Sharp MultiSync E659 Digital signage flat panel 165.1 cm (65") LCD 350 cd/m² 4K Ultra HD Black
£922.68
£768.90
LCD 65", IPS, Direct LED, 3840 x 2160, 350 cd/m², 1200:1, 1.07 (8bit + FRC), 1453 x 829 x 59.7
- Unhindered readability – a high-haze panel reduces glare from windows and ambient light, keeping signage content and presentations clear for uninterrupted viewing in any environment
- Standardised functionality – shares a common identity with the wider Sharp display portfolio, ensuring unified operation and remote device management, and consistent styling for a seamless user experience.
- Effortless plug-and-play signage – the integrated USB MediaPlayer enables native UHD content playback with auto-start functionality, delivering instant digital signage without the need for external hardware or content management systems.
- Flexible orientation – designed for both portrait and landscape installation, with uniform bezel width on all sides to ensure a clean, professional look in any configuration.
More Information
Description
Professional performance, affordable value
The entry point for professional display solutions, the Sharp MultiSync® E9 Series is designed for modern business environments that need more than a consumer TV can offer. Combining essential features for meeting rooms and digital signage with commercial-grade reliability, the E9 Series delivers crisp UHD resolution, integrated media playback, and 16/7 operation at an accessible price point. A professional matte high-haze panel ensures superior visual performance in this product category, minimising reflections and glare common with glossy panels.
Designed for seamless integration across the wider Sharp display family, the E9 Series shares the same core identity, including the same remote control and device management for a consistent user experience. A robust metal back cover secures product longevity in commercial settings. Whether for presentations, retail signage, or corporate communication, the E9 Series gives you the professional edge without stretching your budget
The entry point for professional display solutions, the Sharp MultiSync® E9 Series is designed for modern business environments that need more than a consumer TV can offer. Combining essential features for meeting rooms and digital signage with commercial-grade reliability, the E9 Series delivers crisp UHD resolution, integrated media playback, and 16/7 operation at an accessible price point. A professional matte high-haze panel ensures superior visual performance in this product category, minimising reflections and glare common with glossy panels.
Designed for seamless integration across the wider Sharp display family, the E9 Series shares the same core identity, including the same remote control and device management for a consistent user experience. A robust metal back cover secures product longevity in commercial settings. Whether for presentations, retail signage, or corporate communication, the E9 Series gives you the professional edge without stretching your budget
Specifications
| Display | |
|---|---|
| LED backlight | Yes |
| Panel type | IPS |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Touchscreen | No |
| Active display area (W x H) | 1428.48 x 803.52 mm |
| Display technology | LCD |
| Display diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Response time | 8 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.372 x 0.372 mm |
| Display diagonal (metric) | 164 cm |
| Vertical scan range | 24 - 75 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Horizontal scan range | 31.5 - 135 kHz |
| Haze rate | 25% |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| USB port | Yes |
| RS-232C | Yes |
| Wi-Fi | No |
| PC Audio in | Yes |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB ports quantity | 4 |
| HDMI input ports quantity | 2 |
| HDMI output ports quantity | 2 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Placement supported | Indoor |
| Bezel width (top) | 1.08 cm |
| Bezel width (side) | 1.08 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.08 cm |
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Performance | |
| Purpose | Universal |
| Wi-Fi | No |
| Power | |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 125 W |
| Power consumption (standby) | 2 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 115 kWh |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Display width | 1453 mm |
| Display depth | 59.7 mm |
| Display height | 829 mm |
| Display weight | 16.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1635 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 987 mm |
| Package weight | 23 kg |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Technical details | |
| VESA mounting | Yes |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Panel type | IPS |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Other features | |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Panel type | IPS |
| Wi-Fi | No |
| Display technology | LCD |
| Bezel width (top) | 1.08 cm |
| Bezel width (side) | 1.08 cm |
| Bezel width (bottom) | 1.08 cm |
| Energy efficiency scale | A to G |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Viewsonic 65" 4K Commercial Display with ProAV Int...
Shop Nowiiyama LH5065UHSB-B1AG Signage Display Digital sig...
Shop Nowiiyama LH7565UHSB-B1 Signage Display Kiosk design ...
Shop NowDELL P5525QC Digital signage flat panel 138.8 cm (...
Shop Nowiiyama LH6560UHS-B2AG Signage Display Digital A-bo...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Slate Digital signa...
Shop Nowiiyama LH6564UHS-B1AG Signage Display Digital sign...
Shop NowSamsung EM32DX Digital signage flat panel 80 cm (3...
Shop NowSharp MultiSync M552 Digital signage flat panel 13...
Shop Nowiiyama LH5575UHS-B2AG Signage Display Digital sign...
Shop NowViewsonic 55" 4K Professional Commercial Display w...
Shop NowElo Touch Solutions 4304L Interactive flat panel 1...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Steel Digital signa...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Steel Digital signa...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Steel Digital signa...
Shop NowLG 65UH5Q-E Signage Display 165.1 cm (65") Wi-Fi 5...
Shop NowSharp ME652 Digital signage flat panel 165.1 cm (6...
Shop NowSharp ME552 Digital signage flat panel 139.7 cm (5...
Shop NowLG 65PK640S Signage Display Interactive table 165....
Shop NowLG 75PK640S Signage Display Interactive table 190....
Shop NowHikvision DS-D6055UN-DP Signage Display Digital si...
Shop NowHikvision DS-D6050UN-DP Signage Display Digital si...
Shop NowSamsung QH50C Digital signage flat panel 127 cm (5...
Shop NowSamsung 55" Crystal UHD 4K Signage QE55T
Shop NowElo Touch Solutions 2203LM 54.6 cm (21.5") LCD 225...
Shop NowElo Touch Solutions 2703LM 68.6 cm (27") LCD 270 c...
Shop NowElo Touch Solutions 2403LM 60.5 cm (23.8") LCD 225...
Shop NowElo Touch Solutions 3263L 80 cm (31.5") LED 500 cd...
Shop NowElo Touch Solutions 4363L 108 cm (42.5") LED 450 c...
Shop NowElo Touch Solutions ELO, MTO, NCNR, 4363L 43-INCH ...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 4 Slate Interactive f...
Shop NowViewsonic CDE7530 Signage Display 190.5 cm (75") W...
Shop NowSony FW-65BZ35L Signage Display Digital signage fl...
Shop NowSamsung QH43C Digital signage flat panel 109.2 cm ...
Shop Nowiiyama LH6565UHSB-B1 Signage Display Kiosk design ...
Shop NowSamsung QH55C Digital signage flat panel 139.7 cm ...
Shop NowSamsung QH65C Digital signage flat panel 165.1 cm ...
Shop NowLG 75UN640S Signage Display Digital signage flat p...
Shop NowHisense 65DM66D Signage Display 165.1 cm (65") LED...
Shop Nowiiyama LH5564UHS-B1AG Signage Display Digital sign...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Digital signage fla...
Shop NowSamsung BE55FX-H BIZ TV Digital signage flat panel...
Shop NowElo Touch Solutions 2702L 68.6 cm (27") LCD 300 cd...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Digital signage fla...
Shop NowSamsung QM50C Digital signage flat panel 127 cm (5...
Shop NowSamsung QB65C Digital signage flat panel 165.1 cm ...
Shop NowElo Touch Solutions I-Series 5 Digital signage fla...
Shop NowSamsung QB55C Digital signage flat panel 139.7 cm ...
Shop NowSamsung QM55C Digital signage flat panel 139.7 cm ...
Shop NowSamsung QM65C Digital signage flat panel 165.1 cm ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Sharp MultiSync E659 Digital signage f...
£922.68
£768.90
|
Elo Touch Solutions 2702L 68.6 cm (27&...
£773.75
£644.79
|
Bestseller
Samsung 55" Crystal UHD 4K Signag...
£859.18
£715.98
|
Popular
Elo Touch Solutions 1903LM 48.3 cm (19...
£859.54
£716.28
|
Elo Touch Solutions 2203LM 54.6 cm (21...
£834.19
£695.16
|
Hot Product
Elo Touch Solutions 2703LM 68.6 cm (27...
£957.42
£797.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
60006184
|
E351997
|
LH55QETELGCXEN
|
E658586
|
E658992
|
E659793
|
| Manufacturer |
Sharp
|
Elo Touch Solutions
|
Samsung
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
Elo Touch Solutions
|
| Display resolution |
N/A
|
1920 x 1080 pixels
|
N/A
|
1280 x 1024 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Black
|
White
|
White
|
White
|
| HDMI ports quantity |
4
|
1
|
2
|
1
|
1
|
1
|
| Product design |
Digital signage flat panel
|
N/A
|
Digital signage flat panel
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Display technology |
LCD
|
LCD
|
N/A
|
LCD
|
LCD
|
LCD
|
| HD type |
4K Ultra HD
|
Full HD
|
4K Ultra HD
|
SVGA
|
Full HD
|
Full HD
|