Intel EXPI9301CT network card Internal 1000 Mbit/s
£54.78
£45.65
Gigabit PRO/1000 CT Desktop Adapter PCI-express
More Information
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Host interface | PCI Express |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Internal | Yes |
| SKU | EXPI9301CT |
| EAN | 0735858202169 |
| Manufacturer | Intel |
| Availability | Y |
Description
For PCs with PCI Express (PCIe*) slots, the Intel Gigabit CT Desktop Adapter offers the newest technology for maximizing system performance and increasing end-user productivity. Specifically, the Intel Gigabit CT Desktop Adapter uses auto-negotiation to ensure the adapter runs at the highest available network speed (10, 100, or 1000 Mbps), and it maintains full bandwidth capacity with the dedicated bandwidth of a PCI Express input/output (I/O) bus to provide connectivity you can count on. Based on the low-power Intel 82574L Gigabit Ethernet Controller, this desktop adapter offers optimal performance in a low-cost, low-power, compact profile. Teaming support and an array of other advanced features enable customers to utilize this adapter as an entry-level server adapter as well.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| PCI version | 1.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Network | |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Maximum operating distance | 100 m |
| LAN controller | Intel® 82574L |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Interface type | PCIe v1.1 (2.5 GT/s) |
| Compliance industry standards | 802.3z |
| Speed & slot width | 2.5 GT/s, x1 Lane |
| Low halogen options available | No |
| Harmonized System (HS) code | 8517620090 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | NA |
| Thermal Design Power (TDP) | 1.9 W |
| Product type | Network Interface Card |
| Processor family | Gigabit Ethernet Adapters (up to 2.5GbE)-Gigabit Ethernet Adapters (up to 2.5GbE) |
| Status | Launched |
| Product brief URL | http://www.intel.com/Assets/PDF/prodbrief/319831.pdf |
| Network interface card type | Desktop |
| Network interface card cable medium | Copper |
| Market segment | Desktop |
| Launch date | Q3'08 |
| Last change | 63903513 |
| Design | |
| Certification | FCC B, UL, CE |
| Internal | Yes |
| Product family | Intel Gigabit desktop adapter |
| Product series | Intel Gigabit CT |
| Product codename | Shelter Island |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 1.9 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 55.3 mm |
| Depth | 119.2 mm |
| Height | 120 mm |
| Performance | |
| Ethernet adapter ARK ID | 50395 |
| Speed & slot width | 2.5 GT/s, x1 Lane |
| Certificates | |
| Certification | FCC B, UL, CE |
| Other features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 1.9 W |
| Product type | Network Interface Card |
| Processor family | Gigabit Ethernet Adapters (up to 2.5GbE)-Gigabit Ethernet Adapters (up to 2.5GbE) |
| Ethernet adapter ARK ID | 50395 |
| Interface type | PCIe v1.1 (2.5 GT/s) |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Compliance industry standards | 802.3z |
| Minimum system requirements | Windows 2000/XP/Vista/Server 2003/Server 2008, Linux, DOS |
| Cable type | Category-5 up to 100m |
| Speed & slot width | 2.5 GT/s, x1 Lane |
| Low halogen options available | No |
| Status | Launched |
| Product brief URL | http://www.intel.com/Assets/PDF/prodbrief/319831.pdf |
| Network interface card type | Desktop |
| Network interface card cable medium | Copper |
| Market segment | Desktop |
| Launch date | Q3'08 |
| Last change | 63903513 |
| Product family | Intel Gigabit desktop adapter |
| Product series | Intel Gigabit CT |
| Product codename | Shelter Island |
| Harmonized System (HS) code | 8517620090 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | NA |
| Controller type | Intel 82574L |
| Cabling type | Category-5 up to 100m |
| Bracket height | Low-Profile (LP) / Full-Height (FH) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink WL0247 network card WLAN 1300 Mbit/s
Shop NowIntel I226-T1 Internal Ethernet 25000 Mbit/s
Shop NowHPE Ethernet 10Gb 2-port FLR-T BCM57416 Internal 1...
Shop NowHPE 817745-B21 Internal Ethernet 10000 Mbit/s
Shop NowStarTech.com 1-Port 2.5GbE M.2 2280 Network Card, ...
Shop NowTP-Link BE6500 WLAN 2882 Mbit/s
Shop NowMicroconnect MC-PCIE-INT210 network card Internal ...
Shop NowHPE 3PAR StoreServ 8000 4-port 16Gb FC Fiber 16000...
Shop NowLogiLink UA0207 network card Ethernet 480 Mbit/s
Shop NowStarTech.com 3-Port USB 3.0 Hub plus Gigabit Ether...
Shop NowMSI Herald BE9400 WiFi7 PCIe-Card Internal WLAN / ...
Shop NowASUS USB-BE92 Nano WLAN 2882 Mbit/s
Shop NowASUS PCE-BE92BT WLAN / Bluetooth 5764 Mbit/s
Shop NowLogiLink PC0075 network card Internal Ethernet 100...
Shop Nowiogear GWU637 network card Ethernet 300 Mbit/s
Shop NowDigitus 4 port 2.5 Gigabit Ethernet network card, ...
Shop NowASUS PCE-BE6500 Internal WLAN / Bluetooth 2882 Mbi...
Shop NowShuttle WLN-M1 - Intel WLAN-ax/Bluetooth Combo Kit...
Shop NowIntel I226-T1 Internal Ethernet 2500 Mbit/s
Shop NowFRITZ!WLAN Stick AC 430 MU-MIMO 433 Mbit/s
Shop NowIntel I210T1G1P20 network card Internal Ethernet 1...
Shop NowTP-Link AXE5400 Wi-Fi 6E Bluetooth 5.2 PCIe Adapte...
Shop NowGigabyte GC-WBAX210 network card Internal WLAN / B...
Shop NowTP-Link TX401 network card Internal Ethernet 10000...
Shop NowASUS XG-C100C V3 Internal Ethernet 10000 Mbit/s
Shop NowASUS USB-AX56 WLAN 1775 Mbit/s
Shop NowStarTech.com USB 3.0 to Dual Port Gigabit Ethernet...
Shop NowLenovo 4XC1K04678 network card Internal WWAN 1000 ...
Shop NowIntel EXPI9301CTBLK network card Internal 1000 Mbi...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Intel EXPI9301CT network card Internal...
£54.78
£45.65
|
Bestseller
Intel EXPI9301CTBLK network card Inter...
£56.10
£46.75
|
Popular
StarTech.com USB 3.0 to Dual Port Giga...
£56.45
£47.04
|
iogear GWU637 network card Ethernet 30...
£50.82
£42.35
|
Recommended
LogiLink PC0075 network card Internal...
£44.66
£37.22
|
StarTech.com 3-Port USB 3.0 Hub plus G...
£44.88
£37.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EXPI9301CT
|
EXPI9301CTBLK
|
USB32000SPT
|
GWU637
|
PC0075
|
HB30C3A1GE
|
| Manufacturer |
Intel
|
Intel
|
StarTech.com
|
iogear
|
LogiLink
|
StarTech.com
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
Ethernet
|
Ethernet
|
Ethernet
|
Ethernet
|
| Internal |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
| Host interface |
PCI Express
|
PCI Express
|
USB
|
Micro-USB
|
PCI Express
|
USB
|