ARCTIC Alpine 23 - Compact AMD CPU-Cooler Processor Air cooler 9 cm Aluminium, Black 1 pc(s)
£19.97
£16.64
AMD, 100-2000 RPM, 0.3 Sone, 0.06 A / 12 V DC, 121 x 98.6 x 65 mm, 275.5 g
More Information
| Suitable for | Processor |
|---|---|
| Type | Air cooler |
| SKU | ACALP00035A |
| EAN | 4895213702829 |
| Manufacturer | ARCTIC |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Our coolers have pushed the limits further every year - and all that at dropping noise levels. We have put our utmost effort into innovative technologies and fair prices, what made us well known for products with an unparalleled price/performance ratio. We provide you headroom for over-clocking and guarantee you lowest noise levels at affordable prices.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 100 RPM |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Noise level | 0.3 sone |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Heat pipes diameter | 3.2 cm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 9 cm |
| Supported processor sockets | Socket AM4, Socket AM5 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Aluminium, Black |
| Radiator material | Aluminum |
| Technical details | |
| Heat pipes diameter | 3.2 cm |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 9 cm |
| Supported processor sockets | Socket AM4, Socket AM5 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Voltage | 12 V |
| Rated current | 0.06 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Aluminium, Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 111 mm |
| Package width | 111 mm |
| Package height | 76 mm |
| Heat pipes diameter | 3.2 cm |
| Width | 98.6 mm |
| Package weight | 275 g |
| Depth | 121 mm |
| Height | 65 mm |
| Weight | 275.5 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 111 mm |
| Package width | 111 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 275 g |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | Hong Kong |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cooler Master MasterFan MF120 Lite ARGB Computer c...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse - 3 Pack - 140 mm A...
Shop NowARCTIC Freezer 36 CO Multi Compatible Tower CPU Co...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse - 120 mm A-RGB PWM ...
Shop NowARCTIC Freezer 36 Multi Compatible Tower CPU Coole...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB - 3 Pack - 120 mm A-R...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 120 ...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro PST (White) - 120 mm PWM Fa...
Shop NowARCTIC Freezer 36 (Black) Multi Compatible Tower C...
Shop NowARCTIC Alpine 23 CO - Compact AMD CPU-Cooler for c...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro PST - 120 mm PWM Fan with C...
Shop NowAntec Fusion 120 mm ARGB Computer case Fan Black 1...
Shop NowCorsair RS140 ARGB Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowPhanteks M25G2-120 Processor Fan 12 cm Black 1 pc(...
Shop NowPhanteks M25G2-120 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowCooler Master Hyper 411 Nano Processor Air cooler ...
Shop NowHPE 872452-001 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowGAMDIAS BOREAS E1-410 computer cooling system Proc...
Shop NowDigitus Ventilators for use in ventilator units fo...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM high-speed Comp...
Shop NowAntec P12R PWM ARGB Computer case Fan 12 cm Black ...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM Computer case F...
Shop NowAntec C120 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3 pc...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse White Com...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse Black Com...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowLian Li Gehäuselüfter 12RCL1W1B Computer case Fa...
Shop NowLian Li 12RCL Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm Black
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Reverse Triple-...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM high-speed Trip...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM high-speed Trip...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Triple Pack Com...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM Triple Pack Com...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 1...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 120mm PWM Computer ...
Shop NowAntec Rainbow 120 RGB Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Reverse Fan - Single Pa...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Fan - Single Pack Compu...
Shop NowASUS TUF GAMING TR120 ARGB REVERSE 1-pack White Co...
Shop NowASUS TUF GAMING TR120 ARGB 1-pack White Computer c...
Shop NowHPE 777290-001 computer cooling system Processor H...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM Computer case...
Shop Nowbe quiet! MC1 Solid-state drive Heatsink/Radiator ...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM high-speed Co...
Shop NowIntel K69237-001 computer cooling system Processor...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM high-speed Co...
Shop NowARCTIC S4028-15K - 40 mm Server Fan
Shop NowAntec T120 Chipset Air cooler 12 cm Black 1 pc(s)
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowCooler Master Hyper 212 Spectrum V3 Processor Air ...
Shop NowCooler Master Hyper 212 3DHP Black ARGB Processor ...
Shop NowARCTIC P14 Pro PST - 5 Pack 140 mm PWM Fan with Ca...
Shop Nowbe quiet! PURE WINGS 2, 140mm Computer case Fan 14...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Slim 3 Processor Air cooler 10...
Shop NowFractal Design Momentum 12 Computer case Fan 12 cm...
Shop NowNZXT F140Q Computer case Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowNZXT F140Q Computer case Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowARCTIC S8038-10K - 80 mm Server Fan
Shop NowARCTIC S8038-7K - 80 mm Server Fan
Shop NowFractal Design Momentum 14 Computer case Fan 14 cm...
Shop NowFractal Design Momentum 14 Computer case Fan 14 cm...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowFractal Design Momentum 12 Computer case Fan 12 cm...
Shop NowDeepCool AG300 Chipset Air cooler 9.2 cm Black, Me...
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Fan 12 cm White 1 pc(s)
Shop NowCooler Master Hyper 212 Black Processor Air cooler...
Shop Nowbe quiet! PURE ROCK SLIM 2 Processor Cooler 9.2 cm...
Shop NowARCTIC P8 PWM PST Value Pack - Pressure-optimised ...
Shop NowARCTIC P14 Value Pack Computer case Fan 14 cm Blac...
Shop NowIntel E97379-003 computer cooling system Processor...
Shop NowARCTIC P12 - Pressure-optimised 120 mm Fan
Shop NowIntel Laminar RM1 Processor Air cooler Black, Blue
Shop NowARCTIC P12 - Pressure-optimised 120 mm Fan
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
ARCTIC Alpine 23 - Compact AMD CPU-Coo...
£19.97
£16.64
|
Recommended
Digitus Ventilators for use in ventila...
£27.82
£23.18
|
Popular
be quiet! PURE WINGS 2, 140mm Computer...
£18.82
£15.68
|
Antec Rainbow 120 RGB Computer case Fa...
£22.96
£19.13
|
Bestseller
ARCTIC P12 - Pressure-optimised 120 mm...
£16.98
£14.15
|
New
ARCTIC P12 - Pressure-optimised 120 mm...
£29.58
£24.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ACALP00035A
|
DN-19 FAN
|
BL047
|
0-761345-73017-4
|
ACFAN00118A
|
ACFAN00135A
|
| Manufacturer |
ARCTIC
|
Digitus
|
be quiet!
|
Antec
|
ARCTIC
|
ARCTIC
|
| Type |
Air cooler
|
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|