Razer BlackShark V3 Pro Headset Wired & Wireless Head-band Gaming USB Type-C Bluetooth Black
£241.67
£201.39
Razer BlackShark V3 Pro, Wired & Wireless, Gaming, 367 g, Headset, Black
More Information
| SKU | RZ04-05400100-R3M1 |
|---|---|
| EAN | 8887910061152 |
| Manufacturer | Razer |
| Availability | Y |
Description
Razer BlackShark V3 Pro. Product type: Headset. Connectivity technology: Wired & Wireless, Bluetooth. Recommended usage: Gaming. Weight: 367 g. Product colour: Black
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Cable colour | Black |
| Adjustable headband | Yes |
| Market segment | Consumer |
| Technical details | |
| Driver type | TriForce |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Driver type | TriForce |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| RF connectivity | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Driver type | TriForce |
| Ear coupling | Circumaural |
| Driver unit | 5 cm |
| Noise canceling type | Hybrid |
| Diaphragm material | Cellulose |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Detachable microphone | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Continuous audio playback time | 70 h |
| Fast charging time | 15 min |
| Fast charging | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 367 g |
| Packaging data | |
| Cables included | 3.5 mm to USB Type-C, USB Type-A to USB Type-C |
| Packaging content | |
| Cables included | 3.5 mm to USB Type-C, USB Type-A to USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Other features | |
| Volume control | Rotary |
| Continuous audio playback time | 70 h |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
EPOS | SENNHEISER IMPACT SDW 5014 - UK
Shop NowSamsung Galaxy Buds3 Pro Headset True Wireless Ste...
Shop NowApple AirPods Pro (2nd generation) w/ MagSafe Char...
Shop NowApple AirPods Pro (3rd generation) Headset True Wi...
Shop NowCisco Headset 522, Wired Dual On-Ear 3.5 mm Headse...
Shop NowCisco Headset 532, Wired Dual On-Ear Quick Disconn...
Shop NowHP Poly Savi 8210 UC Microsoft Teams Certified DEC...
Shop NowCisco Headset 730, Wireless Dual On-Ear Bluetooth ...
Shop NowEPOS IMPACT SDW 5031, Monaural Headset +DECT Dongl...
Shop NowEPOS IMPACT DW Pro 1 PHONE- UK
Shop NowEPOS IMPACT D 30 USB ML - EU
Shop NowAgent AW50 Monaural Headset Wireless Head-band Off...
Shop NowAgent AW80 Binaural Headset Wireless Head-band Off...
Shop NowAgent AW70 Monaural Headset Wireless Head-band Off...
Shop NowJabra Engage 55 - USB-A UC Mono Stand, EMEA/APAC
Shop NowSteelseries Arctis Nova Pro Wireless Headset Head-...
Shop NowJabra Evolve2 Buds - USB-C UC Wireless Charging Pa...
Shop NowJabra Evolve2 Buds - USB-C UC
Shop NowJabra Evolve2 Buds - USB-C MS Wireless Charging Pa...
Shop NowYealink BH71 Workstation Pro Headset
Shop NowCisco Headset 721, Wireless Single On-Ear Bluetoot...
Shop NowEPOS IMPACT 1061 ANC, Double-sided ANC Bluetooth h...
Shop NowEPOS IMPACT 1060 ANC, Double-sided ANC Bluetooth h...
Shop NowEPOS IMPACT SDW 5036T - EU/UK/AUS Headset Wireless...
Shop NowCorsair CA-9011295-EU headphones/headset Wireless ...
Shop NowBose QuietComfort Ultra Headset Wireless In-ear Mu...
Shop NowBose QuietComfort Ultra Headset Wireless In-ear Mu...
Shop NowBose QuietComfort Ultra Headset Wired & Wireless H...
Shop NowBose QuietComfort Ultra Headset Wired & Wireless H...
Shop NowHP Poly Poly Voyager Focus 2 USB-A Headset
Shop NowHP Poly Voyager Surround 85 UC Microsoft Teams Cer...
Shop NowHP Poly Savi 8210 Office DECT 1880-1900 MHz Single...
Shop NowSteelseries 61524 headphones/headset Wired Head-ba...
Shop NowOrosound Tilde Evo C
Shop NowGoogle Pixel Buds Pro 2 Headset True Wireless Ster...
Shop NowGoogle Pixel Buds Pro 2 Headset True Wireless Ster...
Shop NowJabra Engage 65 SE - Mono, EMEA
Shop NowJabra Engage 75 SE - Mono, EMEA
Shop NowJabra Engage 55 SE - USB-A MS Stereo (Include Stan...
Shop NowSamsung Galaxy Buds3 Pro
Shop NowJabra Engage 75 SE - Stereo,UK/HK/SG/AU/NZ Low Pow...
Shop NowJabra Engage 75 SE - Mono, UK/HK/SG/AU/NZ Low Powe...
Shop NowLogitech Zone Wireless 2 Headset Wired & Wireless ...
Shop NowHyperX Cloud MIX 2 - Gaming Headset (Black)
Shop NowYealink BH71 Workstation Pro USB-C/A Headset
Shop NowHP Poly Savi 7320 Office Stereo DECT 1880-1900 MHz...
Shop NowSteelseries Arctis Nova Pro Headset Wired Head-ban...
Shop NowJabra Perform 75 Headset
Shop NowSteelseries Arctis Nova Pro wireless for PC & Play...
Shop NowASUS ROG Delta II Headset Wired & Wireless Head-ba...
Shop NowSHOKZ OpenComm2 UC 2025 Upgrade Wireless Bluetooth...
Shop NowSHOKZ OpenMeet Wireless Bluetooth Bone Conduction ...
Shop NowSHOKZ OpenMeet UC Wireless Bluetooth Bone Conducti...
Shop NowHP Poly Voyager Free 60+ UC Carbon Black Earbuds +...
Shop NowHP Poly Savi 7320-M Office Stereo DECT 1880-1900 M...
Shop NowEPOS IMPACT 5000 Go MS WL USB-A
Shop NowEPOS IMPACT 5000 Go MS Mono 3in1 WL USB-A
Shop NowHyperX Cloud Alpha 2 - Wireless Gaming Headset
Shop NowSony WH-1000XM5SA Headset Wired & Wireless Head-ba...
Shop NowJabra Evolve3 75 - UC Link390c - Black
Shop NowJabra Evolve3 75 - MS Link390c - Black
Shop NowJabra Evolve3 75 - MS Link390a (Wireless Charging ...
Shop NowJabra Evolve3 75 - UC Link390a - Black
Shop NowJabra Evolve3 75 - MS Link390a - Black
Shop NowJabra Evolve3 75 - UC Link390a (Wireless Charging ...
Shop NowJabra Evolve3 75 - UC Link390c (Wireless Charging ...
Shop NowSony WF-1000XM5 Headset Wireless In-ear Calls/Musi...
Shop NowHP Poly Savi 8420 Office Stereo Microsoft Teams Ce...
Shop NowASTRO Gaming A50 (Gen 5) Headset Wireless Head-ban...
Shop NowJabra EVOLVE 65 UC Stereo
Shop NowJabra EVOLVE 75+ UC
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c UC Stereo Stand, Black
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a UC Stereo Stand, Black
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a MS Stereo Stand, Black
Shop NowJabra Evolve2 Buds - USB-A MS
Shop NowJabra Evolve2 Buds - USB-C MS
Shop NowJabra Evolve2 65 Flex - Link380c UC Stereo (Wirele...
Shop NowEPOS IMPACT 1061T ANC, Double-sided ANC Bluetooth ...
Shop NowLogitech Zone Wireless 2
Shop NowDELL Pro Premium Wireless ANC Headset - WL7024
Shop NowJabra Engage SE Replacement Headset - Mono UC, EME...
Shop NowJabra Engage 55 SE - USB-C MS Stereo (Include Stan...
Shop NowJabra Engage 65 SE - Stereo, EMEA
Shop NowJabra Engage 65 SE - Mono, UK/HK/SG/AU/NZ
Shop NowJabra Engage 65 SE - Mono, UK/HK/SG/AU/NZ Low Powe...
Shop NowASUS ROG DELTA II Headset Wired & Wireless Head-ba...
Shop NowYealink WH66 DECT Wireless Headset MONO TEAMS
Shop NowCorsair VIRTUOSO MAX WIRELESS, Carbon Headset Hand...
Shop NowRazer BlackShark V3 Pro Headset Wired & Wireless H...
Shop NowRazer BlackShark V3 Pro Headset Wired & Wireless H...
Shop NowCorsair VIRTUOSO MAX WIRELESS, Silver Headset Hand...
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c MS Stereo Stand, Black
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-A MS Teams with Desk Stand ...
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-C UC with Desk Stand - Blac...
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-A UC - Black
Shop NowJabra Evolve2 65 Flex - Link380c MS Stereo (Wirele...
Shop NowBose QuietComfort Headset Wired & Wireless Head-ba...
Shop NowJabra Engage 75 SE - Stereo, EMEA
Shop NowJabra Engage 75 SE - Stereo, UK/HK/SG/AU/NZ
Shop NowEPOS ADAPT 660 USB-C
Shop NowHP Poly Voyager Surround 80 UC USB-C Headset +USB-...
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c MS Stereo, Black
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-A UC with Desk Stand - Blac...
Shop NowJabra Evolve2 65 Flex - Link380a MS Stereo (Wirele...
Shop NowJabra Evolve2 65 Flex - Link380a UC Stereo (Wirele...
Shop NowEPOS IMPACT 1060T ANC, Double-sided ANC Bluetooth ...
Shop NowHP Poly Voyager 5200 USB-A Bluetooth Headset +BT70...
Shop NowRazer BlackShark V3 Pro Counter-Strike 2 Edition H...
Shop NowJabra Engage 75 Mono
Shop NowJabra Engage 75 Mono
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-C MS Teams with Desk Stand ...
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-A MS Teams - Black
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-C UC - Black
Shop NowJabra Evolve 75 SE - UC Stereo with Charging Stand
Shop NowJabra Evolve 65 SE - UC Stereo
Shop NowJabra Engage 75 Stereo
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a MS Stereo, Black
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380c UC Stereo, Black
Shop NowJabra Evolve2 75 - USB-C MS Teams - Black
Shop NowJabra Evolve2 85 - Link380a UC Stereo, Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Razer BlackShark V3 Pro Headset Wired...
£241.67
£201.39
|
New
Jabra EVOLVE 65 UC Stereo
£248.82
£207.35
|
Jabra EVOLVE 75+ UC
£285.78
£238.15
|
Recommended
Jabra Engage 75 Mono
£312.78
£260.65
|
Bestseller
Jabra Engage 75 Stereo
£306.90
£255.75
|
Popular
Jabra Engage 65 Stereo
£276.54
£230.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RZ04-05400100-R3M1
|
6599-829-409
|
7599-838-199
|
9556-583-117
|
9559-583-111
|
9559-553-111
|
| Manufacturer |
Razer
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
Jabra
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wired & Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Gaming
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|