Logitech Mouse M100
£9.10
£7.58
M100 Corded Mouse
More Information
| Device interface | USB Type-A |
|---|---|
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| SKU | 910-006652 |
| EAN | 5099206104242 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Input device | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scrolling directions | Vertical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | USB Type-A |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Technical details | |
| Weight | 90 g |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Packaging content | Mouse User Documentation |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
| Power source | Cable |
| USB Type-C charging port | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 90 g |
| Width | 62 mm |
| Depth | 113 mm |
| Height | 38 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 121.2 g |
| Package width | 41.3 mm |
| Package depth | 85.7 mm |
| Package height | 132.7 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Batteries included | No |
| User guide | Yes |
| Packaging content | |
| Batteries included | No |
| User guide | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 180 mm |
| Master (outer) case length | 214 mm |
| Master (outer) case height | 280 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.6 kg |
| Other features | |
| Packaging content | Mouse User Documentation |
| Weight | 90 g |
| Minimum system requirements | USB-A Cord Required: available USB port Windows 7, 8, 10 or later Mac OS 10.5 or later Chrome OS, Certified Works With Chromebook Linux Kernel 2.6+ This product has been certified by Logitech to meet Google's compatibility standards. Google is not responsible for the operation of this product or its compliance with safety requirements. Chromebook and the "Works With Chromebook" badge are trademarks of Google LLC. |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Targus AMU81AMGL mouse Ambidextrous USB Type-A Opt...
Shop NowLogitech 910-007461 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop Nowconnektgear MO544 Wireless Full-Size 6 Button Opti...
Shop NowTechair XM301Bv2 Essential USB Mouse
Shop NowUrban Factory Free mouse Office Ambidextrous RF Wi...
Shop NowDICOTA D31659 mouse Office Ambidextrous RF Wireles...
Shop NowLogiLink ID0016 mouse Office Ambidextrous USB Type...
Shop NowDICOTA D32044 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowManhattan Performance III Wireless Mouse, Black, 1...
Shop NowLogiLink ID0160 mouse Office Ambidextrous RF Wirel...
Shop NowUrban Factory USB WIRED MOUSE (BULK)
Shop NowUrban Factory CYCLEE: WIRELESS 2.4GHZ MOUSE WITH U...
Shop NowDICOTA D31980 mouse Travel Ambidextrous Bluetooth ...
Shop NowDICOTA SILENT V2 mouse Office RF Wireless
Shop NowHama MW-400 V2 mouse Office Right-hand RF Wireless...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowUrban Factory FREE COLOR: WIRELESS 2.4 GHZ MOUSE -...
Shop NowDICOTA D32045 mouse Ambidextrous RF Wireless + Blu...
Shop NowHama Canosa V2 mouse Office Ambidextrous Bluetooth...
Shop NowDICOTA D32044B mouse Home Ambidextrous RF Wireless...
Shop NowTargus AMW50EU mouse Office Ambidextrous RF Wirele...
Shop NowCHERRY GENTIX CORDED MOUSE, Black, USB
Shop NowLogiLink ID0031 mouse RF Wireless Optical 800 DPI
Shop NowHama ECM-500R mouse Office Right-hand USB Type-A O...
Shop NowLogiLink ID0137 mouse Gaming Ambidextrous USB Type...
Shop NowCHERRY MC 1000 Corded Mouse, Black, USB
Shop NowAdesso iMouse A30B mouse Universal Ambidextrous RF...
Shop NowV7 MW400L Left Hand 2.4Ghz Vertical Ergonomic Mous...
Shop NowManhattan MW6020 Wireless Mouse, Black, Adjustable...
Shop NowHP Wired Mouse 105
Shop NowHP 245 Bluetooth Mouse
Shop NowHP 235 Slim Wireless Mouse
Shop NowLogitech B170 Wireless Mouse
Shop NowLogitech B120 Optical Combo Mouse
Shop NowTargus AMU75EU mouse Travel Ambidextrous USB Type-...
Shop NowLogitech 910-007460 mouse Universal Ambidextrous B...
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Light Grey...
Shop NowLogitech M170 Wireless Mouse
Shop NowCHERRY MC 2000 Corded Mouse with Tilt Wheel, Pale ...
Shop NowHP USB Travel Mouse
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Pale Grey,...
Shop NowCHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse, Black, PS2...
Shop NowHP 128 Laser Wired Mouse
Shop NowLenovo 4Y50R20863 mouse Office Ambidextrous USB Ty...
Shop NowDELL WM126 mouse Office RF Wireless Optical
Shop NowKensington Wired ValuMouse
Shop NowHP Wired Desktop 320M Mouse
Shop NowDELL Wired Mouse - MS116 - Black - (RTL BOX)
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowLogitech Wireless Mouse M185
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Logitech Mouse M100
£9.10
£7.58
|
Recommended
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.58
£7.98
|
Bestseller
CHERRY WHEELMOUSE OPTICAL Corded Mouse...
£9.58
£7.98
|
Popular
Targus AMU75EU mouse Travel Ambidextro...
£8.09
£6.74
|
New
Logitech B120 Optical Combo Mouse
£9.37
£7.81
|
Targus AMW50EU mouse Office Ambidextro...
£9.90
£8.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
910-006652
|
M-5450
|
M-5400
|
AMU75EU
|
910-003360
|
AMW50EU
|
| Manufacturer |
Logitech
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Targus
|
Logitech
|
Targus
|
| Buttons quantity |
3
|
3
|
3
|
N/A
|
3
|
N/A
|
| Movement detection technology |
Optical
|
Optical
|
Optical
|
Blue Trace
|
Optical
|
Blue Trace
|
| Purpose |
office
|
office
|
office
|
Travel
|
office
|
office
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A + PS/2
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
RF Wireless
|
| Scroll type |
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
Wheel
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|