Stanley Back pack
£34.14
£28.45
Backpack 15L
- QUICK TOOL ACCESS: Wide opening zip design for quick and convenient access to hand tools, small power tools and parts
- PADDED SHOULDER STRAPS: For comfort whilst carrying heavy loads and easy transportation
- REMOVABLE TOOL ORGANISER: With carry handle, for organisation of screwdrivers, pliers and other small tools
More Information
| SKU | STST1-72335 |
|---|---|
| EAN | 3253561723353 |
| Manufacturer | Black & Decker |
| Availability | Y |
Description
The STANLEY® Backpack features a wide opening zip design for quick and convenient access to tools, along with a removable tool organiser with a carry handle, for organisation of small tools. The backpack has two padded shoulder straps which provide comfort whilst carrying heavy loads, as well as multiple pockets including a padded compartment for a laptop or tablet and a front zip compartment to keep personal items secure. Long tools such as spirit levels can be carried in the helpful tool loop. Made from heavy duty 600 denier fabric for long lasting durability.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Backpack type | Rucksack |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Material | Nylon |
| Product main colour | Black, Yellow |
| Weight & dimensions | |
| Width | 350 mm |
| Weight | 1.57 kg |
| Height | 475 mm |
| Depth | 185 mm |
| Volume | 15 L |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Material | |
| Material | Nylon |
| Technical details | |
| Product main colour | Black, Yellow |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Wenger/SwissGear 611905 backpack Casual backpack B...
Shop NowTucano TTucano BALDO Laptop 15.6", MacBook Pro 16"...
Shop NowTargus CitySmart backpack Casual backpack Black, G...
Shop NowDICOTA D32126 backpack Casual backpack Camouflage ...
Shop NowTargus Octave III backpack City backpack Blue Poly...
Shop NowTargus Octave III backpack City backpack Cream Pol...
Shop NowPort Designs Sydney Eco backpack Casual backpack B...
Shop NowTargus TBB618GL backpack Rucksack Black
Shop NowWenger/SwissGear Sidebar 16'' backpack Casual back...
Shop NowPort Designs Houston Eco backpack Casual backpack ...
Shop NowTargus Octave III backpack City backpack Black Pol...
Shop NowPORT Designs Courchevel II Eco backpack Casual bac...
Shop NowTargus City Gear 3 backpack Black Polyurethane
Shop NowPORT Designs Houston Eco backpack Casual backpack ...
Shop NowPORT Designs Courchevel II Eco backpack Casual bac...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Stanley Back pack
£34.14
£28.45
|
Bestseller
PORT Designs Courchevel II Eco backpac...
£37.74
£31.45
|
Recommended
PORT Designs Courchevel II Eco backpac...
£40.91
£34.09
|
Popular
Targus TEB01 backpack Black Nylon
£48.18
£40.15
|
Hot Product
PORT Designs Houston Eco backpack Casu...
£28.30
£23.58
|
Port Designs Houston Eco backpack Casu...
£30.62
£25.52
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
STST1-72335
|
160510
|
160511
|
TEB01
|
110265
|
110276
|
| Manufacturer |
Black & Decker
|
Port Designs
|
Port Designs
|
Targus
|
Port Designs
|
Port Designs
|