be quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM high-speed Computer case Fan 12 cm Black 1 pc(s)
£20.88
£17.40
Silent Wings 4 120mm PWM high-speed, 2500RPM, 31.2dB, FDB, 76.7cfm, 130.31m3/h
- Optimized fan blades for the highest performance on radiators and heat sinks
- Small tip clearance and fan frame with funnel-shaped air outlets for extremely high air pressure
- Very silent operation even at maximum speed
- 6-pole fan motor for less vibration and power consumption
- Fluid-dynamic bearing enables very smooth operation
- Anti-vibration mounting with push pins for installation as a case fan
- An alternative screwed installation can replace the default mounting option
- PWM controlled fan speed through the motherboard
- Super-long lifespan of 300,000h
- Elegant look with high-grade fan sticker in an all-black design
More Information
| Type | Fan |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| SKU | BL094 |
| EAN | 4260052188866 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Y |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/mmo_100726714_1657032183_5554_19318.jpg |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
No compromise silence and performance
Silent Wings 4 120mm PWM high-speed combines all features of a virtually inaudible with an extremely performant fan. A 6-pol-motor and anti-vibration mountings combined with fan blades optimized for maximum airflow make Silent Wings 4 120mm PWM high-speed the perfect choice for the most demanding applications in high-end systems.
Silent Wings 4 120mm PWM high-speed combines all features of a virtually inaudible with an extremely performant fan. A 6-pol-motor and anti-vibration mountings combined with fan blades optimized for maximum airflow make Silent Wings 4 120mm PWM high-speed the perfect choice for the most demanding applications in high-end systems.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (max) | 2500 RPM |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Noise level (high speed) | 31.2 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 76.7 cfm |
| Maximum air pressure | 3.96 mmH2O |
| Airflow | 130.31 m³/h |
| Mean time between failures (MTBF) | 300000 h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Product colour | Black |
| Certification | CE / ROHS / RU / UKCA / TÜV / WEEE |
| Cable length | 0.5 m |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 31.2 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 76.7 cfm |
| Maximum air pressure | 3.96 mmH2O |
| Airflow | 130.31 m³/h |
| Cable length | 0.5 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Voltage | 5 - 13.2 V |
| Rated current | 0.2 A |
| Power consumption (typical) | 2.4 W |
| Maximum current | 0.22 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 192 mm |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 31 mm |
| Width | 120 mm |
| Package weight | 346 g |
| Depth | 120 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 190 g |
| Cable length | 0.5 m |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 300000 h |
| Packaging data | |
| Package depth | 192 mm |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 346 g |
| Certificates | |
| Certification | CE / ROHS / RU / UKCA / TÜV / WEEE |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Number of clips | 4 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 38.7 cm |
| Shipping (inner) case length | 43.2 cm |
| Shipping (inner) case height | 37.5 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 15 kg |
| Products per shipping (inner) case | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ARCTIC Freezer P14 Pro Reverse - 3 Pack - 140 mm A...
Shop NowARCTIC Freezer 36 CO Multi Compatible Tower CPU Co...
Shop NowARCTIC Freezer 36 Multi Compatible Tower CPU Coole...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse - 120 mm A-RGB PWM ...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB - 3 Pack - 14...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB - 3 Pack - 120 mm A-R...
Shop NowARCTIC Freezer 36 A-RGB (Black) Multi Compatible T...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 120 ...
Shop NowARCTIC Alpine 23 CO - Compact AMD CPU-Cooler for c...
Shop NowARCTIC Freezer 36 (Black) Multi Compatible Tower C...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro PST - 120 mm PWM Fan with C...
Shop NowAntec Fusion 120 mm ARGB Computer case Fan Black 1...
Shop NowPhanteks M25G2-120 Processor Fan 12 cm Black 1 pc(...
Shop NowAntec C120 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3 pc...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 LX Processor Air cooler 12 c...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowPhanteks M25G2-120 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowGAMDIAS BOREAS E1-410 computer cooling system Proc...
Shop NowDigitus Ventilators for use in ventilator units fo...
Shop NowCorsair RS140 ARGB Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse White Com...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse Black Com...
Shop NowLian Li Gehäuselüfter 12RCL1W1B Computer case Fa...
Shop NowLian Li 12RCL Computer case Fan 12 cm White
Shop NowAntec P12R PWM ARGB Computer case Fan 12 cm Black ...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowARCTIC P14 Pro A-RGB - 3 Pack 140 mm A-RGB PWM Fan...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Reverse Triple-...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM high-speed Trip...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM high-speed Trip...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Triple Pack Com...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM Triple Pack Com...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 1...
Shop Nowbe quiet! MC1 Solid-state drive Heatsink/Radiator ...
Shop NowIntel K69237-001 computer cooling system Processor...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM Computer case...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 140mm PWM Computer ...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM high-speed Co...
Shop NowAntec T120 Chipset Air cooler 12 cm Black 1 pc(s)
Shop NowKolink Umbra EX180 Black Edition Processor Hybrid ...
Shop NowARCTIC S4028-15K - 40 mm Server Fan
Shop NowARCTIC S8038-10K - 80 mm Server Fan
Shop NowHPE 777290-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowAntec Rainbow 120 RGB Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowASUS TUF GAMING TR120 ARGB 1-pack White Computer c...
Shop NowASUS TUF GAMING TR120 ARGB REVERSE 1-pack White Co...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Fan - Single Pack Compu...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Reverse Fan - Single Pa...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Slim 3 Processor Air cooler 10...
Shop NowNZXT F140Q Computer case Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop NowARCTIC P14 Pro PST - 5 Pack 140 mm PWM Fan with Ca...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 120mm PWM Computer ...
Shop Nowbe quiet! PURE WINGS 2, 140mm Computer case Fan 14...
Shop NowFractal Design Momentum 12 Computer case Fan 12 cm...
Shop NowNZXT F140Q Computer case Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowCooler Master Hyper 411 Nano Processor Air cooler ...
Shop NowARCTIC S8038-7K - 80 mm Server Fan - 4 Pieces
Shop NowARCTIC S8038-7K - 80 mm Server Fan
Shop NowFractal Design Momentum 14 Computer case Fan 14 cm...
Shop NowFractal Design Momentum 14 Computer case Fan 14 cm...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowFractal Design Momentum 12 Computer case Fan 12 cm...
Shop NowCooler Master Hyper 212 3DHP Black ARGB Processor ...
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Fan 12 cm White 1 pc(s)
Shop NowCooler Master Hyper 212 Black Processor Air cooler...
Shop NowCooler Master Hyper 212 Spectrum V3 Processor Air ...
Shop NowDeepCool AG300 Chipset Air cooler 9.2 cm Black, Me...
Shop NowARCTIC P8 PWM PST Value Pack - Pressure-optimised ...
Shop Nowbe quiet! PURE ROCK SLIM 2 Processor Cooler 9.2 cm...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 Black Processor Air cooler 1...
Shop NowARCTIC P14 Value Pack Computer case Fan 14 cm Blac...
Shop NowIntel E97379-003 computer cooling system Processor...
Shop NowIntel Laminar RM1 Processor Air cooler Black, Blue
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
be quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM h...
£20.88
£17.40
|
Digitus Ventilators for use in ventila...
£27.82
£23.18
|
Popular
be quiet! PURE WINGS 2, 140mm Computer...
£18.82
£15.68
|
Antec Rainbow 120 RGB Computer case Fa...
£22.96
£19.13
|
Bestseller
ARCTIC P14 Value Pack Computer case Fa...
£19.85
£16.54
|
Recommended
HPE 777290-001 computer cooling system...
£26.40
£22.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BL094
|
DN-19 FAN
|
BL047
|
0-761345-73017-4
|
ACFAN00136A
|
777290-001
|
| Manufacturer |
be quiet!
|
Digitus
|
be quiet!
|
Antec
|
ARCTIC
|
HPE
|
| Type |
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
Heatsink/Radiator
|
| Suitable location |
Computer case
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|