Synology HAS5300-12T internal hard drive 12 TB 7200 RPM 256 MB 3.5" SAS
£755.70
£629.75
12 TB, 3.5", SAS 12 Gb/s, 512e, 7,200 rpm, 256 MiB, 242 MiB/s, 2.5 million hours, 12 V (± 10%) / 5 V (+10/-7%), 4.36 W, 7.80 W, 686 m/s2, 2,450 m/s2, 5% to 90% R.H.
More Information
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | HAS5300-12T |
| EAN | 4711174724178 |
| Manufacturer | Synology |
| Availability | Y |
Description
Engineered for top performance and reliability in Synology systems
Unmatched integration with DSM and Synology hardware enable HAS5300 SAS hard drives to reliably deliver class-leading performance in enterprise deployments. HAS5300 drives have passed 200,000 hours of rigorous testing on Synology hardware, feature a 2.5M-hour MTTF, and are covered by Synology’s 5-year limited warranty.
Enterprise-ready
The HAS5300 series drives leverage the low-latency SAS protocol. When paired with high-performance and highly scalable Synology SA or UC series solutions, they ensure that mission-critical workloads always have access to dependable and fast storage.
Back to peak performance faster
Building on two decades of storage expertise, Synology HAS5300 drives run on firmware optimized for critical workloads that matter. They allow Synology systems to repair degraded RAID arrays up to 27% faster than similar-class and capacity drives.
Validation
Rigorous tests and compatibility verification4 ensure maximum reliability on Synology systems, even while handling the most extreme workloads.
Simplified maintenance
Drive firmware updates are shipped together with DSM updates, easing the burden on IT teams and ensuring your drives are always running the latest firmware versions.
Dependable
A 2.5 million-hour MTTF5, support for up to 550 TB per year workloads, and persistent write cache technology come together to safeguard data integrity.
Unmatched integration with DSM and Synology hardware enable HAS5300 SAS hard drives to reliably deliver class-leading performance in enterprise deployments. HAS5300 drives have passed 200,000 hours of rigorous testing on Synology hardware, feature a 2.5M-hour MTTF, and are covered by Synology’s 5-year limited warranty.
Enterprise-ready
The HAS5300 series drives leverage the low-latency SAS protocol. When paired with high-performance and highly scalable Synology SA or UC series solutions, they ensure that mission-critical workloads always have access to dependable and fast storage.
Back to peak performance faster
Building on two decades of storage expertise, Synology HAS5300 drives run on firmware optimized for critical workloads that matter. They allow Synology systems to repair degraded RAID arrays up to 27% faster than similar-class and capacity drives.
Validation
Rigorous tests and compatibility verification4 ensure maximum reliability on Synology systems, even while handling the most extreme workloads.
Simplified maintenance
Drive firmware updates are shipped together with DSM updates, easing the burden on IT teams and ensuring your drives are always running the latest firmware versions.
Dependable
A 2.5 million-hour MTTF5, support for up to 550 TB per year workloads, and persistent write cache technology come together to safeguard data integrity.
Specifications
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE, EAC, BSMI, RCM, KC, ICES, UKCA, TUV, UL, RoHS |
| Hard drive | |
| Component for | Server/workstation |
| HDD sustained transfer rate | 242 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Workload rate limit | 550 TB/year |
| HDD average transfer rate | 274 MB/s |
| Certification | CE, EAC, BSMI, RCM, KC, ICES, UKCA, TUV, UL, RoHS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD sustained transfer rate | 242 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Workload rate limit | 550 TB/year |
| HDD average transfer rate | 274 MB/s |
| Interface | SAS |
| Certification | CE, EAC, BSMI, RCM, KC, ICES, UKCA, TUV, UL, RoHS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Mean time to failure (MTTF) | 2500000 h |
| Power | |
| Power consumption (write) | 7.8 W |
| Power consumption (read) | 7.8 W |
| Power consumption (idle) | 4.36 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | -305 - 3048 m |
| Non-operating altitude | -305 - 12192 m |
| Operating vibration | 0.75 G |
| Operating shock | 70 G |
| Non-operating vibration | 3 G |
| Non-operating shock | 250 G |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Interface | SAS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 720 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Certification | CE, EAC, BSMI, RCM, KC, ICES, UKCA, TUV, UL, RoHS |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Seagate Barracuda 20TB internal hard drive 7200 RP...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 18 TB ...
Shop NowSeagate Barracuda Desktop 24TB HDD internal hard d...
Shop NowWestern Digital Gold WD261KRYZ internal hard drive...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 16 TB ...
Shop NowSeagate Exos X24 internal hard drive 24 TB 7200 RP...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST20000NT001 internal hard dr...
Shop NowSeagate Enterprise ST2400MM0129 internal hard driv...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST24000NT002 internal hard dr...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST12000NT001 internal hard dr...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST16000NT001 internal hard dr...
Shop NowHPE 793703-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 857642-002 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE MB8000JEQVA internal hard drive 8 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 793703-S21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 791394-002 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowWestern Digital Purple Pro internal hard drive 18 ...
Shop NowHPE 793773-001 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 857965-001 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 882397-001 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE StoreOnce VSA Stackable 1TB E-LTU
Shop NowHPE 857644-K21 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF SC 1-y...
Shop NowSynology HAT5300 internal hard drive 8 TB 7200 RPM...
Shop NowSeagate ST10000NM018G internal hard drive 10 TB 72...
Shop NowWestern Digital Purple Pro internal hard drive 22 ...
Shop NowHPE 861590-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 857644-B21 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowSynology HAT5310-16T internal hard drive 16 TB 720...
Shop NowHPE MSA Advanced Data Services E-LTU
Shop NowToshiba MG09 internal hard drive 12 TB 7200 RPM 3....
Shop NowSynology HAT5320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowSynology HAT5300 internal hard drive 12 TB 7200 RP...
Shop NowSynology HAT3310-16T internal hard drive 16 TB 720...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Synology HAS5300-12T internal hard dri...
£755.70
£629.75
|
Hot Product
HPE 857644-B21 internal hard drive 10...
£634.26
£528.55
|
HPE 793703-B21 internal hard drive 8 T...
£648.78
£540.65
|
Popular
HPE 861590-B21 internal hard drive 8 T...
£685.74
£571.45
|
HPE 793773-001 internal hard drive 8 T...
£648.78
£540.65
|
Bestseller
Seagate Enterprise ST2400MM0129 intern...
£792.16
£660.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HAS5300-12T
|
857644-B21
|
793703-B21
|
861590-B21
|
793773-001
|
ST2400MM0129
|
| Manufacturer |
Synology
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Seagate
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
| Interface |
SAS
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|