Manhattan 10-port USB-C Charging Station, USB-C Output: 10x 20W, Max 200W, Mains AC power (inc US/EU/UK adapters)
£98.12
£81.77
10-port USB-C Charging Station, USB-C Output: 10x 20W, Max 200W, Mains AC power (inc US/EU/UK adapters)
- Powerful 10-in-1 fast-charger for phones, tablets, portable game consoles and other mobile devices
- Ten USB-C Power Delivery (PD 3.0) ports delivering up to 20 W per port
- Extensive desktop charging solution for ten devices, ideal for families and offices
- Smart power distribution for the fastest charge to each device
- Overload, overcurrent and overheating protection
- Ten device storage bays, each 15 mm (0.6 in.) wide, for clutter-free use
- 20 W output ideal for charging the iPhone® Pro Max and iPhone® Plus at maximum speed
- Rubber feet for non-slip desktop use
- Two-pole on/off switch cuts power to all ports at once
- Durable plastic housing
- Internal power supply and three detachable 1.5 m power cords with EU, US, and UK plugs - ready for global use
More Information
| SKU | 102766 |
|---|---|
| EAN | 0766623102766 |
| Manufacturer | Manhattan |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Desktop Fast-Charging Station - Smart and Safe 200W USB-C Charger for 10 Devices at Once
The Manhattan 10-Port USB Type-C Charging Station is the ultimate charging hub for busy households, offices, and shared workspaces. Plugging into any standard wall outlet, it keeps tablets, phones, cameras, Bluetooth headphones and portable game consoles charged and ready to go - all in one organized location. Ten wide bays fit most devices in their cases, keeping the countertop clean and clutter-free. That means everything can charge in one place, without having lots of chargers plugged into a power strip or devices spread all over your desk. It also means you'll have some freed-up USB chargers to stow in a bag for when you need to charge devices away from home or the office.
Safe and high-powered multi-device charging on 10 ports simultaneously
This desktop charging hub is ultra-powerful with 10 ports pumping out a total of 200 watts of power, which means simultaneous higher-powered multi-device charging. An adaptive smart chip detects and delivers the optimal charging current for connected devices. Ten USB-C Power Delivery (PD 3.0) ports deliver up to 20 W per port so newer iPhones®, iPads®, Samsung® Galaxy Tabs and other PD devices can have full batteries in a short amount of time. All ports feature smart, built-in safety measures to prevent short-circuits, over-voltage, over-current and overheating.
Great for families and offices
Tech-savvy families often own two or more mobile devices per family member, with big charging needs. Bring them together with this extensive fast-charging solution and enjoy a phone-free dinner table. In offices and conference rooms, it gives your co-workers access to charging when they need it.
The Manhattan 10-Port USB Type-C Charging Station is the ultimate charging hub for busy households, offices, and shared workspaces. Plugging into any standard wall outlet, it keeps tablets, phones, cameras, Bluetooth headphones and portable game consoles charged and ready to go - all in one organized location. Ten wide bays fit most devices in their cases, keeping the countertop clean and clutter-free. That means everything can charge in one place, without having lots of chargers plugged into a power strip or devices spread all over your desk. It also means you'll have some freed-up USB chargers to stow in a bag for when you need to charge devices away from home or the office.
Safe and high-powered multi-device charging on 10 ports simultaneously
This desktop charging hub is ultra-powerful with 10 ports pumping out a total of 200 watts of power, which means simultaneous higher-powered multi-device charging. An adaptive smart chip detects and delivers the optimal charging current for connected devices. Ten USB-C Power Delivery (PD 3.0) ports deliver up to 20 W per port so newer iPhones®, iPads®, Samsung® Galaxy Tabs and other PD devices can have full batteries in a short amount of time. All ports feature smart, built-in safety measures to prevent short-circuits, over-voltage, over-current and overheating.
Great for families and offices
Tech-savvy families often own two or more mobile devices per family member, with big charging needs. Bring them together with this extensive fast-charging solution and enjoy a phone-free dinner table. In offices and conference rooms, it gives your co-workers access to charging when they need it.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Mobile phone, Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Overload, Charge overcurrent, Overheating, Over voltage |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 10 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 10 |
| Design | |
| Product colour | White, Grey |
| Cable length | 1.5 m |
| Power | |
| Input current | 3 A |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter power | 20 W |
| Port 1 output power | 20 W |
| Port 2 output power | 20 W |
| Port 3 output power | 20 W |
| Port 4 output power | 20 W |
| Port 5 output power | 20 W |
| Port 6 output power | 20 W |
| Technical details | |
| Package type | Box |
| Cables included | AC |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Mobile phone, Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Overload, Charge overcurrent, Overheating, Over voltage |
| Manual | Yes |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, UKCA |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.5 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 128 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 83 mm |
| Weight | 1.33 kg |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 1.53 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Cables included | AC |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 1.53 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, UKCA |
| Colour | |
| Product colour | White, Grey |
| Other features | |
| Manual | Yes |
| Package type | Box |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microsoft Surface 65W Power Supply Laptop, Tablet ...
Shop NowMicrosoft Surface 65W Power Supply, EU Laptop, Tab...
Shop NowBelkin WIZ032MYWH mobile device charger Universal ...
Shop NowLindy 120W 10 Port USB Charging Station
Shop NowHYPER HyperJuice 100W USB-C GaN Travel Charger - W...
Shop NowHYPER HyperJuice 100W USB-C GaN Travel Charger - B...
Shop NowBelkin WCH015MYWH mobile device charger Universal ...
Shop NowRAM Mounts RAM-GDS-CHARGE-V7CU mobile device charg...
Shop NowAnker A2688341 mobile device charger Universal Bla...
Shop NowAnker B25M8H21 mobile device charger Headphones, H...
Shop NowAnker B25M8H11 mobile device charger Headphones, H...
Shop NowUgreen Nexode Universal Black AC Fast charging Ind...
Shop NowMicrosoft Surface 65W Power Supply Laptop, Tablet ...
Shop NowHYPER HJ1001WHWWGL mobile device charger Gaming co...
Shop NowHYPER HJ1001BKWWGL mobile device charger Gaming co...
Shop NowAnker A2683341 mobile device charger Universal Bla...
Shop NowALOGIC SB-DCS10C mobile device charger Smartphone,...
Shop NowManhattan Mains USB-C Laptop Charging Station 4-po...
Shop NowSatechi ST-TC100GM-EU mobile device charger Univer...
Shop NowBelkin WIZ040MYCH mobile device charger Headphones...
Shop NowBelkin WIZ040MYSD mobile device charger Headphones...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Headset, Smartphone, Smartw...
Shop NowDatalogic 94A150106 mobile device charger Mobile c...
Shop NowMotorola PS1450 mobile device charger Mobile compu...
Shop NowZebra CRD-TC2X-BS1CO-01 mobile device charger PDA ...
Shop NowZebra CRD-MPM-1SCHGEU1-01 mobile device charger Po...
Shop NowZebra CRD1S-RFD2000-1R mobile device charger Bar c...
Shop NowHoneywell 851-064-416 mobile device charger Mobile...
Shop NowHoneywell Home Base Mobile computer Black AC Indoo...
Shop NowZebra CHG-TC7X-CLA1-02 mobile device charger Mobil...
Shop NowSamsung GP-XVG715ASEBW mobile device charger Black...
Shop NowZebra CRD1S0T-RFD40-TC2X-CHG-1R mobile device char...
Shop NowZebra CR40-1S0T-TC5-G-01 mobile device charger Mob...
Shop NowHoneywell MB1-SCN10 mobile device charger Mobile c...
Shop NowBrodit 216283 mobile device charger Black AC Indoo...
Shop NowZebra 3PTY-RAM-HOL-ZE17-2U mobile device charger M...
Shop NowOur Pure Planet 3-in-1 15W Wireless MagSafe Chargi...
Shop NowMotorola CBL-TC7X-USB1-01 mobile device charger Ba...
Shop NowMicrosoft Q5N-00003 mobile device charger Black In...
Shop NowMicrosoft Q5N-00006 mobile device charger Tablet B...
Shop NowGetac GAD2X4 mobile device charger Laptop, Tablet ...
Shop NowMicrosoft Q5N-00002 mobile device charger Tablet B...
Shop NowApple 140W USB-C Power Adapter
Shop NowZebra PWR-BGA12V108W0WW mobile device charger Mobi...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Manhattan 10-port USB-C Charging Stati...
£98.12
£81.77
|
Popular
Motorola CBL-TC7X-USB1-01 mobile devic...
£104.56
£87.13
|
Hot Product
Microsoft Q5N-00002 mobile device char...
£82.50
£68.75
|
New
Microsoft Q5N-00003 mobile device char...
£83.82
£69.85
|
Motorola PS1450 mobile device charger...
£105.71
£88.09
|
Bestseller
Zebra PWR-BGA12V108W0WW mobile device...
£91.50
£76.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
102766
|
CBL-TC7X-USB1-01
|
Q5N-00002
|
Q5N-00003
|
PS1450
|
PWR-BGA12V108W0WW
|
| Manufacturer |
Manhattan
|
Zebra
|
Microsoft
|
Microsoft
|
Zebra
|
Zebra
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
N/A
|
N/A
|