NeoLAB Dimo stylus pen 26.5 g Black
£56.50
£47.08
Smartpen, BT 4.2, BLE, 2402 - 2480Mhz, AAA, Alkaline, 2MB, 9.5h, Black
- Unlock the power of digital writing with Neo Smartpen Dimo — packed with all the essential features you need to capture ideas effortlessly.
- Sleek, lightweight, and designed for everyday carry, Dimo brings together smart functionality and stylish simplicity.
- All this, at a price that makes going digital more accessible than ever.
More Information
| SKU | A-NL-DIMOB |
|---|---|
| EAN | 8809292110921 |
| Manufacturer | NeoLAB |
| Availability | Y |
Description
Easily Connect Pen Manager to PC
Manage Neo Smartpen and other NeoLAB devices on your PC, and try different services from Pen Manager.
Grida Board
Start your remote class with our web page, Grida Board. Your notes on Digital Paper are digitized on your PC. You can use Neo Smartpen for online live classes. Share your screen with your students via Zoom, MS Team, Skype, etc.
How to Use Grida Board
Grida Board only works on Chrome. Install Chrome to use Grida Board with your laptops, Macbooks, and Chromebooks.
Manage Neo Smartpen and other NeoLAB devices on your PC, and try different services from Pen Manager.
Grida Board
Start your remote class with our web page, Grida Board. Your notes on Digital Paper are digitized on your PC. You can use Neo Smartpen for online live classes. Share your screen with your students via Zoom, MS Team, Skype, etc.
How to Use Grida Board
Grida Board only works on Chrome. Install Chrome to use Grida Board with your laptops, Macbooks, and Chromebooks.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Width | 14.7 mm |
| Height | 140 mm |
| Depth | 14.7 mm |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Clip | Yes |
| Battery life | 9.5 h |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Neostudio2 Neostudio2.io |
| Battery type | AAA |
| Power source type | Battery |
| Features | |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Clip | Yes |
| Battery life | 9.5 h |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Neostudio2 Neostudio2.io |
| Battery type | AAA |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Battery technology | Alkaline |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Device compatibility | Universal |
| Number of batteries supported | 1 |
| Ergonomic grip | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14.7 mm |
| Height | 140 mm |
| Depth | 14.7 mm |
| Weight | 26.5 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Refill tip | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Battery | |
| Rechargeable battery | No |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Logitech Crayon
Shop NowGetac GMPDX6 stylus pen Black
Shop NowMobilis 001054 stylus pen Black
Shop NowLogitech Pen USI Stylus for Chromebook
Shop NowHP Slim Rechargeable Pen
Shop NowASUS Pen 2.0 SA203H stylus pen 16.5 g Black
Shop NowDELL PN5122W stylus pen 14.2 g Black
Shop NowLenovo Tab Pen Plus stylus pen 14 g Metallic
Shop NowLenovo GX81J19854 stylus pen Black
Shop NowHP Rechargeable Active Pen G3
Shop NowDELL Pro Premium Active Pen - PN7522W
Shop NowApple Pencil 3 (USB-C)
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
NeoLAB Dimo stylus pen 26.5 g Black
£56.50
£47.08
|
Recommended
Logitech Crayon
£67.32
£56.10
|
Hot Product
DELL Premium Active Pen (PN579X)
£59.87
£49.89
|
Bestseller
HP Rechargeable Active Pen G3
£82.54
£68.78
|
Popular
Getac GMPDX6 stylus pen Black
£46.50
£38.75
|
Mobilis 001054 stylus pen Black
£45.46
£37.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
A-NL-DIMOB
|
914-000034
|
DELL-PN579X
|
6SG43AA
|
GMPDX6
|
001054
|
| Manufacturer |
NeoLAB
|
Logitech
|
DELL
|
HP
|
Getac
|
Mobilis
|
| Brand compatibility |
N/A
|
Apple (brand)
|
Dell
|
N/A
|
Getac
|
Any brand
|
| Device compatibility |
N/A
|
Tablet computer
|
N/A
|
N/A
|
Tablet computer
|
Universal
|