Synology HAT3310-16T internal hard drive 16 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
£600.82
£500.68
3.5” SATA HDD, 16 TB, 512e, 7200 rpm, 26.11 x 101.85 x 147 mm, 720 g
- Reliable Always-On Operation
- Tested for Maximum Reliability
- Seamless Firmware Updates
- Reliable Recording Technology
More Information
| Component for | NAS |
|---|---|
| SKU | HAT3310-16T |
| EAN | 4711174725595 |
| Manufacturer | Synology |
| Availability | Y |
Description
Reliable Drives for Home and Small Office Systems
Synology Plus Series SATA HDDs are designed to meet the reliability, endurance, and performance requirements of 24/7 storage in Synology small and medium-sized business storage systems. Stringent validation testing and NAS-class reliability ensure consistent performance in high-uptime and multi-user environments.
Synology Plus Series SATA HDDs are designed to meet the reliability, endurance, and performance requirements of 24/7 storage in Synology small and medium-sized business storage systems. Stringent validation testing and NAS-class reliability ensure consistent performance in high-uptime and multi-user environments.
Specifications
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | CE, RCM, BSMI, KC, UKCA, UL, TUV, ICES, RoHS |
| Hard drive | |
| Component for | NAS |
| HDD sustained transfer rate | 281 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Workload rate limit | 180 TB/year |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Certification | CE, RCM, BSMI, KC, UKCA, UL, TUV, ICES, RoHS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 16 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | NAS |
| HDD sustained transfer rate | 281 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Workload rate limit | 180 TB/year |
| Interface | Serial ATA |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Certification | CE, RCM, BSMI, KC, UKCA, UL, TUV, ICES, RoHS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 16 TB |
| 24/7 operation | Yes |
| Noise level (idle) | 20 dB |
| Power | |
| Power consumption (write) | 8.41 W |
| Power consumption (read) | 8.41 W |
| Power consumption (idle) | 5.61 W |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | -304.8 - 3048 m |
| Non-operating altitude | -304.8 - 12192 m |
| Technical details | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Interface | Serial ATA |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 720 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
| Certification | CE, RCM, BSMI, KC, UKCA, UL, TUV, ICES, RoHS |
| Warranty period | 3 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Seagate Barracuda 20TB internal hard drive 7200 RP...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 18 TB ...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST20000NT001 internal hard dr...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 16 TB ...
Shop NowSeagate Exos X24 internal hard drive 24 TB 7200 RP...
Shop NowWestern Digital Gold WD261KRYZ internal hard drive...
Shop NowSeagate Barracuda Desktop 24TB HDD internal hard d...
Shop NowSeagate Enterprise ST2400MM0129 internal hard driv...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST24000NT002 internal hard dr...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST12000NT001 internal hard dr...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST16000NT001 internal hard dr...
Shop NowHPE 857642-002 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 793703-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE MB8000JEQVA internal hard drive 8 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 793703-S21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 791394-002 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowSeagate ST10000NM018G internal hard drive 10 TB 72...
Shop NowSynology HAS5300-12T internal hard drive 12 TB 720...
Shop NowHPE 793773-001 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 857965-001 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 882397-001 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE StoreOnce VSA Stackable 1TB E-LTU
Shop NowHPE 857644-K21 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF SC 1-y...
Shop NowSynology HAT5300 internal hard drive 8 TB 7200 RPM...
Shop NowWestern Digital Purple Pro internal hard drive 18 ...
Shop NowWestern Digital Purple Pro internal hard drive 22 ...
Shop NowHPE 861590-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 857644-B21 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowSynology HAT5310-16T internal hard drive 16 TB 720...
Shop NowHPE MSA Advanced Data Services E-LTU
Shop NowToshiba MG09 internal hard drive 12 TB 7200 RPM 3....
Shop NowSynology HAT5320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowSynology HAT5300 internal hard drive 12 TB 7200 RP...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Synology HAT3310-16T internal hard dri...
£600.82
£500.68
|
Hot Product
HPE 857644-B21 internal hard drive 10...
£634.26
£528.55
|
Recommended
HPE 793703-B21 internal hard drive 8 T...
£648.78
£540.65
|
HPE 861590-B21 internal hard drive 8 T...
£685.74
£571.45
|
HPE 793773-001 internal hard drive 8 T...
£648.78
£540.65
|
Popular
Seagate Enterprise ST2400MM0129 intern...
£792.16
£660.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HAT3310-16T
|
857644-B21
|
793703-B21
|
861590-B21
|
793773-001
|
ST2400MM0129
|
| Manufacturer |
Synology
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
Seagate
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 2 TB
|
| Interface |
Serial ATA
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
NAS
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|