Anker A2683341 mobile device charger Universal Black Fast charging Indoor
£108.90
£90.75
Anker Prime Charger (200W, 6 Ports, GaN)
- Ultra-Powerful Charging Station: Experience the convenience of powering six devices at once with Anker Prime charging station's ultra-powerful 200W output
- Each USB-C Supports 100W Max: When using two USB-C ports simultaneously, each can provide up to 100W of power, transforming charging times for high-demand devices. Charge two 14" MacBook Pros to 50% in just 28 minutes
- 6 Devices, 1 Charger: Power 6 devices simultaneously in one convenient location, ensuring all your tech is ready and fully charged
- The Charger That Protects: Anker's exclusive MultiProtect and ActiveShield 3.0 system deliver comprehensive safety, continuously monitoring charging temperatures to ensure your devices charge safely
- What You Get: Anker Prime Charger (200W, 6 Ports, GaN), 5 ft AC power cord, welcome guide, 24-month warranty, and our friendly customer service
More Information
| SKU | A2683341 |
|---|---|
| EAN | 0194644041007 |
| Manufacturer | ANKER |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Micro-USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | GaN |
| Operating principle | Contact |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 6 |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input current | 3.5 A |
| Maximum power | 200 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Port 1 output power | 140 W |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 106.2 mm |
| Depth | 92.5 mm |
| Height | 40.2 mm |
| Weight | 640 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Warranty period | 2 year(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microsoft Surface 65W Power Supply Laptop, Tablet ...
Shop NowBelkin WCH015MYWH mobile device charger Universal ...
Shop NowManhattan 10-port USB-C Charging Station, USB-C Ou...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Headset, Smartphone, Smartw...
Shop NowBelkin WIZ040MYSD mobile device charger Headphones...
Shop NowBelkin WIZ040MYCH mobile device charger Headphones...
Shop NowSatechi ST-TC100GM-EU mobile device charger Univer...
Shop NowManhattan Mains USB-C Laptop Charging Station 4-po...
Shop NowALOGIC SB-DCS10C mobile device charger Smartphone,...
Shop NowStarTech.com 4-Port Multi-Device USB-C Charger, 24...
Shop NowHYPER HJ1001BKWWGL mobile device charger Gaming co...
Shop NowHYPER HJ1001WHWWGL mobile device charger Gaming co...
Shop NowBelkin WIZ032MYWH mobile device charger Universal ...
Shop NowUgreen Nexode Universal Black AC Fast charging Ind...
Shop NowAnker B25M8H11 mobile device charger Headphones, H...
Shop NowAnker B25M8H21 mobile device charger Headphones, H...
Shop NowSamsung GP-XVG715ASEBW mobile device charger Black...
Shop NowMotorola CBL-TC7X-USB1-01 mobile device charger Ba...
Shop NowMotorola PS1450 mobile device charger Mobile compu...
Shop NowHoneywell 851-064-416 mobile device charger Mobile...
Shop NowHoneywell Home Base Mobile computer Black AC Indoo...
Shop NowZebra CHG-TC7X-CLA1-02 mobile device charger Mobil...
Shop NowDatalogic 94A150106 mobile device charger Mobile c...
Shop NowZebra CRD1S0T-RFD40-TC2X-CHG-1R mobile device char...
Shop NowHoneywell EDA52-HB-2 mobile device charger Mobile ...
Shop NowZebra CR40-1S0T-TC5-G-01 mobile device charger Mob...
Shop NowBrodit 216283 mobile device charger Black AC Indoo...
Shop NowLindy 120W 10 Port USB Charging Station
Shop NowGetac GAD2X4 mobile device charger Laptop, Tablet ...
Shop NowApple 140W USB-C Power Adapter
Shop NowZebra PWR-BGA12V108W0WW mobile device charger Mobi...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Anker A2683341 mobile device charger U...
£108.90
£90.75
|
New
Datalogic 94A150062 mobile device char...
£151.88
£126.57
|
Popular
Motorola CBL-TC7X-USB1-01 mobile devic...
£104.71
£87.26
|
Motorola PS1450 mobile device charger...
£105.84
£88.20
|
Bestseller
Zebra PWR-BGA12V108W0WW mobile device...
£91.62
£76.35
|
Hot Product
Getac GAD2X4 mobile device charger Lap...
£105.30
£87.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
A2683341
|
94A150062
|
CBL-TC7X-USB1-01
|
PS1450
|
PWR-BGA12V108W0WW
|
GAD2X4
|
| Manufacturer |
ANKER
|
Datalogic
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Getac
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|