Lindy 71263 cable gender changer USB Type A Black
£3.98
£3.32
USB 2.0 Type A to A Data Blocker with Battery Charging 1.2
- Protects your USB device from malicious data transfers
- Battery Charging 1.2 capabilities
- Small, lightweight and easy to carry in your bag or pocket wherever you go
- Compatible with a variety of devices, including smartphones, tablets, and laptops
More Information
| SKU | 71263 |
|---|---|
| EAN | 4002888712637 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Y |
Description
With the Lindy USB 2.0 Type A to A Data Blocker you can charge your devices securely while blocking data transfer. It's the perfect accessory for business travelers, students, or anyone who uses public charging stations frequently.
This adapter is easy to use and compatible with a variety of devices, making it an essential tool for anyone who wants to keep their personal and professional data secure.
This adapter is easy to use and compatible with a variety of devices, making it an essential tool for anyone who wants to keep their personal and professional data secure.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Connector 2 | USB Type A |
| Connector 1 | USB Type A |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| USB version | 2.0 |
| Performance | |
| Housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 30.3 mm |
| Height | 11 mm |
| Depth | 18.1 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Technical details | |
| Package type | Polybag |
| Product colour | Black |
| Housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS |
| Design | |
| Housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | Black |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
V7 Black Video Adapter DVI-I Female to VGA Male
Shop NowHama USB OTG Adapter, USB-C Plug - USB Socket, USB...
Shop NowIntegral USB3.0 TO SATA CONVERTER ADAPTER CABLE FO...
Shop NowLogiLink MP0050 cable gender changer RJ45 8 pin te...
Shop NowStarTech.com Secure Charging USB Data Blocker Adap...
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005 cable gender changer Di...
Shop NowManhattan HDMI Straight Coupler/Connector, 4K@60Hz...
Shop NowV7 Black Video Adapter HDMI Male to DVI-D Female
Shop NowLogiLink USB 3.0-A F/F Black
Shop NowStarTech.com DB25 to RJ45 Modular Adapter - M/F
Shop NowStarTech.com Right Angled USB-C to USB-A Adapter, ...
Shop NowStarTech.com Right Angle HDMI 2.0 Adapter, Male to...
Shop NowLogiLink MP0037 cable gender changer RJ-45 2 x RJ-...
Shop NowIntegral USB C TO SATA CONVERTER ADAPTER CABLE FOR...
Shop NowStarTech.com RJ45 Coupler, Inline Cat6 Coupler, Fe...
Shop NowManhattan 2-Piece Set: USB-C to USB-A and USB-A to...
Shop NowALOGIC ULCAMN-SLV cable gender changer USB C USB A...
Shop NowDigitus HDMI Adapter
Shop NowStarTech.com Down Angle HDMI 2.0 Adapter, Male to ...
Shop NowLindy USB Adapter Type A-F/B-F
Shop NowDigitus USB-C adapter, USB A - USB-C
Shop NowLogiLink AU0040 cable gender changer USB 3.1 C USB...
Shop NowDigitus USB-C adapter, USB-C - USB-A
Shop Nowi-tec USB-C Adapter
Shop NowManhattan USB-C to USB-A Adapter, Male to Female, ...
Shop NowLindy HDMI Female to HDMI Male 90 Degree Right Ang...
Shop NowStarTech.com Compact HDMI to VGA Adapter Converter...
Shop NowDigitus CAT 6, modular couplers, shielded
Shop NowLindy USB 3.2 Type C to A Adapter
Shop NowLindy USB 2.0 Low Profile Type A to C Adapter
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Lindy 71263 cable gender changer USB T...
£3.98
£3.32
|
Cables Direct HDHDPORT-005 cable gende...
£5.02
£4.18
|
Recommended
StarTech.com DB25 to RJ45 Modular Adap...
£3.31
£2.76
|
Hot Product
StarTech.com Compact HDMI to VGA Adapt...
£5.03
£4.19
|
Bestseller
Lindy USB Adapter Type A-F/B-F
£3.79
£3.16
|
Popular
Lindy HDMI Female to HDMI Male 90 Degr...
£5.17
£4.31
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
71263
|
HDHDPORT-005
|
GC258MF
|
HD2VGAMICRO
|
71228
|
41085
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Lindy
|