V7 USB-C to USB-A 3.0 Adapter
£4.18
£3.48
USB-C to USB-A 3.0 Adapter
- No software or driver required
- Connects USB-C-enabled devices to USB-A devices peripherals
- Reversible USB-C connector
- Up to 5 Gbps data transfer speed
More Information
| SKU | V7U3C2A-BLK-1E |
|---|---|
| EAN | 0662919099089 |
| Manufacturer | V7 |
| Availability | Y |
Description
With the USB-C to USB 3.0 Adapter from V7 you can easily connect USB 3.0 and 2.0 devices to new USB-C devices. Simply plug in the USB-C Adapter and you're ready to connect your peripherals. Comes with a 2 year warranty, and all V7 adapters go through a rigorous testing process to ensure quality.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | USB-A |
| Connector 1 | USB-C |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Package type | Polybag |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15 mm |
| Weight | 10 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
StarTech.com Secure Charging USB Data Blocker Adap...
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005 cable gender changer Di...
Shop NowALOGIC ULCAMN-SLV cable gender changer USB C USB A...
Shop NowIntegral USB3.0 TO SATA CONVERTER ADAPTER CABLE FO...
Shop NowV7 Black Video Adapter HDMI Male to DVI-D Female
Shop NowV7 Black Video Adapter DVI-I Female to VGA Male
Shop NowManhattan HDMI Straight Coupler/Connector, 4K@60Hz...
Shop NowLindy 71263 cable gender changer USB Type A Black
Shop NowStarTech.com RJ45 Coupler, Inline Cat6 Coupler, Fe...
Shop NowDigitus USB-C adapter, USB-C - USB-A
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter
Shop NowManhattan 2-Piece Set: USB-C to USB-A and USB-A to...
Shop NowDigitus USB-C adapter, USB A - USB-C
Shop NowIntegral USB C TO SATA CONVERTER ADAPTER CABLE FOR...
Shop NowStarTech.com Down Angle HDMI 2.0 Adapter, Male to ...
Shop NowStarTech.com Right Angle HDMI 2.0 Adapter, Male to...
Shop NowLogiLink CU0100 cable gender changer USB Type-C US...
Shop NowManhattan USB-C to USB-A Adapter, Male to Female, ...
Shop NowLogiLink AU0040 cable gender changer USB 3.1 C USB...
Shop NowLindy USB Adapter Type A-F/B-F
Shop NowDigitus CAT 6, modular couplers, shielded
Shop NowLindy HDMI Female to HDMI Male 90 Degree Right Ang...
Shop NowStarTech.com Compact HDMI to VGA Adapter Converter...
Shop NowStarTech.com Right Angled USB-C to USB-A Adapter, ...
Shop Nowi-tec USB 3.0/3.1 to USB-C Adapter (10 Gbps)
Shop NowStarTech.com USB-C to USB-A Adapter, USB 5Gbps, Co...
Shop NowLindy USB 2.0 Low Profile Type A to C Adapter
Shop NowLindy USB 3.2 Type C to A Adapter
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
V7 USB-C to USB-A 3.0 Adapter
£4.18
£3.48
|
Cables Direct HDHDPORT-005 cable gende...
£5.10
£4.25
|
Popular
StarTech.com 2 Port USB A Female Slot...
£5.53
£4.61
|
Recommended
StarTech.com Compact HDMI to VGA Adapt...
£5.00
£4.17
|
Lindy USB Adapter Type A-F/B-F
£3.70
£3.08
|
Hot Product
Lindy HDMI Female to HDMI Male 90 Degr...
£5.20
£4.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V7U3C2A-BLK-1E
|
HDHDPORT-005
|
USBPLATE
|
HD2VGAMICRO
|
71228
|
41085
|
| Manufacturer |
V7
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Lindy
|