Urban Factory ACTIV'BAG CLAMSHELL CASE 13/14''
£10.26
£8.55
ACTIV'BAG CLAMSHELL CASE 13/14''
- Reinforced laptop compartment up to 14"
- Comfortable and reinforced handle
- Front pockets for documents (up to A4 size)
- Water-repellent and resistant outer material
- 210D polyester interior material
- Compact and lightweight design
More Information
| Product colour | Black |
|---|---|
| Maximum screen size | 14 " |
| Material | Polyester |
| Case type | Briefcase |
| SKU | AVB05UF-V2 |
| EAN | 3760170844978 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | Y |
Description
ACTIV': Rigid bag for 13/14" laptop.
ACTIV' has a dedicated compartment for your laptop up to 14" secured by a retention strap and a rigid ABS frame. You can also carry all your accessories and documents thanks to its front pocket. This bag has fully metal buckles to offer better durability.
ACTIV' has a dedicated compartment for your laptop up to 14" secured by a retention strap and a rigid ABS frame. You can also carry all your accessories and documents thanks to its front pocket. This bag has fully metal buckles to offer better durability.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Package width | 380 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Width | 380 mm |
| Weight | 590 g |
| Package weight | 605 g |
| Height | 55 mm |
| Depth | 290 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Country of origin | China |
| Interior material | Polyester |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | 13/14'' |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Front pocket | Yes |
| Design | |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Country of origin | China |
| Interior material | Polyester |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | 13/14'' |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Front pocket | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Interior material | Polyester |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Material | Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Compatibility | 13/14'' |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 380 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Package weight | 605 g |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DICOTA D32077-RPET laptop case 29.5 cm (11.6") Sle...
Shop NowV7 CTP16-ECO2 laptop case 39.6 cm (15.6") Briefcas...
Shop NowMW 410018 30.5 cm (12") Sleeve case Grey, White
Shop NowMW 410070 38.1 cm (15") Sleeve case Anthracite
Shop NowMW 410074 33 cm (13") Sleeve case Blue
Shop NowMW 410075 38.1 cm (15") Sleeve case Blue
Shop NowMobilis 025026 laptop case 35.6 cm (14") Briefcase...
Shop NowDICOTA D32082-RPET laptop case 35.8 cm (14.1") Sle...
Shop NowDICOTA D32090-RPET laptop case 31.8 cm (12.5") Bri...
Shop NowDICOTA D32099-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bri...
Shop NowDICOTA D32080-RPET laptop case 35.8 cm (14.1") Sle...
Shop NowDICOTA D32091-RPET laptop case 35.8 cm (14.1") Bri...
Shop NowDICOTA D32089-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Sle...
Shop NowDICOTA D32093-RPET laptop case 35.8 cm (14.1") Bri...
Shop NowMW 410019 30.5 cm (12") Sleeve case Black, White
Shop NowDICOTA D32081-RPET laptop case 40.6 cm (16") Sleev...
Shop NowDICOTA D32087-RPET laptop case 35.8 cm (14.1") Sle...
Shop NowDICOTA D32092-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowHP 14-inch Modular Laptop Sleeve
Shop NowDICOTA Laptop Sleeve PERFECT 12-12.5"
Shop NowDICOTA Laptop Sleeve PERFECT 10-11.6"
Shop NowHP Everyday 16-inch Laptop Briefcase
Shop NowMobilis 003074 laptop case 43.2 cm (17") Briefcase...
Shop NowKensington EQ Classic Laptop Sleeve 15.6"
Shop NowUrban Factory NYLEE BACKPACK 14/16"
Shop NowHP Protective 15-16-inch Laptop Sleeve
Shop NowMW 410077 33 cm (13") Sleeve case Red
Shop NowUrban Factory ACTIV'BAG CLAMSHELL CASE 17.3''
Shop NowUrban Factory TOPLIGHT TOPLOADING CASE 17.3''
Shop NowUrban Factory ACTIV'BAG CLAMSHELL CASE 15.6''
Shop NowTargus CityGear 33.8 cm (13.3") Sleeve case Black
Shop NowManhattan Seattle Laptop Sleeve 14.5", Grey, Padde...
Shop NowManhattan Cambridge Laptop Bag 15.6", Clamshell De...
Shop NowV7 16" Essential Frontloading Laptop Case
Shop NowDICOTA Smart Skin 13-13.3
Shop NowDICOTA Eco Slim Case BASE 31.8 cm (12.5") Briefcas...
Shop NowManhattan Cambridge Laptop Bag 17.3", Clamshell De...
Shop NowManhattan Cambridge Laptop Bag 14.1", Clamshell De...
Shop NowBASE XX D31969 notebook case 33.8 cm (13.3") Sleev...
Shop NowTechair TANZ0123v2 10-11.6" Laptop Case. Great pro...
Shop NowMW 410069 33 cm (13") Sleeve case Anthracite
Shop NowUrban Factory GREENEE: ECO NOTEBOOK SLEEVE 13/14''
Shop NowTechair TANZ0141 10-11.6" Case. Great protection f...
Shop NowTechair TANZ0306v3 14-15.6" Neoprene Sleeve
Shop NowManhattan Seattle Laptop Sleeve 15.6", Grey, Padde...
Shop NowKensington EQ 16" Laptop Sleeve
Shop NowDELL Pro 15-16 EcoLoop Urban Sleeve - CV4625
Shop NowKensington EQ 14" Laptop Sleeve
Shop NowKensington EQ 12" Laptop Sleeve
Shop NowManhattan Knappack Backpack 15.6", Black, LOW COST...
Shop NowTargus CityGear 35.6 cm (14") Sleeve case Black
Shop NowBelkin B2B064-C00 laptop case 33 cm (13") Sleeve c...
Shop NowBelkin B2B075-C00 laptop case 35.6 cm (14") Sleeve...
Shop NowHP Prelude G2 15.6 TL (Bulk 20)
Shop NowDELL Pro 11-14 Plus EcoLoop Sleeve - CV5423
Shop NowHP Everyday 16-inch Laptop Backpack
Shop NowTargus CN414EU laptop case 36.3 cm (14.3") Briefca...
Shop NowHP Campus Green Backpack
Shop NowHP 15.6-inch Modular Laptop Sleeve
Shop NowLenovo B210 39.6 cm (15.6") Backpack Blue
Shop NowHP Campus Blue Backpack
Shop NowHP Prelude Backpack 15.6
Shop NowHP Renew Business 15.6-inch Laptop Bag
Shop NowKensington Universal Sleeve - 14"/35.6cm - Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Urban Factory ACTIV'BAG CLAMSHELL...
£10.26
£8.55
|
Bestseller
Targus CN414EU laptop case 36.3 cm (14...
£26.60
£22.17
|
Recommended
Belkin B2B064-C00 laptop case 33 cm (1...
£11.95
£9.96
|
Popular
Belkin B2B075-C00 laptop case 35.6 cm...
£13.62
£11.35
|
Hot Product
Kensington Universal Sleeve - 14"...
£15.29
£12.74
|
Manhattan Knappack Backpack 15.6"...
£11.72
£9.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AVB05UF-V2
|
CN414EU
|
B2B064-C00
|
B2B075-C00
|
K62610WW
|
439831
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
Targus
|
Belkin
|
Belkin
|
Kensington
|
Manhattan
|
| Material |
Polyester
|
N/A
|
Neoprene
|
Neoprene
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum screen size |
13" to 14"
|
14" to 15"
|
12" to 13"
|
13" to 14"
|
13" to 14"
|
15" to 16"
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Universal
|
Any brand
|
| Case type |
Briefcase
|
Briefcase
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Backpack
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|