Urban Factory TOPLIGHT TOPLOADING CASE 17.3''
£10.90
£9.08
TOPLIGHT TOPLOADING CASE 17.3''
- Reinforced laptop compartment up to 17.3"
- Comfortable and reinforced handle
- Front and back pockets for documents and accessories
- Durable metal buckle system
- Rubber shoulder pad
- Water-repellent and resistant material on the outside
- 210D polyester material inside
More Information
| Product colour | Black |
|---|---|
| Maximum screen size | 17.3 " |
| Material | Polyester |
| Case type | Briefcase |
| SKU | TLC07UF |
| EAN | 0888225015302 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | Y |
Description
TOPLIGHT: Top-loading case for 17.3'' laptop
TOPLIGHT is a soft briefcase that has a dedicated compartment for your laptop up to 17.3''. You can also carry all your accessories and documents thanks to the flat front pocket and back pocket. You can adjust the length of the removable strap of the briefcase to carry it as you wish. The metal buckle system will offer you better durability over the years.
TOPLIGHT is a soft briefcase that has a dedicated compartment for your laptop up to 17.3''. You can also carry all your accessories and documents thanks to the flat front pocket and back pocket. You can adjust the length of the removable strap of the briefcase to carry it as you wish. The metal buckle system will offer you better durability over the years.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Package width | 445 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package depth | 48 mm |
| Width | 445 mm |
| Weight | 460 g |
| Package weight | 475 g |
| Height | 305 mm |
| Depth | 48 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Expandable | No |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Country of origin | China |
| Interior material | Polyester |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Front pocket | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Expandable | No |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Country of origin | China |
| Interior material | Polyester |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Material | Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Front pocket | Yes |
| Technical details | |
| Interior material | Polyester |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Material | Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Briefcase |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 445 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package depth | 48 mm |
| Package weight | 475 g |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DICOTA D32099-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Bri...
Shop NowDICOTA D32081-RPET laptop case 40.6 cm (16") Sleev...
Shop NowDICOTA D32094-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowDICOTA D32077-RPET laptop case 29.5 cm (11.6") Sle...
Shop NowDICOTA D32093-RPET laptop case 35.8 cm (14.1") Bri...
Shop NowDICOTA D32089-RPET laptop case 43.9 cm (17.3") Sle...
Shop NowDICOTA D32088-RPET laptop case 40.6 cm (16") Sleev...
Shop NowDICOTA D32091-RPET laptop case 35.8 cm (14.1") Bri...
Shop NowDICOTA D32080-RPET laptop case 35.8 cm (14.1") Sle...
Shop NowDICOTA D32083-RPET laptop case 40.6 cm (16") Sleev...
Shop NowDICOTA D32090-RPET laptop case 31.8 cm (12.5") Bri...
Shop NowDICOTA D32082-RPET laptop case 35.8 cm (14.1") Sle...
Shop NowMobilis 025026 laptop case 35.6 cm (14") Briefcase...
Shop NowMW 410075 38.1 cm (15") Sleeve case Blue
Shop NowMW 410074 33 cm (13") Sleeve case Blue
Shop NowMW 410019 30.5 cm (12") Sleeve case Black, White
Shop NowMW 410018 30.5 cm (12") Sleeve case Grey, White
Shop NowMW 410070 38.1 cm (15") Sleeve case Anthracite
Shop NowDICOTA D32079-RPET laptop case 33.8 cm (13.3") Sle...
Shop NowDICOTA D32087-RPET laptop case 35.8 cm (14.1") Sle...
Shop NowDICOTA D32092-RPET laptop case 40.6 cm (16") Brief...
Shop NowHP 14-inch Modular Laptop Sleeve
Shop NowDELL Pro 15-16 EcoLoop Urban Sleeve - CV4625
Shop NowKensington EQ 16" Laptop Sleeve
Shop NowKensington EQ 12" Laptop Sleeve
Shop NowDICOTA Laptop Sleeve PERFECT 12-12.5"
Shop NowDICOTA Laptop Sleeve PERFECT 13-13.3"
Shop NowDICOTA Laptop Sleeve PERFECT 10-11.6"
Shop NowHP Everyday 16-inch Laptop Briefcase
Shop NowUrban Factory GREENEE: ECO NOTEBOOK SLEEVE 13/14''
Shop NowTargus Pulse II EcoSmart 35.6 cm (14") Sleeve case...
Shop NowMobilis 003074 laptop case 43.2 cm (17") Briefcase...
Shop NowPort Designs Portland 35.6 cm (14") Sleeve case Bl...
Shop NowTargus CityGear 35.6 cm (14") Sleeve case Black
Shop NowTargus CityGear 33.8 cm (13.3") Sleeve case Black
Shop NowV7 CTP16-ECO2 laptop case 39.6 cm (15.6") Briefcas...
Shop NowManhattan Cambridge Laptop Bag 15.6", Clamshell De...
Shop NowAcer Protective Sleeve with Front Pocket
Shop NowUrban Factory ACTIV'BAG CLAMSHELL CASE 13/14''
Shop NowDICOTA Eco Slim Case BASE 31.8 cm (12.5") Briefcas...
Shop NowTechair TANZ0123v2 10-11.6" Laptop Case. Great pro...
Shop NowV7 16" Essential Frontloading Laptop Case
Shop NowUrban Factory GREENEE: ECO TOPLOADING CASE FOR NOT...
Shop NoweSTUFF ES1587B-BULK laptop case 31.8 cm (12.5") Po...
Shop NowManhattan Cambridge Laptop Bag 17.3", Clamshell De...
Shop NowManhattan Cambridge Laptop Bag 14.1", Clamshell De...
Shop NowBASE XX D31966 notebook case 39.6 cm (15.6") Backp...
Shop NowDICOTA Smart Skin 13-13.3
Shop NowBASE XX D31969 notebook case 33.8 cm (13.3") Sleev...
Shop NowMW 410069 33 cm (13") Sleeve case Anthracite
Shop NowMW 410077 33 cm (13") Sleeve case Red
Shop NowManhattan Seattle Laptop Sleeve 15.6", Grey, Padde...
Shop NowKensington EQ 14" Laptop Sleeve
Shop NowBelkin B2B064-C00 laptop case 33 cm (13") Sleeve c...
Shop NowTechair TANZ0141 10-11.6" Case. Great protection f...
Shop NowLenovo ThinkPad 15.6-inch Basic Topload
Shop NowHP Travel 18 Liter 15.6 Iron Grey Laptop Backpack
Shop NowDELL Pro 13-14 Plus EcoLoop Briefcase - CC5425C
Shop NowManhattan Knappack Backpack 15.6", Black, LOW COST...
Shop NowHP Everyday 16-inch Laptop Backpack
Shop NowTargus CN414EU laptop case 36.3 cm (14.3") Briefca...
Shop NowHP 15.6-inch Modular Laptop Sleeve
Shop NowLenovo B210 39.6 cm (15.6") Backpack Blue
Shop NowHP Prelude G2 15.6 TL (Bulk 20)
Shop NowHP Prelude Backpack 15.6
Shop NowBelkin B2B075-C00 laptop case 35.6 cm (14") Sleeve...
Shop NowHP Renew Business 15.6-inch Laptop Bag
Shop NowHP Prelude 15.6-inch Topload
Shop NowTargus TAR300 laptop case 39.6 cm (15.6") Briefcas...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Urban Factory TOPLIGHT TOPLOADING CASE...
£10.90
£9.08
|
Bestseller
Targus TAR300 laptop case 39.6 cm (15....
£15.59
£12.99
|
Recommended
Targus CN414EU laptop case 36.3 cm (14...
£15.31
£12.76
|
Belkin B2B064-C00 laptop case 33 cm (1...
£11.95
£9.96
|
Popular
Belkin B2B075-C00 laptop case 35.6 cm...
£11.26
£9.38
|
Hot Product
Kensington Universal Sleeve - 14"...
£15.29
£12.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TLC07UF
|
TAR300
|
CN414EU
|
B2B064-C00
|
B2B075-C00
|
K62610WW
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
Targus
|
Targus
|
Belkin
|
Belkin
|
Kensington
|
| Material |
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
Neoprene
|
Neoprene
|
N/A
|
| Maximum screen size |
17" to 18"
|
15" to 16"
|
14" to 15"
|
12" to 13"
|
13" to 14"
|
13" to 14"
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Universal
|
| Case type |
Briefcase
|
Briefcase
|
Briefcase
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|
Sleeve case
|