Seagate ST10000NM018G internal hard drive 10 TB 7200 RPM 3.5"
£467.42
£389.52
10TB, 270MBs, He, 2,5M hrs, 720RPM, 4.16 ms, 8.6W
- Highly reliable performance
- Hyperscale SATA model
- Maximise total cost of ownership savings
- Proven helium side-sealing weld technology
- Digital environmental sensors
- Data protection and security
More Information
| Component for | Disk array |
|---|---|
| SKU | ST10000NM018G |
| EAN | 8719706029896 |
| Manufacturer | Seagate |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Market-leading 18 TB HDD offering the highest capacity available for more petabytes
per rack
Highly reliable performance with enhanced caching, making it the logical choice for
cloud data centre and massive scale-out data centre applications
Hyperscale SATA model tuned for large data transfers and low latency
PowerBalance™ feature optimises Watts/TB
Maximise total cost of ownership savings through lower power and weight with
helium sealed-drive design
Proven helium side-sealing weld technology for added handling robustness and
leak protection
Digital environmental sensors to monitor internal drive conditions for optimal
operation and performance
Data protection and security — Seagate Secure™ features for safe, affordable, fast
and easy drive retirement
Proven enterprise-class reliability backed by 5-year limited warranty and 2.5M-hr
MTBF rating
per rack
Highly reliable performance with enhanced caching, making it the logical choice for
cloud data centre and massive scale-out data centre applications
Hyperscale SATA model tuned for large data transfers and low latency
PowerBalance™ feature optimises Watts/TB
Maximise total cost of ownership savings through lower power and weight with
helium sealed-drive design
Proven helium side-sealing weld technology for added handling robustness and
leak protection
Digital environmental sensors to monitor internal drive conditions for optimal
operation and performance
Data protection and security — Seagate Secure™ features for safe, affordable, fast
and easy drive retirement
Proven enterprise-class reliability backed by 5-year limited warranty and 2.5M-hr
MTBF rating
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 270 MB/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 10 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Disk array |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 270 MB/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 10 TB |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 4.4 W |
| Power consumption (write) | 8.6 W |
| Power consumption (read) | 8.6 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 60 °C |
| Operating shock | 50 G |
| Non-operating vibration | 2.27 G |
| Non-operating shock | 200 G |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Hot-swap | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 650 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 20 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Seagate Barracuda Desktop 24TB HDD internal hard d...
Shop NowSeagate Barracuda 16TB internal hard drive 7200 RP...
Shop NowWestern Digital Gold WD122KRYZ internal hard drive...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 16 TB ...
Shop NowSeagate Barracuda 20TB internal hard drive 7200 RP...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST12000NT001 internal hard dr...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST16000NT001 internal hard dr...
Shop NowSeagate SkyHawk AI ST16000VE005 internal hard driv...
Shop NowSeagate IronWolf ST10000VN000 internal hard drive ...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowSynology HAT5300 internal hard drive 8 TB 7200 RPM...
Shop NowSynology HAS5300-12T internal hard drive 12 TB 720...
Shop NowWestern Digital Purple Pro internal hard drive 18 ...
Shop NowSeagate ST14000NM005J internal hard drive 14 TB 72...
Shop NowHPE 791394-002 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 793703-S21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE MB8000JEQVA internal hard drive 8 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 857642-002 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF SC 1-y...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE 793703-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE 793773-001 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE 857965-001 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 820032-001 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 2...
Shop NowHPE 882397-001 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE StoreOnce VSA Stackable 1TB E-LTU
Shop NowHPE 857644-K21 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowToshiba N300 internal hard drive 20 TB 7200 RPM 51...
Shop NowUbiquiti UACC-HDD-E-16TB internal hard drive 7200 ...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowToshiba MG10ADA10TE internal hard drive 10 TB 7200...
Shop NowToshiba MG09 internal hard drive 12 TB 7200 RPM 3....
Shop NowWestern Digital Purple Pro internal hard drive 22 ...
Shop NowHPE 861590-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 857644-B21 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowWestern Digital WD Purple internal hard drive 8 TB...
Shop NowSynology HAT5320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowWestern Digital Purple NV internal hard drive 8 TB...
Shop NowUbiquiti UACC-HDD-E-24TB internal hard drive 7200 ...
Shop NowSynology HAT3310-16T internal hard drive 16 TB 720...
Shop NowSynology HAT3310-12T internal hard drive 12 TB 720...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Seagate ST10000NM018G internal hard dr...
£467.42
£389.52
|
Hot Product
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 100...
£396.48
£330.40
|
Popular
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 100...
£395.92
£329.93
|
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 100...
£399.26
£332.72
|
Recommended
Origin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 100...
£404.03
£336.69
|
Origin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 100...
£417.14
£347.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST10000NM018G
|
DELL-1800SAS/10-S16
|
DELL-1800SAS/10-S12
|
CPQ-1800SAS/10-S7
|
DELL-1800SAS/10-S11
|
CPQ-1800SAS/10-S5
|
| Manufacturer |
Seagate
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
N/A
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Disk array
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|