Lenovo 4XC1Q24438 network card Internal WWAN
£106.26
£88.55
Lenovo 4XC1Q24438, Internal, Wireless, M.2, WWAN
More Information
| Connectivity technology | Wireless |
|---|---|
| Host interface | M.2 |
| Interface | WWAN |
| Internal | Yes |
| SKU | 4XC1Q24438 |
| EAN | 0195892103172 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
Description
Lenovo 4XC1Q24438. Internal. Connectivity technology: Wireless, Host interface: M.2, Interface: WWAN
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| USB version | 2.0 |
| USB ports quantity | 1 |
| Interface | WWAN |
| Host interface | M.2 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Technical details | |
| Compatible products | ThinkPad |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Network | |
| Mobile network generation | 4G |
| Design | |
| Compatible products | ThinkPad |
| Certification | NCC*/ ANATEL*/ SRRC*/ NAL*/ CCC*/ CE*/ FCC*/ IC*/ RCM*/ PTCRB*/ GCF*/ UKCA*/ KC*/ JATE*/ TELEC*/ NBTC*/ IMDA*/ ICASA*IMDA*/ ICASA* |
| Internal | Yes |
| Component for | Laptop |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 90 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 42 mm |
| Depth | 30 mm |
| Height | 2.3 mm |
| Weight | 6.2 g |
| Package width | 53 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package height | 177 mm |
| Package weight | 30 g |
| Packaging data | |
| Package width | 53 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package height | 177 mm |
| Package weight | 30 g |
| Performance | |
| Compatible products | ThinkPad |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Certificates | |
| Certification | NCC*/ ANATEL*/ SRRC*/ NAL*/ CCC*/ CE*/ FCC*/ IC*/ RCM*/ PTCRB*/ GCF*/ UKCA*/ KC*/ JATE*/ TELEC*/ NBTC*/ IMDA*/ ICASA*IMDA*/ ICASA* |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Broadcom BCM5719-4P Internal Ethernet 1000 Mbit/s
Shop NowLenovo 4XC1D69579 network card Internal WWAN 1000 ...
Shop NowHPE Broadcom BCM5719 Ethernet 1Gb 4-port BASE-T Ad...
Shop NowHewlett Packard Enterprise FlexFabric 10Gb 4-port ...
Shop NowUbiquiti Adapter UniFi UACC-Adapter-RJ45-USBC-10GE...
Shop NowHPE Ethernet 10Gb 2-port 530T Internal 20000 Mbit/...
Shop NowSynology E10G30-T1 network card Internal Ethernet ...
Shop NowAllied Telesis AT-2711FX/SC 100 Mbit/s
Shop NowUbiquiti XTREME Range 2 Internal WLAN 54 Mbit/s
Shop NowDigitus Gigabit SFP PCI Express Card
Shop NowBroadcom BCM5720-2P Internal Ethernet 1000 Mbit/s
Shop NowIntel I350T4V2BLK network card Internal Ethernet 1...
Shop NowIntel I350T2V2BLK network card Internal Ethernet 1...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Lenovo 4XC1Q24438 network card Interna...
£106.26
£88.55
|
Bestseller
Intel I350T2V2BLK network card Interna...
£87.78
£73.15
|
Hot Product
Intel I350T4V2BLK network card Interna...
£140.22
£116.85
|
New
Allied Telesis AT-2711FX/SC 100 Mbit/s
£134.45
£112.04
|
Popular
Ubiquiti XTREME Range 2 Internal WLAN...
£93.62
£78.02
|
Digitus Gigabit SFP PCI Express Card
£89.12
£74.27
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4XC1Q24438
|
I350T2V2BLK
|
I350T4V2BLK
|
AT-2711FX/SC-901
|
XR2
|
DN-10160
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
Intel
|
Intel
|
Allied Telesis
|
Ubiquiti
|
Digitus
|
| Interface |
WWAN
|
Ethernet
|
Ethernet
|
N/A
|
WLAN
|
Fiber
|
| Internal |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
100 Mbit/s
|
54 Mbit/s
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wired
|
| Host interface |
M.2
|
PCI Express
|
PCI Express
|
PCI
|
Mini PCI Express
|
PCI Express
|