ARCTIC P12 - Pressure-optimised 120 mm Fan
- Optimised for static pressure
- Ideal choice on heatsinks, radiators and (partly-) covered case vents
- Push- or pull-configuration possible
More Information
| Suitable for | Computer case |
|---|---|
| Type | Fan |
| SKU | ACFAN00118A |
| EAN | 4895213701372 |
| Manufacturer | ARCTIC |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Reasons To Buy

Optimised for Static Pressure
During the development of the new P12, special emphasis was placed on a focused airstream and thus a high static pressure. The fan guarantees extremely efficient cooling, even with increased air resistance.
Therefore, the P12 is particularly suitable for use on heatsinks and radiators.

Strong Cooling Performance
Numerous improvements, such as an updated engine technology and a newly developed fan design, have noticeably increased the performance of P-fans. In internal performance tests leveled to 28 dB (A), the new P-fans left many competitors behind.

High Quality Bearing
Thanks to an alloy/lubricant combination developed in Germany, friction within the bearing is reduced and greater efficiency is achieved. As a result, there is less heat development as well as less bearing noise, which means you can enjoy a longer service life from your fan.
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 3-pin |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Noise level | 0.3 sone |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Maximum airflow | 56.3 cfm |
| Airflow | 95.65 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Number of fan blades | 5 |
| Design | |
| Fan connector | 3-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.4 m |
| Number of fan blades | 5 |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Maximum airflow | 56.3 cfm |
| Airflow | 95.65 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cable length | 0.4 m |
| Fan connector | 3-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 3-pin |
| Power | |
| Starting voltage | 2.8 V |
| Voltage | 12 V |
| Rated current | 0.2 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 123 mm |
| Package width | 123 mm |
| Package height | 27 mm |
| Width | 120 mm |
| Package weight | 170 g |
| Depth | 120 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 139 g |
| Cable length | 0.4 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 123 mm |
| Package width | 123 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 170 g |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Package type | Box |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Cooler Master MasterFan MF120 Lite ARGB Computer c...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse - 3 Pack - 140 mm A...
Shop NowARCTIC Freezer 36 CO Multi Compatible Tower CPU Co...
Shop NowARCTIC Freezer 8i - CO Compact Intel CPU Cooler fo...
Shop NowARCTIC Freezer 8A - Compact AMD CPU Cooler
Shop NowARCTIC Freezer 8A - CO Compact AMD CPU Cooler for ...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse - 120 mm A-RGB PWM ...
Shop NowARCTIC Freezer 36 Multi Compatible Tower CPU Coole...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro PST (White) - 120 mm PWM Fa...
Shop NowARCTIC Alpine 23 CO - Compact AMD CPU-Cooler for c...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro PST - 120 mm PWM Fan with C...
Shop NowGAMDIAS BOREAS E1-410 computer cooling system Proc...
Shop NowCorsair RS140 ARGB Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowAntec P12R PWM ARGB Computer case Fan 12 cm Black ...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM Computer case F...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM high-speed Comp...
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 140mm PWM Computer case F...
Shop NowHPE 872452-001 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowCooler Master Hyper 411 Nano Processor Air cooler ...
Shop NowPhanteks M25G2-120 Processor Fan 12 cm Black 1 pc(...
Shop NowAntec Fusion 120 mm ARGB Computer case Fan Black 1...
Shop NowAntec C120 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3 pc...
Shop Nowbe quiet! Light Wings LX 120 mm PWM Reverse White ...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse White Com...
Shop Nowbe quiet! Light Wings LX 120 mm PWM Reverse Black ...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse Black Com...
Shop NowHPE 875076-001 Computer case Fan
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowAntec Rainbow 120 RGB Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowCorsair RS120 ARGB Computer case Fan 12 cm White 1...
Shop NowARCTIC S4028-15K - 40 mm Server Fan
Shop NowAntec T120 Chipset Air cooler 12 cm Black 1 pc(s)
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM high-speed Co...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM Computer case...
Shop Nowbe quiet! MC1 Solid-state drive Heatsink/Radiator ...
Shop NowASUS TUF GAMING TR120 ARGB 1-pack White Computer c...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Fan - Single Pack Compu...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Reverse Fan - Single Pa...
Shop NowFractal Design Momentum 12 Computer case Fan 12 cm...
Shop NowFractal Design Momentum 12 Computer case Fan 12 cm...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowFractal Design Momentum 14 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowCooler Master Hyper 212 3DHP Black ARGB Processor ...
Shop NowFractal Design Momentum 14 Computer case Fan 14 cm...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Slim 3 Processor Air cooler 10...
Shop NowFractal Design Momentum 14 Computer case Fan 14 cm...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black Computer c...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB White Computer case 12 c...
Shop NowARCTIC S8038-10K - 80 mm Server Fan
Shop NowNZXT F140Q Computer case Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowNZXT F140Q Computer case Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop Nowbe quiet! LIGHT WINGS LX 120mm PWM high-speed Comp...
Shop Nowbe quiet! PURE WINGS 2, 140mm Computer case Fan 14...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Black Computer case 12 c...
Shop NowARCTIC S8038-7K - 80 mm Server Fan
Shop NowARCTIC P8 Silent - 80 mm Low Noise Fan | 5 Pack
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM high-speed Co...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse White Computer c...
Shop NowCooler Master Hyper 212 Black Processor Air cooler...
Shop NowCooler Master Hyper 212 Spectrum V3 Processor Air ...
Shop Nowbe quiet! PURE ROCK SLIM 2 Processor Cooler 9.2 cm...
Shop NowARCTIC P8 PWM PST Value Pack - Pressure-optimised ...
Shop NowARCTIC P14 Value Pack Computer case Fan 14 cm Blac...
Shop NowIntel E97379-003 computer cooling system Processor...
Shop NowIntel Laminar RM1 Processor Air cooler Black, Blue
Shop NowARCTIC Alpine 23 - Compact AMD CPU-Cooler Processo...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
ARCTIC P12 - Pressure-optimised 120 mm...
£16.98
£14.15
|
Recommended
be quiet! PURE WINGS 2, 140mm Computer...
£18.82
£15.68
|
Antec Rainbow 120 RGB Computer case Fa...
£22.96
£19.13
|
Popular
ARCTIC P14 Value Pack Computer case Fa...
£19.78
£16.48
|
New
ARCTIC P8 PWM PST Value Pack - Pressur...
£18.40
£15.33
|
Hot Product
Intel E97379-003 computer cooling syst...
£18.19
£15.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ACFAN00118A
|
BL047
|
0-761345-73017-4
|
ACFAN00136A
|
ACFAN00154A
|
E97379-003
|
| Manufacturer |
ARCTIC
|
be quiet!
|
Antec
|
ARCTIC
|
ARCTIC
|
Intel
|
| Type |
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
Air cooler
|