Satechi ST-TC100GM-EU mobile device charger Universal Grey AC Auto
100 W, 2 x USB-C, 1 x USB-A, space gray
  • Features powerful, more efficient GaN technology
  • Dual USB-C PD charging ports & an extra USB-A port
  • Worry-free charging with over-temperature, current, voltage, load, and short-circuit protection
  • Compact size & sleek space gray design
More Information
More Information
Charger type Auto
SKU ST-TC100GM-EU
EAN 0879961008901
Manufacturer Satechi
Availability Y
Description
Upgrade to next-gen charging with the Satechi 100W USB-C PD Compact GaN Charger, featuring powerful Gallium nitride (GaN) technology for a noticeably faster, more efficient charge. Equipped with dual USB-C PD ports and a USB-A port, the charger consolidates three adapters and intelligently adjusts its power output according to its connected devices – up to 100W.
Specifications
Performance
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
Charger typeAuto
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
Power protection featuresOver current, Over voltage, Overload
USB Type-C ports quantity2
USB Power Delivery (USB PD)Yes
Sockets quantity1
Socket typeType C (Europlug)
Number of outputs3 outputs
Design
Product colourGrey
Power
Maximum power100 W
Input voltage100 - 240 V
Technical details
Charger compatibilityUniversal
Power source typeAC
Weight & dimensions
Width95.2 mm
Depth63.5 mm
Height31.7 mm
Weight317 g
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Colour
Product colourGrey
Other features
Delivery Details
  • UK distributors.
  • Order before 4 pm for next-day delivery.
There are deivery surcharges to these postcodes:
Postcode Charge
Suggested Products
Microsoft Surface 65W Power Supply Laptop, Tablet ...
Shop Now
Shop Now
Microsoft Surface 65W Power Supply, EU Laptop, Tab...