Antec Symphony 360 ARGB White Processor All-in-one liquid cooler 12 cm Black, White 1 pc(s)
£74.21
£61.84
397 x 120 x 27 mm, Newly Designed All-in-One Liquid Cooler
More Information
| Type | All-in-one liquid cooler |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| SKU | 0-761345-74042-5 |
| EAN | 0761345740425 |
| Manufacturer | Antec |
| Availability | Y |
Description
The brand-new Symphony ARGB AIO liquid cooler delivers a cooling solution with unique ARGB lighting. The mirror ARGB lighting bar gives a subtle and beautiful color scheme. Specifically designed using EPDM+IIP high-density tubes and 14 dense cooling fins, the Symphony ARGB not only extends its lifespan but also enhances the entire cooling performance. The Symphony ARGB is ready to bring you a brand-new user experience.
Mirror ARGB Lighting Pump Head
Designed with the high liquid flow and the low-noise pump makes it easy to have better cooling and less noise.
PDM+IIP High-Density Tubing
The EPDM+IIP high-density tubing is very durable, making less loss of liquid.
Covered with aluminum alloy, the joints of the tubing highly decrease the chance of liquid leaking.
14 Dense Cooling Fins
The 14 dense cooling fins are specially designed
for AIO coolers, delivering efficient cooling.
Sync with the Motherboard for 16.8 Million Possible Colors
Working in sync with the motherboard or the ARGB controller, the pump can display the colors you like anytime.
The ARGB PWM fan
The ARGB PWM fan delivers thermal control, shock absorption, and high airflow. Meanwhile, it provides the CPU a better cooling solution.
Mirror ARGB Lighting Pump Head
Designed with the high liquid flow and the low-noise pump makes it easy to have better cooling and less noise.
PDM+IIP High-Density Tubing
The EPDM+IIP high-density tubing is very durable, making less loss of liquid.
Covered with aluminum alloy, the joints of the tubing highly decrease the chance of liquid leaking.
14 Dense Cooling Fins
The 14 dense cooling fins are specially designed
for AIO coolers, delivering efficient cooling.
Sync with the Motherboard for 16.8 Million Possible Colors
Working in sync with the motherboard or the ARGB controller, the pump can display the colors you like anytime.
The ARGB PWM fan
The ARGB PWM fan delivers thermal control, shock absorption, and high airflow. Meanwhile, it provides the CPU a better cooling solution.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 3-pin + 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1200 (Socket H5), LGA 1366 (Socket B), LGA 1700, LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM2, Socket AM3+, Socket AM4, Socket AM5, Socket FM1, Socket FM2, Socket FM2+ |
| Maximum airflow | 72 cfm |
| Maximum air pressure | 2.1 mmH2O |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pump connector | 3-pin |
| Fan noise level (min) | 20 dB |
| Fan noise level (max) | 35 dB |
| Pump noise level | 30 dB |
| Fan speed (min) | 800 RPM |
| Fan speed (max) | 1600 RPM |
| Pump's mean time to failure (MTTF) | 70000 h |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 40000 h |
| Design | |
| Fan connector | 3-pin + 4-pin |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black, White |
| Illumination LED | Yes |
| LED controller interface | 4-pin |
| Radiator material | Aluminum |
| Technical details | |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1200 (Socket H5), LGA 1366 (Socket B), LGA 1700, LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM2, Socket AM3+, Socket AM4, Socket AM5, Socket FM1, Socket FM2, Socket FM2+ |
| Maximum airflow | 72 cfm |
| Maximum air pressure | 2.1 mmH2O |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan connector | 3-pin + 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 3-pin + 4-pin |
| Pump connector | 3-pin |
| Colour | |
| Product colour | Black, White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| LED controller dimensions (W x D x H) | 66.7 x 67 x 56 mm |
| Radiator width | 39.7 cm |
| Radiator depth | 2.7 cm |
| Radiator height | 12 cm |
| Tube length | 38 cm |
| Tube inner diameter | 1 cm |
| Tube diameter | 8 mm |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| LED controller interface | 4-pin |
| LED controller dimensions (W x D x H) | 66.7 x 67 x 56 mm |
| RGB controller included | Yes |
| CPU socket spacer(s) | Yes |
| CPU bracket(s) | Yes |
| Other features | |
| Pump connector | 3-pin |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lian Li Uni Fan 12RSLIN3W Computer case 12 cm Whit...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 A-RGB - Multi Co...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm White 3...
Shop NowLian Li Uni Fan SL-INF Computer case 12 cm Black 3...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II Processor L...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 360 Core II White
Shop NowLian Li Uni Fan 12RSLIN3B Computer case 12 cm Blac...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III 240 A-RGB - Multi Compat...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 A-RGB (White) - ...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 A-RGB - Multi Co...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 - Multi Compatib...
Shop NowCooler Master MasterLiquid 240 Core II White
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 420 A-RGB Multi Comp...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 280 A-RGB (White) Mu...
Shop NowNZXT Kraken Core 240 RGB Processor Liquid cooling ...
Shop NowCorsair Nautilus 240 RS ARGB Liquid Processor All-...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 360 - Multi Compatib...
Shop NowARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatib...
Shop NowCorsair Nautilus 240 RS ARGB Liquid Processor All-...
Shop NowMSI MAG Coreliquid A13 240 Motherboard, Processor ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowAntec Orbit 120 ARGB FAN Computer case 12 cm Black
Shop NowGIGABYTE GAMING 360 ICE Liquid CPU Cooler- 3x120mm...
Shop NowPhanteks PH-F140D30 Fan 14 cm Black 3 pc(s)
Shop NowKolink Umbra Void AIO Processor Liquid cooling kit...
Shop NowDeepCool LE360 WH V2 Processor All-in-one liquid c...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowPhanteks D30-120 Computer case Fan 12 cm Black 3 p...
Shop NowPhanteks D30-120 D-RGB Fan Computer case 12 cm Bla...
Shop NowKolink Umbra Void 360 AIO Processor Liquid cooling...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 LX Processor All-in-one liqu...
Shop NowLian Li GA II LITE Processor All-in-one liquid coo...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool AK700 Digital NYX Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool ASSASSIN VC ELITE Processor Air cooler 12...
Shop NowDeepCool AK620 G2 Digital NYX Processor Air cooler...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12RCL1W3B computer cooling system Computer...
Shop NowAntec Skeleton 360 Processor All-in-one liquid coo...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowPhanteks PH-F120T30 120 mm Computer case Fan 12 cm...
Shop NowDeepCool LM240 Processor Liquid cooling kit 12 cm ...
Shop Nowbe quiet! PURE LOOP 3 LX Processor All-in-one liqu...
Shop Nowbe quiet! LIGHT LOOP 240mm Black Processor All-in-...
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Triple Pack Computer case Fan 12...
Shop NowNZXT F140 RGB DUO Twin Pack Computer case Fan 14 c...
Shop NowDeepCool ASSASSIN IV Processor Air cooler 14 cm Bl...
Shop NowDeepCool AK620 DIGITAL Processor Air cooler 12 cm ...
Shop NowDeepCool AK620 ZERO DARK Processor Air cooler 12 c...
Shop NowDeepCool MYSTIQUE 360 Processor All-in-one liquid ...
Shop NowDeepCool LS520S Processor All-in-one liquid cooler...
Shop NowIntel 1U Heat-Sink CYP1UHSSTD Processor Heatsink/R...
Shop NowAntec Vortex Lum 360 White ARGB Processor Liquid c...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowValkyrie Dragonfang 240 Processor All-in-one liqui...
Shop NowCorsair iCUE LINK LX120 RGB Computer case Fan 12 c...
Shop NowASUS Prime LC 240 ARGB Computer case All-in-one li...
Shop NowSupermicro SNK-P0080AP4 computer cooling system Pr...
Shop NowGAMDIAS AURA GL360 V2 WH computer cooling system P...
Shop NowDeepCool AK620 Digital PRO Processor Air cooler 12...
Shop NowLian Li UNI FAN TL Computer case 12 cm Black 1 pc(...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowLian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade Comp...
Shop NowDeepCool FL12R-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowDeepCool LE360 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop NowDeepCool LE240 V2 Processor All-in-one liquid cool...
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
Shop NowSupermicro SNK-P0063AP4 computer cooling system Pr...
Shop Nowbe quiet! Silent Loop 3 240 mm Processor All-in-on...
Shop Nowbe quiet! DARK ROCK 5 Processor Air cooler 12 cm B...
Shop NowDeepCool LS520 Processor All-in-one liquid cooler ...
Shop NowHPE 872452-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowNoctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
Shop Nowbe quiet! Dark Rock Pro 5 Processor Air cooler 120...
Shop NowCorsair iCUE LINK RX120 RGB Computer case Fan 12 c...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm Black 1...
Shop NowNoctua NH-U9S computer cooling system Processor Co...
Shop NowNZXT F420 RGB Core Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowMSI MAG CORELIQUID A13 360 computer cooling system...
Shop NowHYTE THICC FP12 Processor Fan 12 cm Black, White 3...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Antec Symphony 360 ARGB White Processo...
£74.21
£61.84
|
Hot Product
Noctua NH-U9S computer cooling system...
£80.04
£66.70
|
Popular
Noctua NH-L9x65 Processor Cooler 9.2 cm
£74.98
£62.48
|
HPE 872452-001 computer cooling system...
£59.40
£49.50
|
Recommended
Supermicro SNK-P0063AP4 computer cooli...
£68.52
£57.10
|
Bestseller
be quiet! Dark Rock Slim CPU Cooler
£57.66
£48.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
0-761345-74042-5
|
NH-U9S
|
NH-L9X65
|
872452-001
|
SNK-P0063AP4
|
BK024
|
| Manufacturer |
Antec
|
Noctua
|
Noctua
|
HPE
|
Supermicro
|
be quiet!
|
| Type |
All-in-one liquid cooler
|
cooler
|
cooler
|
Heatsink/Radiator
|
Air cooler
|
cooler
|
| Suitable location |
Processor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|