the latest firmware.

Durable and secure
The Dell Full-Size Wireless Mouse is built to last with one of the industry’s leading battery lives at up to 36 monthsi. Rest assured that this mouse has been rigorously tested to ensure seamless connection to your Dell PC.
Featuring an ambidextrous symmetrical design, this mouse is great for both left and right-handed users.
Minimize the risk of downtime with a 3-year Advanced Exchange Servicei. Should you need a replacement, it will be shipped to you the next business day during the 3-year Limited Hardware Warranty.
Description
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Input device | |
| Wireless range | 10 m |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Ports & interfaces | |
| Wireless range | 10 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Technical details | |
| Service life of battery | 36 month(s) |
| Weight | 65 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Ergonomics | |
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
| Battery capacity | 2850 mAh |
| Service life of battery | 36 month(s) |
| Power source | Batteries |
| Battery type | AA |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS, DOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 65 g |
| Width | 62 mm |
| Depth | 115 mm |
| Height | 39 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 65 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Port Designs 900713 mouse Office Ambidextrous RF W...
Shop NowLogiLink ID0204 mouse Office Ambidextrous RF Wirel...
Shop NowLogiLink TI020 mouse Right-hand RF Wireless Optica...
Shop NowDICOTA D32045 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowDICOTA D32044 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowCanyon CNE-CMS05BL mouse Office USB Type-A Optical...
Shop NowCanyon CNE-CMSW11PW mouse Right-hand RF Wireless O...
Shop NowSandberg Saver USB Mouse
Shop NowSandberg Wireless Mouse
Shop NowPort Designs 900711 mouse Right-hand USB Type-A Op...
Shop NowPort Designs 900508 mouse Medical Ambidextrous RF ...
Shop NowCHERRY MW 2200
Shop NowPort Designs Pro Lite mouse Office Ambidextrous US...
Shop NowLogitech M190 Full-size wireless mouse
Shop NowV7 MW550BT Bluetooth Silent 4-Button Mouse with ad...
Shop NowTechair XM301Bv2 Essential USB Mouse
Shop NowDICOTA D31981 mouse Gaming Right-hand Bluetooth 16...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowUrban Factory ONLEE COLOR: BLUETOOTH 5.0 MOUSE - 1...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowTrust TM-101 mouse Home Ambidextrous USB Type-A Op...
Shop NowTrust TM-101W mouse Office Ambidextrous USB Type-A...
Shop NowHama MW-400 V2 mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowHama MW-500 Recharge mouse Office Right-hand RF Wi...
Shop NowAdesso iMouse M6C-TAA mouse Office Ambidextrous US...
Shop NowEvo Labs MO-001 mouse Office Ambidextrous USB Type...
Shop NowUrban Factory CYCLEE: WIRELESS 2.4GHZ MOUSE WITH U...
Shop NowCanyon M-11 mouse Office Right-hand USB Type-A Opt...
Shop NowLogitech 910-006867 mouse Office Ambidextrous RF W...
Shop NowAdesso iMouse S80B mouse Office Ambidextrous RF Wi...
Shop NowTrust TM-201 mouse Office Right-hand RF Wireless O...
Shop NoweSTUFF GLB213002 mouse Office Ambidextrous Optical...
Shop NowEvo Labs MO-128 mouse Office Ambidextrous USB Type...
Shop NowLogiLink ID0137 mouse Gaming Ambidextrous USB Type...
Shop NowSandberg Wireless Mouse Saver Black
Shop NowVerbatim Go Mini Optical Travel Mouse - Black
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowSandberg Wireless Mouse Saver White
Shop NowGenius Computer Technology NX-7000 mouse Office Am...
Shop NowGenius Computer Technology DX-110 mouse Office Amb...
Shop NowAdesso iMouse S60L - 2.4 GHz Wireless Programmable...
Shop NowHama ECM-500R mouse Office Right-hand USB Type-A O...
Shop NowEvo Labs MO-234W BLACK mouse Office Ambidextrous R...
Shop NowAdesso iMouse A30B mouse Universal Ambidextrous RF...
Shop NowGenius Computer Technology DX-110 mouse Office Amb...
Shop NowV7 MW400L Left Hand 2.4Ghz Vertical Ergonomic Mous...
Shop NowLogiLink ID0078A mouse Office Ambidextrous Bluetoo...
Shop NowManhattan MW6020 Wireless Mouse, Black, Adjustable...
Shop NowLogiLink ID0158 mouse Office Right-hand USB Type-A...
Shop NowLogiLink ID0159 mouse Office Right-hand RF Wireles...
Shop NowLogiLink ID0160 mouse Office Ambidextrous RF Wirel...
Shop NowCHERRY GENTIX SILENT Corded Mouse, Black, USB
Shop NowLogiLink ID0031 mouse RF Wireless Optical 800 DPI
Shop NowVIDA PRECISION GAMING USB RGB mouse Ambidextrous U...
Shop NowTechair TAXM410R silent wireless mouse
Shop NowEvo Labs BTM-001 mouse Office Bluetooth Optical 80...
Shop NowDICOTA D32044B mouse Home Ambidextrous RF Wireless...
Shop NowHP Wired Mouse 105
Shop NowTargus AMW50EU mouse Office Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowSandberg LightFlow 6D Gamer Mouse
Shop NowLogitech B120 Optical Combo Mouse
Shop NowLogitech Wireless Mouse M235
Shop NowLogitech M170 Wireless Mouse
Shop NowSandberg USB Mouse
Shop NowLenovo 4Y50R20864 mouse Office Ambidextrous RF Wir...
Shop NowHP 235 Slim Wireless Mouse
Shop NowHP 245 Bluetooth Mouse
Shop NowHP 435 Multi-Device Wireless Mouse
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Light Grey...
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowHP USB Travel Mouse
Shop NowTrust Carve mouse Office Ambidextrous USB Type-A O...
Shop NowLogitech M170 Wireless Mouse
Shop NowLogitech Mouse M100
Shop NowLenovo 4X30M56887 mouse Office Ambidextrous RF Wir...
Shop NowLogitech M330 SILENT PLUS
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Black, PS2...
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Pale Grey,...
Shop NowLenovo 4Y51D20850 mouse Office Ambidextrous USB Ty...
Shop NowHP 128 Laser Wired Mouse
Shop NowLenovo 4Y50R20863 mouse Office Ambidextrous USB Ty...
Shop NowDELL WM126 mouse Office RF Wireless Optical
Shop NowKensington Wired ValuMouse
Shop NowKensington Pro Fit Wired Full-Size Mouse
Shop NowDELL MS116 mouse Office Ambidextrous USB Type-A Op...
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black - (RTL BOX)
Shop NowDELL MS116 mouse Office Ambidextrous USB Type-A Op...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
DELL Pro Mouse - MS300
£11.11
£9.26
|
Hot Product
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.55
£7.96
|
New
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.55
£7.96
|
Recommended
Logitech B120 Optical Combo Mouse
£9.37
£7.81
|
Bestseller
Logitech Mouse M90
£15.18
£12.65
|
Targus AMW50EU mouse Office Ambidextro...
£10.20
£8.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MS300-BK-R-EU
|
M-5450
|
M-5400
|
910-003360
|
910-001794
|
AMW50EU
|
| Manufacturer |
DELL
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Logitech
|
Logitech
|
Targus
|
| Buttons quantity |
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
N/A
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Blue Trace
|
| Purpose |
office
|
office
|
office
|
office
|
office
|
office
|
| Device interface |
RF Wireless
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|