Digitus USB-C adapter, USB-C - USB-A
£3.71
£3.09
USB Type-C adapter, type C to A M/F, 3A, 5GB, 3.0 Version, bl
- SuperSpeed data transfers up to 5 Gbit/s - 10 times faster than USB 2.0
- Supports up to 3A Power supply
- Supports the USB PD (Power Delivery) specification.
- Type C plug can be used on both sides
- Backwards compatible with USB 2.0 and 1.1
More Information
| SKU | AK-300506-000-S |
|---|---|
| EAN | 4016032370802 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
Description
Type C plug can be used on both sides
- Type C plug can be used on both sides
- SuperSpeed data transfers up to 5 Gbit/s - 10 times faster than USB 2.0
- Supports up to 3A power supply
- Supports the USB PD (Power Delivery) specification.
- Enables reliable and fast connection of external USB devices to the PC.
- Backwards compatible with USB 2.0 and 1.1
Compact adapter for connecting devices with USB Type-C interface (e.g. smart phone, notebook or tablet) to the power adapter, PC or hub using a USB 2.0/3.0 A to A connection cable. Transfer speed up to 5 Gbps (Super Speed).
- Type C plug can be used on both sides
- SuperSpeed data transfers up to 5 Gbit/s - 10 times faster than USB 2.0
- Supports up to 3A power supply
- Supports the USB PD (Power Delivery) specification.
- Enables reliable and fast connection of external USB devices to the PC.
- Backwards compatible with USB 2.0 and 1.1
Compact adapter for connecting devices with USB Type-C interface (e.g. smart phone, notebook or tablet) to the power adapter, PC or hub using a USB 2.0/3.0 A to A connection cable. Transfer speed up to 5 Gbps (Super Speed).
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Country of origin | China |
| Output current | 3000 mA |
| Power | |
| Output current | 3000 mA |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 90 mm |
| Package type | Polybag |
| Package height | 11.5 mm |
| Package depth | 197 mm |
| Package weight | 6.6 g |
| Package volume | 88.65 cm³ |
| Technical details | |
| Output current | 3000 mA |
| Package type | Polybag |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Package volume | 88.65 cm³ |
| Master (outer) case gross weight | 3.7 kg |
| Products per master (outer) case | 500 pc(s) |
| Master (outer) case volume | 30096 cm³ |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 240 mm |
| UK Trade Tariff code | 85366990 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink USB 3.0-A F/F Black
Shop NowV7 Black Video Adapter DVI-I Female to VGA Male
Shop NowStarTech.com Secure Charging USB Data Blocker Adap...
Shop NowLindy 71263 cable gender changer USB Type A Black
Shop NowManhattan HDMI Straight Coupler/Connector, 4K@60Hz...
Shop NowIntegral USB3.0 TO SATA CONVERTER ADAPTER CABLE FO...
Shop NowV7 Black Video Adapter HDMI Male to DVI-D Female
Shop NowManhattan USB-C to USB-A Adapter, Female to Male, ...
Shop NowLogiLink AH0009 cable gender changer HDMI C HDMI A...
Shop NowHama USB Adapter, USB-A Plug - USB-C Socket, USB 3...
Shop NowHama USB OTG Adapter, USB-C Plug - USB Socket, USB...
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005 cable gender changer Di...
Shop NowStarTech.com Right Angle HDMI 2.0 Adapter, Male to...
Shop NowStarTech.com DB25 to RJ45 Modular Adapter - M/F
Shop NowStarTech.com Right Angled USB-C to USB-A Adapter, ...
Shop NowIntegral USB C TO SATA CONVERTER ADAPTER CABLE FOR...
Shop NowManhattan 2-Piece Set: USB-C to USB-A and USB-A to...
Shop NowALOGIC ULCAMN-SLV cable gender changer USB C USB A...
Shop NowLogiLink MP0037 cable gender changer RJ-45 2 x RJ-...
Shop NowDigitus HDMI Adapter
Shop NowLogiLink AU0040 cable gender changer USB 3.1 C USB...
Shop NowStarTech.com Down Angle HDMI 2.0 Adapter, Male to ...
Shop NowLindy USB Adapter Type A-F/B-F
Shop Nowi-tec USB-C Adapter
Shop NowManhattan USB-C to USB-A Adapter, Male to Female, ...
Shop NowStarTech.com Cisco Console Rollover Adapter for RJ...
Shop NowLindy HDMI Female to HDMI Male 90 Degree Right Ang...
Shop NowDigitus CAT 6, modular couplers, shielded
Shop NowStarTech.com Compact HDMI to VGA Adapter Converter...
Shop NowLindy USB 3.2 Type C to A Adapter
Shop NowLindy USB 2.0 Low Profile Type A to C Adapter
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Digitus USB-C adapter, USB-C - USB-A
£3.71
£3.09
|
Cables Direct HDHDPORT-005 cable gende...
£5.10
£4.25
|
StarTech.com DB25 to RJ45 Modular Adap...
£3.31
£2.76
|
Popular
StarTech.com Compact HDMI to VGA Adapt...
£5.03
£4.19
|
Hot Product
Lindy USB Adapter Type A-F/B-F
£3.79
£3.16
|
Recommended
StarTech.com Cisco Console Rollover Ad...
£3.12
£2.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AK-300506-000-S
|
HDHDPORT-005
|
GC258MF
|
HD2VGAMICRO
|
71228
|
ROLLOVER
|
| Manufacturer |
Digitus
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|