Our Pure Planet 3-in-1 15W Wireless MagSafe Charging Dock
£107.52
£89.60
Our Pure Planet 15W 3-in-1 wireless charging dock, magsafe compatible
- Charge 3 devices at once with the 15W MagSafe compatible certified 3 in 1 charging station
- Magsafe compatible wireless charging for your compatible device
- LED light to indicate charging status
- For Apple user: Charge your iPhone, Apple Watch and AirPods 2/Pro/3 at the same time
- For Samsung user: Charging you Galaxy Phone and Galaxy Watch at the same time and Galaxy Buds at the same time
- 15W fast charging power
- 2 year manufacturers warranty
- 200% plastic regenerative
- 100% carbon neutral
- 100% sustainable packaging, FSC certified
More Information
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | OPP128 |
| EAN | 9339655097099 |
| Manufacturer | OUR PURE PLANET |
| Availability | Y |
Description
The easiest way to charge your devices all at once! This 3-in-1 magsafe compatible wireless charging station is the convenient solution that delivers fast charging 15W to your devices.
Leveraging the power of MagSafe compatible technology you just place your devices and the MagSafe compatible wireless technology will have your device powered up and ready to go in no time!
With its sleek design this is the perfect addition to any environment. As well as being great for your technology, it's great for the planet! This product is 200% plastic regenerative, 100% carbon neutral and comes in 100% FSC certified packaging so it will protect the planet as well as your devices
Leveraging the power of MagSafe compatible technology you just place your devices and the MagSafe compatible wireless technology will have your device powered up and ready to go in no time!
With its sleek design this is the perfect addition to any environment. As well as being great for your technology, it's great for the planet! This product is 200% plastic regenerative, 100% carbon neutral and comes in 100% FSC certified packaging so it will protect the planet as well as your devices
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Plug and Play | Yes |
| Micro-USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Charger type | Indoor |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Micro-USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Power source type | DC |
| Power protection features | Over voltage, Overcharge, Short circuit |
| Compatibility | Universal |
| Certification | CE, FCC, 200% plastic regenerative, 100% carbon neutral, FSC certified packaging, ROHS |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Power Delivery, Quick Charge 3.0 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Operating principle | Contact |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery revision | 2.0 |
| USB Power Delivery up to | 18 W |
| Mobile operating systems supported | iOS, Android |
| Backup function | No |
| Lightning connector | No |
| Number of outputs | 4 outputs |
| Programmable power supply (PPS) | No |
| MagSafe compatible | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Cooling fan | Yes |
| Design | |
| Plug and Play | Yes |
| On/off switch | No |
| Illuminated USB port | No |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Rack mounting | No |
| UV sanitizer | No |
| Eco-friendly | Yes |
| Auto shut-off | No |
| Gallium nitride (GaN) transistors | No |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Plastic |
| Smartphone holder | Yes |
| Power | |
| Port 2 output current | 1 A |
| Port 1 output current | 1.5 A |
| Power plug type | No plug |
| Input current | 2.5-4 A |
| Output current | 3000 mA |
| Maximum power | 25 W |
| Input voltage | 9-12 V |
| Input frequency | 50-60 Hz |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Output voltage | 5-12 V |
| Port 3 output current | 2 A |
| Output current (5V) | 1 A |
| Output current (9V) | 1 A |
| Port 1 output power | 15 W |
| Port 2 output power | 5 W |
| Efficiency at low load (10%) | No |
| Port 3 output power | 10 W |
| Technical details | |
| Package type | Box |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Power source type | DC |
| Power protection features | Over voltage, Overcharge, Short circuit |
| Compatibility | Universal |
| AC adapter included | No |
| Country of origin | China |
| Manual | Yes |
| Output voltage | 5-12 V |
| Sustainability organizations | Plastic collective, Carbon Reduction Institute (NoCO2) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CarbonFree, CarbonNeutral, Green Tick Carbon Neutral, Green Tick Sustainable, Ocean Bound Plastic (OBP), Product Carbon Footprint (PCF) Carbon Neutral, SCS Recycled Content Certification |
| Harmonized System (HS) code | 8504409999 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | CE, RoHS, WEEE |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Micro-USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Cable length | 1 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 285.5 g |
| Diameter | 14 cm |
| Package width | 196 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 417 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Package width | 196 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 417 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Storage bag | No |
| Retractable cable | No |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 75% |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Anti-slip mat | Yes |
| Storage bag | No |
| Retractable cable | No |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, 200% plastic regenerative, 100% carbon neutral, FSC certified packaging, ROHS |
| Compliance certificates | CE, RoHS, WEEE |
| UN number | 8504409999 |
| Features | |
| Smartphone holder | Yes |
| Certification | |
| UN number | 8504409999 |
| Sustainability | |
| Sustainability organizations | Plastic collective, Carbon Reduction Institute (NoCO2) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CarbonFree, CarbonNeutral, Green Tick Carbon Neutral, Green Tick Sustainable, Ocean Bound Plastic (OBP), Product Carbon Footprint (PCF) Carbon Neutral, SCS Recycled Content Certification |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Products per shipping (inner) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case width | 416 mm |
| Master (outer) case length | 425 mm |
| Master (outer) case height | 328 mm |
| Master (outer) case gross weight | 12.1 kg |
| Shipping (inner) case width | 20.7 cm |
| Shipping (inner) case length | 31.3 cm |
| Shipping (inner) case height | 20.1 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 2.81 kg |
| Harmonized System (HS) code | 8504409999 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Manual | Yes |
| Package type | Box |
| Compatibility | Universal |
| AC adapter included | No |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microsoft Surface 65W Power Supply Laptop, Tablet ...
Shop NowAnker A2683341 mobile device charger Universal Bla...
Shop NowBelkin WIZ029MYWH mobile device charger White
Shop NowAnker B25M8H21 mobile device charger Headphones, H...
Shop NowAnker B25M8H11 mobile device charger Headphones, H...
Shop NowUgreen Nexode Universal Black AC Fast charging Ind...
Shop NowBelkin WIZ032MYWH mobile device charger Universal ...
Shop NowHYPER HJ1001WHWWGL mobile device charger Gaming co...
Shop NowHYPER HJ1001BKWWGL mobile device charger Gaming co...
Shop NowStarTech.com 4-Port Multi-Device USB-C Charger, 24...
Shop NowMotorola CBL-TC7X-USB1-01 mobile device charger Ba...
Shop NowALOGIC SB-DCS10C mobile device charger Smartphone,...
Shop NowManhattan Mains USB-C Laptop Charging Station 4-po...
Shop NowSatechi ST-TC100GM-EU mobile device charger Univer...
Shop NowBelkin WIZ040MYCH mobile device charger Headphones...
Shop NowBelkin WIZ040MYSD mobile device charger Headphones...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Headset, Smartphone, Smartw...
Shop NowManhattan CHARGING STATION 10 PORT USB-C
Shop NowLindy 120W 10 Port USB Charging Station
Shop NowMotorola PS1450 mobile device charger Mobile compu...
Shop NowHoneywell 851-064-416 mobile device charger Mobile...
Shop NowHoneywell Home Base Mobile computer Black AC Indoo...
Shop NowHoneywell Home Base Mobile computer Black AC Indoo...
Shop NowZebra CHG-TC7X-CLA1-02 mobile device charger Mobil...
Shop NowDatalogic 94A150106 mobile device charger Mobile c...
Shop NowSamsung GP-XVG715ASEBW mobile device charger Black...
Shop NowZebra CRD1S0T-RFD40-TC2X-CHG-1R mobile device char...
Shop NowZebra CR40-1S0T-TC5-G-01 mobile device charger Mob...
Shop NowBrodit 216283 mobile device charger Black AC Indoo...
Shop NowCompulocks 5 Ports USB Charging Dock Station With ...
Shop NowGetac GAD2X4 mobile device charger Laptop, Tablet ...
Shop NowApple 140W USB-C Power Adapter
Shop NowZebra PWR-BGA12V108W0WW mobile device charger Mobi...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Our Pure Planet 3-in-1 15W Wireless Ma...
£107.52
£89.60
|
Popular
Datalogic 94A150062 mobile device char...
£150.92
£125.77
|
Recommended
Motorola CBL-TC7X-USB1-01 mobile devic...
£104.27
£86.89
|
Motorola PS1450 mobile device charger...
£105.38
£87.82
|
Bestseller
Zebra PWR-BGA12V108W0WW mobile device...
£91.22
£76.02
|
Hot Product
Getac GAD2X4 mobile device charger Lap...
£104.66
£87.22
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
OPP128
|
94A150062
|
CBL-TC7X-USB1-01
|
PS1450
|
PWR-BGA12V108W0WW
|
GAD2X4
|
| Manufacturer |
OUR PURE PLANET
|
Datalogic
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Getac
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|